Chefredaktør siger op i protest mod outsourcing

Egmontkoncernen har valgt at outsource dele af sin layout til Vietnam, hvilket koster 13 danske medarbejdere jobbet. Det har fået en chefredaktør til at sige op i protest.

Egmont outsourcer layout og siger farvel til 13 danske medarbejdere. Foto: Egmont/Steen Brogaard.

18.08.2015

SCM.dk

Økonomiske hensyn er baggrunden for, at Egmontkoncernen, der bl.a. udgiver bladene Euroman, Hjemmet og Alt for Damerne, har valgt at outsource dele af sine layoutopgaver til virksomheden Minh Graphic i Vietnam, skriver Mediawatch.

Læs også: TDC: Ikke mere outsourcing

Beslutningen koster 13 danske grafikere og layoutere jobbet, og det har fået chefredaktør på Euroman, Kasper Steenbach, til at sige sit job op efter kun to år på posten.

"Jeg har været overordentlig glad for min tid på Euroman, hvor jeg har arbejdet sammen med magasinbranchens dygtigste fagfolk. Men da jeg ikke er enig i den strategi, Egmont Publishing har udstukket for fremtiden, har jeg valgt at stoppe nu," siger Kasper Steenbach i en pressemeddelelse.

Egmont forsvarer strategien – der vil give selskabet en ’millionbesparelse’ – som nødvendig for at fastholde kvaliteten i sine udgivelser i et marked, hvor både blade og annoncer bliver sværere og sværere at sælge, men ærgrer sig ikke desto mindre over den snart tidligere redaktør.

Læs også: Outsourcing giver dårlig service

”I en proces, der skal fremtidssikre og udvikle magasinet er det naturligvis afgørende, at vi og chefredaktøren kan nå til enighed om tingene. Men jeg er rigtig glad for, at Kasper loyalt har valgt at blive i en overgangsperiode,” siger magasinchef hos Egmont Publishing, Tina Nikolaisen.

-AK

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.10.2026PALOMAT

Sponseret

Sådan skaber du mere plads til dine palleteringsløsninger

13.10.2026RELEX Solutions

Sponseret

Telia optimerer sin detailplanlægningen med RELEX

SCM.dk

Fransk fregat nedskyder drone ved stort containerskib

SCM.dk

Bain-ejet konsulenthus åbner nordisk base i København

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

Context& A/S
Webinar
Webinar: AI i finansafdelingen - Fra proces til udførelse

Se, hvordan ERP AI-agenten automatiserer økonomiprocesser og omsætter ERP-data til analyser, dashboards og hurtigere indsigt.

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle