Chep og Unilever styrker samarbejde om bæredygtige paller

Unilever vil fremover bruge Cheps pallesystem i flere europæiske lande.

20.09.2013

SCM.dk

Cheps president for european pallets operations, James McCarthy. Foto: Chep. .

Dagligvareproducenten Unilever styrker nu brugen af pallesystemet fra Chep i flere lande i Europa, herunder Skandinavien. En ny kontrakt, der supplerer en eksisterende aftale mellem de to parter, sikrer dermed, at flere returpaller i træ bliver udskiftet med det mere bæredygtige pallesystem fra Chep.    

Læs også: Fiskefabrik og dagligvarekæde slår pallerne sammen

”Med denne nye aftale kan vi bygge videre på de eksisterende forretninger og samtidig indføre programmer til reducering af omkostninger og CO2-udledning”, siger Cheps president for european pallets operations, James McCarthy.

Forbedrer forsyningskædens effektivitet
Lucrecia Bolognesi, der er procurement director logistics i Unilever, vurderer, at samarbejdet vil forenkle den løbende pallestyring og forbedre forsyningskædens effektivitet.

”Desuden vil Cheps indsats inden for bæredygtighed bidrage til Unilevers ambition om en reduktion af den samlede miljøpåvirkning og forbedring af det positive sociale ansvar overalt i forsyningskæden”, siger Lucrecia Bolognesi i en pressemeddelelse.

Mindre miljøpåvirkning
Ifølge Chep konkluderede et uafhængigt studie af pallers livscyklus i hele supply chain for nylig, at Cheps pallesystem i Europa har den mindste påvirkning på miljøet sammenlignet med andre pallesystemer, nemlig engangs- og returpaller i hvidt træ.

Studiet blev foretaget af den belgiske miljøkonsulentorganisation Intertek-RDC Environment i henhold til ISO 14044-metoden.

Læs også: Bæredygtigt træ skal fremtidssikre Ikeas supply chain

Ifølge vurderingen vil Unilevers konvertering af flere returpaller i hvidt træ i henhold til den nye kontrakt med Chep give en årlig besparelse på cirka 4.700 tons CO2-udledning, hvilket svarer til udledningen fra 750 husholdningers elforbrug på ét år.

Samtidig forhindres det, at 400 tons træ bliver deponeret på lossepladsen, fordi Chep reparerer eventuelle ødelagte paller.   

- JKK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Airmaster samler lagerfunktion med højlager og Linde K-smalgangstruck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.10.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics, Sweden: Warehouse automation built on close collaboration and a true partnership

13.10.2026SCM.dk

Kesko investerer langsigtet i lagerautomation med KNAPP

SCM.dk

AI-boom løfter verdenshandlen trods told og konflikter

SCM.dk

Aarhus Universitet investerer 300 millioner i cybersikkerhed

09.10.2026SCM.dk

STARK samler lagerdrift i nyt distributionscenter

07.10.2026SCM.dk

Logistikejendom i Taulov solgt for over 30 millioner

05.10.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Effektiv på- og aflæsning på varelageret

02.10.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer Konecranes Generation D – nu også som elektrisk reachstacker

01.10.2026SCM.dk

Maersk åbner stort logistikcenter i Tyskland

29.09.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

STILL er mere end trucks – vi bygger løsninger til hele lageret

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

TOPmanager A/S
Kursus
Kursus Intern Auditor – ISO 9001:2026

i samarbejde med Lasse Ahm Consult ApS er vi medarrangør på dette kursus. Kurset henvender sig til ledere og medarbejdere, som fremover skal planlægge og gennemføre interne audits i virksomheder med et kvalitetsledelsessystem. Kurset kræver ingen forudgående kendskab til ISO 9001 eller andre ledelsesstandarder.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lasse Ahm Consult ApS