Chep og Unilever styrker samarbejde om bæredygtige paller

Unilever vil fremover bruge Cheps pallesystem i flere europæiske lande.

20.09.2013

SCM.dk

Cheps president for european pallets operations, James McCarthy. Foto: Chep. .

Dagligvareproducenten Unilever styrker nu brugen af pallesystemet fra Chep i flere lande i Europa, herunder Skandinavien. En ny kontrakt, der supplerer en eksisterende aftale mellem de to parter, sikrer dermed, at flere returpaller i træ bliver udskiftet med det mere bæredygtige pallesystem fra Chep.    

Læs også: Fiskefabrik og dagligvarekæde slår pallerne sammen

”Med denne nye aftale kan vi bygge videre på de eksisterende forretninger og samtidig indføre programmer til reducering af omkostninger og CO2-udledning”, siger Cheps president for european pallets operations, James McCarthy.

Forbedrer forsyningskædens effektivitet
Lucrecia Bolognesi, der er procurement director logistics i Unilever, vurderer, at samarbejdet vil forenkle den løbende pallestyring og forbedre forsyningskædens effektivitet.

”Desuden vil Cheps indsats inden for bæredygtighed bidrage til Unilevers ambition om en reduktion af den samlede miljøpåvirkning og forbedring af det positive sociale ansvar overalt i forsyningskæden”, siger Lucrecia Bolognesi i en pressemeddelelse.

Mindre miljøpåvirkning
Ifølge Chep konkluderede et uafhængigt studie af pallers livscyklus i hele supply chain for nylig, at Cheps pallesystem i Europa har den mindste påvirkning på miljøet sammenlignet med andre pallesystemer, nemlig engangs- og returpaller i hvidt træ.

Studiet blev foretaget af den belgiske miljøkonsulentorganisation Intertek-RDC Environment i henhold til ISO 14044-metoden.

Læs også: Bæredygtigt træ skal fremtidssikre Ikeas supply chain

Ifølge vurderingen vil Unilevers konvertering af flere returpaller i hvidt træ i henhold til den nye kontrakt med Chep give en årlig besparelse på cirka 4.700 tons CO2-udledning, hvilket svarer til udledningen fra 750 husholdningers elforbrug på ét år.

Samtidig forhindres det, at 400 tons træ bliver deponeret på lossepladsen, fordi Chep reparerer eventuelle ødelagte paller.   

- JKK

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

19.08.2026PALOMAT

Sponseret

AO Workwear har reduceret omkostninger og øget effektiviteten – det kan du også

17.08.2026KNAPP A/S

Sponseret

SAP® EWM fra KNAPP: Optimer lageret med en integreret WMS- og WCS-løsning

SCM.dk

Lidl hjælper lokale producenter med klimaregnskab og klimamål

SCM.dk

Maersk vinder erstatningssag efter brand på containerskib

11.08.2026SCM.dk

Førerløs truck overtager det ’døde’ arbejde

10.08.2026N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

10.08.2026SCM.dk

Carlsberg automatiserer lagerstyring af værnemidler

10.08.2026PALOMAT

Sponseret

USA elsker nordjysk pallestabler

07.08.2026SCM.dk

The Mobile Robot Company vinder international logistikpris

06.08.2026Jungheinrich Danmark A/S

Sponseret

7 ting du skal kontrollere før du køber en brugt truck

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle