Coop forlænger aftale om logistik-it

Coop Danmark forlænger kontrakten med Nagarro som strategisk leverandør af deres SAP S/4HANA infrastruktur og platform management services.

Her ses Coops kontor i Albertslund. Foto: Coop.

08.11.2023

SCM.dk

Nagarro og Coop Danmark har været strategiske partnere i fem år og samarbejdet om infrastruktur- og platform management services. På baggrund af det partnerskab har Coop besluttet at forlænge kontrakten for de næste fem år.

I 2017 lancerede Coop Danmark et transformationsprogram med ønsket om at afvikle flere it-systemer og implementere en ny detailplatform baseret på SAP S/4HANA til at dække den kritiske daglige drift samt logistikprocesser. Denne transformation optimerer ikke kun end-to-end forretningsprocesser, men sætter også Coop Danmark i stand til at drive fremtidige innovationer og skabe bedre kundeoplevelser inden for den danske detailbranche.

For at nå de mål havde Coop Danmark brug for en partner, der kunne levere operationel ydeevne og stabilitet i verdensklasse, men også levere proaktiv og teknisk vejledning til løbende at optimere SAP-miljøet. Efter fem år med overbevisende resultater, vil Coop fortsætte med - og bygge videre på - partnerskabet med Nagarro.

Coop SAP S/4HANA-landskabet har været aktivt siden november 2019 med indledende Go-Live og har kørt i jævn og stabil drift. Nagarro er en nøglepartner, ikke kun i driften af det operationelle landskab, men også i teknisk projektsupport og til at levere de nødvendige systemer til projektholdene. Derudover var Nagarro afgørende for at vedligeholde og opdatere hele projektopsætningen for at sikre en agil og parallel udviklingsmetodologi og en præcis testtilgang.

“Nagarro har demonstreret dyb teknisk ekspertise kombineret med hurtighed, fleksibilitet og professionalisme som vores partner og host for vores nye SAP S/4HANA-landskab. De leverer en fremragende service og giver en betydelig skalerbarhed fra Nagarro Private Cloud. Vi har været imponerede over den tætte kontakt og samarbejde med deres kyndige eksperter og de meget hurtige reaktions- og beslutningstider i håndteringen af vores stadigt voksende forretnings- og projektkrav. At fortsætte vores partnerskab med Nagarro faldt derfor meget naturligt for os”, siger Lars-Ole Dybdal, CTO i Coop Danmark.

”Vi er glade og stolte over, at Coop Danmark har besluttet at forlænge vores partnerskab. Gennem de seneste år har samarbejdet med Coop Danmark været meget gnidningsløst. Det har været et ægte partnerskab, hvor vi sammen fokuserer på målene, og det har aldrig været et "dem og os" type partnerskab. Jeg ser virkelig frem til de næste 5 års samarbejde og innovation”, udtaler Michael Møller, direktør Nagarro Danmark.

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.03.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

13.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

Dansk logistikprojekt vinder Product of the Year 2026

Annonce

SCM.dk

Det Danske Cyberlandshold vandt hovedprisen ved Cyber Security Awards 2026

SCM.dk

Fagfolk skriver: Ny IoT-standard flytter kontrollen over globale udrulninger

06.03.2026SCM.dk

3 ud af 5 logistikcentre investerer stort i kunstig intelligens

02.03.2026TECSYS A/S

Sponseret

Ny MC3450 bygger videre på Zebras MC3-platform

19.02.2026Antalis A/S

Sponseret

Sådan løser automatisering tre centrale udfordringer i moderne logistik

12.02.2026STILL Danmark A/S

Sponseret

Den rette type truck til et hvert lager eller produktion

10.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Vores vognprogram Q10 udfases – alt skal væk

10.02.2026SCM.dk

Nordisk logistikejendoms-aktør styrker tilstedeværelsen i Hovedstadsområdet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

18.03.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 27001 Intern Auditor

På ISO 27001 Intern Auditor bliver du ekspert i, hvordan du udfører interne audits med planlægning, udførelse og rapportering i henhold til kravelementerne i ISO 27001 standarden og Annex A kravskema samt den generiske auditstandard, ISO 19011.

Dato

18.03.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Netværksmøde
BITO inviterer til Teradyne Robotics Logistics Day 2026

Kom med til spændende logistikdag i Jönköping i samarbejde med bl.a. Universal Robots og MiR og oplev den nyeste teknologi inden for automatisering, cobots og intralogistik

Dato

18.03.2026

Tid

09:00

Sted

GRO36 - Huskvarnavägen 82, 554 66 Jönköping

SCANLOX ApS
Messe
Er I klar til næste skridt inden for automation?

SCANLOX deltager på Innovation Day hos Mazak.

Dato

18.03.2026

Tid

10:00

Sted

Stensgårdvej 7, 5500 Middelfart

Lyngsoe Systems
Webinar
Webinar: Håndtering af RTI'er i højsæsoner

Hvordan intelligent RTI-sporing med RFID og BLE reducerer tab, forbedrer tilgængeligheden og holder forsyningskæderne i gang, når efterspørgslen er på sit højeste.

Dato

18.03.2026

Tid

17:00

Sted

Virtuel begivenhed på Microsoft Teams

Bureau Veritas
Kursus
Interessentanalyse med fokus på certificering

Dette halvdagskursus er designet til dig, der arbejder med certificering og ønsker at styrke dine analyser, så de ikke blot er korrekte, men også engagerende og handlingsorienterede. Med afsæt i krav fra bl.a. ISO 9001:2015 (pkt. 4.2) lærer du at identificere og analysere interessenter, præsentere resultater effektivt og understøtte ledelsens beslutninger.

Dato

19.03.2026

Sted

Online