Danmark kan blive førende på Power-to-X

Power-to-X kan blive et eksporteventyr for danske virksomheder og være med til at sikre et emissionsfrit samfund nationalt og globalt. Men der er brug for standarder til at skabe rammen for PtX-teknologierne.

Baseret på tidligere eksportcases er gevinster på PtX for dansk eksport i 2030 estimeret til mellem 3 og 36 milliarder. Foto: 123RF.

10.06.2022

SCM.dk

I det ideelle scenarie er fremtidens fly, skibe, tog og tung transport drevet af PtX, hvor grøn elektricitet via elektrolyse og videreforædling er omdannet til flydende brændstoffer baseret på brint, ammoniak og metanol.

"Produktion af PtX er en kompliceret proces, hvor mange virksomheders produkter skal passe sammen. Det kræver fælles standarder, der kan dokumentere kvalitet, sikkerhed og opfyldelse af miljøkrav", forklarer Svend Roed Nielsen, der er seniorrådgiver hos Tænketanken Europa.

Og det kan blive en rigtig god forretning for Danmark. Baseret på tidligere eksportcases er gevinster på PtX for dansk eksport i 2030 estimeret til mellem 3 og 36 milliarder.

Læs også: DI: Produktion af vindenergi skal tidobles, hvis vi skal udnytte Power-to-X

Forudsætningen for international efterspørgsel af danskproduceret PtX er fuldt udviklet teknologi og produktionsapparat. For hvis blot en enkelt komponent svigter, fordi den ikke lever op til de efterspurgte kvalitetsstandarder, kan det bremse hele produktionen. Teknologier, der følger standarderne, er garantien for, at det fungerer, og derfor er de vigtige for danske virksomheder.

"Danske virksomheder får hård global konkurrence fra blandt andet hollandske og tyske virksomheder. Derfor er det afgørende, at vi arbejder hurtigt med dels at få teknologien udviklet, og dels at få fastlagt internationale standarder, der passer til de danske forhold", fastslår Svend Roed Nielsen fortsætter:

"Den virksomhed, der kan få eget produkt omsat til en international standard, vil være først ude af starthullerne med salg og markedsføring. Konkurrenterne må så bruge tid og penge til at ændre deres produkter, så de lever op til den aftalte standard".

Kræver politisk prioritering

Danske virksomheder er allerede i gang med at udvikle PtX-løsninger, men standarder er forudsætningen for at etablere, drifte og skalere på tværs af brancher og sektorer.

"EU-standarderne, for eksempelvis vindmøller og legetøj, er stærkt præget af dansk knowhow, fordi danske virksomheder har været med til at udvikle dem, og resultatet er en stor eksport. Men det kræver prioritering fra politisk hold, og derfor appellerer vi til, at de danske politikere husker på, at fundamentet for succes er standardisering, og at vi fra dansk hold kan og skal præge standarderne", siger Jens Heiede.

Læs også: Dansk X-to-Power-virksomhed indtager både Europa og Asien

Dansk Standard arbejder for standardisering af PtX-teknologier, men det kræver deltagelse fra eksperter, virksomheder og ikke mindst politisk prioritering.

"Det er altafgørende at sætte stærke, europæiske fingeraftryk på globale standardisering og stå i spidsen for arbejdet i vigtige internationale fora og institutioner - både for de enkelte virksomheders konkurrenceevne og for at sikre Europas fortsatte rolle som dem, der har afgørende indflydelse på standarderne, så vi kan sikre vores grønne og digitale ambitioner", slutter Jens Heiede.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

05.09.2025PALOMAT

Sponseret

PRODUKTNYHED fra verdens største leverandør af pallemagasiner

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense