Danmark klarer sig godt i globaliseringen

Vi handler og kommunikerer bedre med andre lande end Sverige, Tyskland og USA, viser undersøgelse fra kurerfirmaet DHL.

26.11.2014

SCM.dk

I og med globaliseringen er helt afgørende for økonomisk vækst og dermed til stor gavn for vores velstand herhjemme, er der al mulig grund til at skubbe på for, at danskerne bliver ved med at afsøge udenlandske markeder og kontakter, mener administrerende direktør Claus Lassen fra DHL Express. .

Danmark ligger foran lande som Sverige, Tyskland og USA, når det gælder vores evne til at handle og kommunikere med andre lande. Det viser kurerfirmaet DHL’s Global Connectedness Index, hvor Danmark indtager en 8. plads.

Læs også: DHL’s hub i Danmark har vokseværk

Og noget kan tyde på, at det ligger dybt i danskerne at søge muligheder uden for landets grænser og indtage nye eksportmarkeder. I hvert fald er Danmark rykket to pladser op i undersøgelsen i forhold til sidste år.

Det er den bedste placering til danskerne siden den internationale undersøgelse så dagens lys tilbage i 2005. Her lå Danmark på en 11. plads. Selvom undersøgelsen er foretaget hvert år siden, er det blot tredje gang i de forgangne ni år, at tallene publiceres i en rapport.

I og med globaliseringen er helt afgørende for økonomisk vækst og dermed til stor gavn for vores velstand herhjemme, er der al mulig grund til at skubbe på for, at danskerne bliver ved med at afsøge udenlandske markeder og kontakter, mener administrerende direktør Claus Lassen fra DHL Express, der selv er repræsenteret i 220 lande og territorier.

Europa er mest forbundne region
I DHL Global Connectedness Index, der omfatter 140 lande og er baseret på mere end en million målepunkter, ses der på, hvor forbundet et land er med andre lande. Det gælder alt fra import og eksport i forhold det pågældende lands BNP til turisme og antallet af telefonsamtaler fra et land til et andet.

For at et land er globalt forbundet, skal der være stor international aktivitet i forhold til størrelsen af den indenlandske økonomi. Desuden er det vigtigere med eksport til mange lande end blot få. Når flere af disse faktorer falder ud til den rigtige side, rykker det landet højere op på den samlede liste. Og det er her, at Danmark for første gang nogensinde lander på en 8. plads.

”Jo mere forbundet et land er til andre lande, jo større udvalg af produkter og services vil man typisk finde. Desuden medfører globaliseringen lavere priser samt flere og bedre betalte jobs. Da vi er en global logistikvirksomhed, er vi netop nogle af dem, der sørger for at forbinde virksomheder verden over”, siger Claus Lassen.

Undersøgelsen viser, at verden igen er blevet mere forbundet i 2013 end i 2012, hvor det hele stod mere i stampe. Det tegner godt for den fremadrettede vækst.

Læs også: Global e-handel og logistikbranchen vil vokse markant

Europa er den mest forbundne region i verden. Her finder man også ni ud af de ti mest forbundne lande. Holland holder sin sikre førsteplads fra sidste år. Herefter følger: Irland, Singapore, Belgien, Luxembourg, Schweiz, Storbritannien, Danmark, Tyskland og Sverige. Til sammenligning ligger USA på en 23. plads.

Fordyb dig i Global Connectedness Index her 

- JKK 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.06.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Efter 110 år: Roslev Brugsforening er skiftet til MENY

26.06.2026SCM.dk

Toldstyrelsen etablerer beredskabsgruppe

SCM.dk

Toldstyrelsen etablerer beredskabsgruppe

SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Fragtselskaber ser ind i profitudfordringer i resten af 2026

20.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Kompetencer gør forskellen

19.06.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Bliv skarpere på SCM med diplomkurser på DTU

16.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Får I det fulde udbytte af jeres ledelsessystem?

16.06.2026SCM.dk

Fysiske arbejdskrav presser ældre medarbejdere hårdest

12.06.2026SCM.dk

Brancheorganisation vil styrke iværksætteres overlevelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia