Danmark klarer sig godt i globaliseringen

Vi handler og kommunikerer bedre med andre lande end Sverige, Tyskland og USA, viser undersøgelse fra kurerfirmaet DHL.

26.11.2014

SCM.dk

I og med globaliseringen er helt afgørende for økonomisk vækst og dermed til stor gavn for vores velstand herhjemme, er der al mulig grund til at skubbe på for, at danskerne bliver ved med at afsøge udenlandske markeder og kontakter, mener administrerende direktør Claus Lassen fra DHL Express. .

Danmark ligger foran lande som Sverige, Tyskland og USA, når det gælder vores evne til at handle og kommunikere med andre lande. Det viser kurerfirmaet DHL’s Global Connectedness Index, hvor Danmark indtager en 8. plads.

Læs også: DHL’s hub i Danmark har vokseværk

Og noget kan tyde på, at det ligger dybt i danskerne at søge muligheder uden for landets grænser og indtage nye eksportmarkeder. I hvert fald er Danmark rykket to pladser op i undersøgelsen i forhold til sidste år.

Det er den bedste placering til danskerne siden den internationale undersøgelse så dagens lys tilbage i 2005. Her lå Danmark på en 11. plads. Selvom undersøgelsen er foretaget hvert år siden, er det blot tredje gang i de forgangne ni år, at tallene publiceres i en rapport.

I og med globaliseringen er helt afgørende for økonomisk vækst og dermed til stor gavn for vores velstand herhjemme, er der al mulig grund til at skubbe på for, at danskerne bliver ved med at afsøge udenlandske markeder og kontakter, mener administrerende direktør Claus Lassen fra DHL Express, der selv er repræsenteret i 220 lande og territorier.

Europa er mest forbundne region
I DHL Global Connectedness Index, der omfatter 140 lande og er baseret på mere end en million målepunkter, ses der på, hvor forbundet et land er med andre lande. Det gælder alt fra import og eksport i forhold det pågældende lands BNP til turisme og antallet af telefonsamtaler fra et land til et andet.

For at et land er globalt forbundet, skal der være stor international aktivitet i forhold til størrelsen af den indenlandske økonomi. Desuden er det vigtigere med eksport til mange lande end blot få. Når flere af disse faktorer falder ud til den rigtige side, rykker det landet højere op på den samlede liste. Og det er her, at Danmark for første gang nogensinde lander på en 8. plads.

”Jo mere forbundet et land er til andre lande, jo større udvalg af produkter og services vil man typisk finde. Desuden medfører globaliseringen lavere priser samt flere og bedre betalte jobs. Da vi er en global logistikvirksomhed, er vi netop nogle af dem, der sørger for at forbinde virksomheder verden over”, siger Claus Lassen.

Undersøgelsen viser, at verden igen er blevet mere forbundet i 2013 end i 2012, hvor det hele stod mere i stampe. Det tegner godt for den fremadrettede vækst.

Læs også: Global e-handel og logistikbranchen vil vokse markant

Europa er den mest forbundne region i verden. Her finder man også ni ud af de ti mest forbundne lande. Holland holder sin sikre førsteplads fra sidste år. Herefter følger: Irland, Singapore, Belgien, Luxembourg, Schweiz, Storbritannien, Danmark, Tyskland og Sverige. Til sammenligning ligger USA på en 23. plads.

Fordyb dig i Global Connectedness Index her 

- JKK 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.08.2026SCM.dk

Høj vækst styrker danske eksportvirksomheders udgangspunkt

18.08.2026SCM.dk

Ny CEO skal styrke GS1 Denmarks standarder

SCM.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

SCM.dk

AI kan gøre manuel lageroptælling overflødig

17.08.2026SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.09.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Implement Consulting Group
Seminar
Close the gap between S&OE and S&OP with SAP IBP OBP

Are your S&OE and S&OP planning processes running in parallel, but rarely in sync?

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup