Danmark klarer sig godt i globaliseringen

Vi handler og kommunikerer bedre med andre lande end Sverige, Tyskland og USA, viser undersøgelse fra kurerfirmaet DHL.

26.11.2014

SCM.dk

I og med globaliseringen er helt afgørende for økonomisk vækst og dermed til stor gavn for vores velstand herhjemme, er der al mulig grund til at skubbe på for, at danskerne bliver ved med at afsøge udenlandske markeder og kontakter, mener administrerende direktør Claus Lassen fra DHL Express. .

Danmark ligger foran lande som Sverige, Tyskland og USA, når det gælder vores evne til at handle og kommunikere med andre lande. Det viser kurerfirmaet DHL’s Global Connectedness Index, hvor Danmark indtager en 8. plads.

Læs også: DHL’s hub i Danmark har vokseværk

Og noget kan tyde på, at det ligger dybt i danskerne at søge muligheder uden for landets grænser og indtage nye eksportmarkeder. I hvert fald er Danmark rykket to pladser op i undersøgelsen i forhold til sidste år.

Det er den bedste placering til danskerne siden den internationale undersøgelse så dagens lys tilbage i 2005. Her lå Danmark på en 11. plads. Selvom undersøgelsen er foretaget hvert år siden, er det blot tredje gang i de forgangne ni år, at tallene publiceres i en rapport.

I og med globaliseringen er helt afgørende for økonomisk vækst og dermed til stor gavn for vores velstand herhjemme, er der al mulig grund til at skubbe på for, at danskerne bliver ved med at afsøge udenlandske markeder og kontakter, mener administrerende direktør Claus Lassen fra DHL Express, der selv er repræsenteret i 220 lande og territorier.

Europa er mest forbundne region
I DHL Global Connectedness Index, der omfatter 140 lande og er baseret på mere end en million målepunkter, ses der på, hvor forbundet et land er med andre lande. Det gælder alt fra import og eksport i forhold det pågældende lands BNP til turisme og antallet af telefonsamtaler fra et land til et andet.

For at et land er globalt forbundet, skal der være stor international aktivitet i forhold til størrelsen af den indenlandske økonomi. Desuden er det vigtigere med eksport til mange lande end blot få. Når flere af disse faktorer falder ud til den rigtige side, rykker det landet højere op på den samlede liste. Og det er her, at Danmark for første gang nogensinde lander på en 8. plads.

”Jo mere forbundet et land er til andre lande, jo større udvalg af produkter og services vil man typisk finde. Desuden medfører globaliseringen lavere priser samt flere og bedre betalte jobs. Da vi er en global logistikvirksomhed, er vi netop nogle af dem, der sørger for at forbinde virksomheder verden over”, siger Claus Lassen.

Undersøgelsen viser, at verden igen er blevet mere forbundet i 2013 end i 2012, hvor det hele stod mere i stampe. Det tegner godt for den fremadrettede vækst.

Læs også: Global e-handel og logistikbranchen vil vokse markant

Europa er den mest forbundne region i verden. Her finder man også ni ud af de ti mest forbundne lande. Holland holder sin sikre førsteplads fra sidste år. Herefter følger: Irland, Singapore, Belgien, Luxembourg, Schweiz, Storbritannien, Danmark, Tyskland og Sverige. Til sammenligning ligger USA på en 23. plads.

Fordyb dig i Global Connectedness Index her 

- JKK 

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

03.11.2026SCM.dk

Gode lederrelationer styrker trivsel

03.11.2026SCM.dk

Scan Global Logistics køber amerikanske OIA Global

SCM.dk

Milliard-forbedring var ikke nok: Maersk-aktien dykker

SCM.dk

LEMAN henter ny topchef med erfaring fra DSV

20.10.2026Swisslog

Sponseret

Swisslog moves into new headquarters in Aarau

20.10.2026SCM.dk

Risikostyring er supply chain lederens nye kongedisciplin

19.10.2026SCM.dk

Volvo Financial Services fejrer 30 år i Danmark

16.10.2026SCM.dk

LEGO-topchef hædres for vækst og bæredygtig omstilling

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dematic
Messe
Logistik & Transport 2026

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ADR sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR-konventionen, og hvordan du anvender den som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR/RID sikkerhedsrådgiver uddannelse

ADR/RID Sikkerhedsrådgiver Uddannelsen forbereder dig til Beredskabsstyrelsens grundlæggende sikkerhedsrådgivereksamen samt giver dig forståelse for ADR- og RID-konventionen, og hvordan du anvender dem som opslagsværk i dit daglige arbejde.

Dato

09.11.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København