Dansk infrastruktur har været mål for flere cyberangreb

Truslen fra både kriminelle grupper og statslige aktører er meget høj. Det understreges i en serie af cyberangreb mod danske virksomheder inden for samfundsvigtige sektorer.

Center for Cybersikkerhed (CFCS) vurderer fortsat, at truslen fra både cyberkriminalitet og cyberspionage er MEGET HØJ. Det høje trusselsniveau illustreres senest i en række cyberangreb mod netværksudstyr hos flere danske virksomheder.. Foto: 123rf.com

21.11.2023

SCM.dk

Center for Cybersikkerhed (CFCS) vurderer fortsat, at truslen fra både cyberkriminalitet og cyberspionage er MEGET HØJ. Det høje trusselsniveau illustreres senest i en række cyberangreb mod netværksudstyr hos flere danske virksomheder.

I en ny rapport udarbejdet af den private organisation SektorCERT på baggrund af et hændelsesforløb i maj 2023 beskrives en serie af kompromitteringer af firewall-udstyr hos 22 danske virksomheder, som SektorCERT samarbejder med. Kompromitteringerne førte til, at enkelte af de berørte virksomheder valgte af isolere deres it-systemer, mens hændelsen blev håndteret. SektorCERT overvåger netværkstrafikken for en række virksomheder inden for samfundsvigtige sektorer. Derfor har CFCS et løbende samarbejde med organisationen: 

"Hændelserne i rapporten er helt i tråd med det trusselsbillede, som vi har beskrevet i vores seneste nationale trusselsvurdering. Det understreger nødvendigheden af styrke cyberresiliensen bredt, og selvfølgelig især hvor der er tale om samfundsvigtige funktioner. Det er et stort og vigtigt arbejde, SektorCERT har udført, og jeg er glad for at få viden om cyberangreb – også de, der bliver afværget – ud i det offentlige rum. Det er vigtigt i forhold til at blive klogere på angrebene, og ikke mindst hvordan man kan ruste sig imod dem”, siger Mark Fiedel, chef for cyberanalyse i CFCS.

Læs også: Ny konsulentforretning for cybersikkerhed

CFCS beskriver i Cybertruslen mod Danmark 2023 blandt andet, at fremmede stater også bruger cyberspionage til at forberede destruktive cyberangreb, der vil kunne iværksættes på et senere tidspunkt. CFCS skriver i vurderingen, at statsstøttede hackergrupper sandsynligvis forbereder sig på at kunne udføre sådanne angreb.

"Det er sandsynligt, at der er hackergrupper, som forbereder sig på at kunne udføre destruktive angreb. Det er ikke det samme som, at de er klar til at trykke på knappen nu og her. Vi vurderer fortsat, at truslen er lav. Men der er hele tiden nogle, der forsøger at komme ind i danske netværk, herunder fremmede stater og cyberkriminelle. Det sker stort set 24/7”, siger Mark Fiedel.

Hvad er destruktive cyberangreb?
CFCS definerer destruktive cyberangreb som cyberangreb, hvor den forventede effekt er:
Død eller personskade, Betydelig skade på fysiske objekter, Ødelæggelse eller forandring af informationer, data eller software, så de ikke kan anvendes uden væsentlig genopretning.

/ PiB

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.05.2026Descartes

Sponseret

Descartes sætter AI-agenter i arbejde - 435.000 nye chauffører koblet på i rekordfart

22.05.2026SCM.dk

Ledere bruger AI bredt men mangler kompetencer

SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med nyt logistikbyggeri

SCM.dk

Tegn på - spinkelt - håb for afspænding i Hormuz

19.05.2026SCM.dk

Logistikvirksomhed vælger standard-it og skalerbarhed

18.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Fremtidens Netto er blevet virkelighed

18.05.2026SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

16.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Dataanalyser hjælper Nord Energi Net med at planlægge mere bæredygtigt

15.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ny samlerdestination i København: &Cards har åbnet flagship store

15.05.2026SCM.dk

Stadium vælger Infor og Columbus til unified commerce- og supply chain-platform

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Columbus
Webinar
Build what sets you apart — winning in the market with AI

Learn how to identify and invest in the capabilities that truly differentiate your business—and translate strategy into measurable competitive advantage.

Dato

26.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.05.2026

Sted

Comwell, Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K