Dansk infrastruktur har været mål for flere cyberangreb

Truslen fra både kriminelle grupper og statslige aktører er meget høj. Det understreges i en serie af cyberangreb mod danske virksomheder inden for samfundsvigtige sektorer.

Center for Cybersikkerhed (CFCS) vurderer fortsat, at truslen fra både cyberkriminalitet og cyberspionage er MEGET HØJ. Det høje trusselsniveau illustreres senest i en række cyberangreb mod netværksudstyr hos flere danske virksomheder.. Foto: 123rf.com

21.11.2023

SCM.dk

Center for Cybersikkerhed (CFCS) vurderer fortsat, at truslen fra både cyberkriminalitet og cyberspionage er MEGET HØJ. Det høje trusselsniveau illustreres senest i en række cyberangreb mod netværksudstyr hos flere danske virksomheder.

I en ny rapport udarbejdet af den private organisation SektorCERT på baggrund af et hændelsesforløb i maj 2023 beskrives en serie af kompromitteringer af firewall-udstyr hos 22 danske virksomheder, som SektorCERT samarbejder med. Kompromitteringerne førte til, at enkelte af de berørte virksomheder valgte af isolere deres it-systemer, mens hændelsen blev håndteret. SektorCERT overvåger netværkstrafikken for en række virksomheder inden for samfundsvigtige sektorer. Derfor har CFCS et løbende samarbejde med organisationen: 

"Hændelserne i rapporten er helt i tråd med det trusselsbillede, som vi har beskrevet i vores seneste nationale trusselsvurdering. Det understreger nødvendigheden af styrke cyberresiliensen bredt, og selvfølgelig især hvor der er tale om samfundsvigtige funktioner. Det er et stort og vigtigt arbejde, SektorCERT har udført, og jeg er glad for at få viden om cyberangreb – også de, der bliver afværget – ud i det offentlige rum. Det er vigtigt i forhold til at blive klogere på angrebene, og ikke mindst hvordan man kan ruste sig imod dem”, siger Mark Fiedel, chef for cyberanalyse i CFCS.

Læs også: Ny konsulentforretning for cybersikkerhed

CFCS beskriver i Cybertruslen mod Danmark 2023 blandt andet, at fremmede stater også bruger cyberspionage til at forberede destruktive cyberangreb, der vil kunne iværksættes på et senere tidspunkt. CFCS skriver i vurderingen, at statsstøttede hackergrupper sandsynligvis forbereder sig på at kunne udføre sådanne angreb.

"Det er sandsynligt, at der er hackergrupper, som forbereder sig på at kunne udføre destruktive angreb. Det er ikke det samme som, at de er klar til at trykke på knappen nu og her. Vi vurderer fortsat, at truslen er lav. Men der er hele tiden nogle, der forsøger at komme ind i danske netværk, herunder fremmede stater og cyberkriminelle. Det sker stort set 24/7”, siger Mark Fiedel.

Hvad er destruktive cyberangreb?
CFCS definerer destruktive cyberangreb som cyberangreb, hvor den forventede effekt er:
Død eller personskade, Betydelig skade på fysiske objekter, Ødelæggelse eller forandring af informationer, data eller software, så de ikke kan anvendes uden væsentlig genopretning.

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.05.2026SCM.dk

Identitetssikkerhed skal følge AI’ens tempo

16.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Dataanalyser hjælper Nord Energi Net med at planlægge mere bæredygtigt

SCM.dk

Klimarisiko er ikke fremtid – det er nu

SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

14.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Digitalt fundament giver Grundfos større skalerbarhed og overblik

14.05.2026Datacon A/S

Sponseret

7.500 ekspeditioner på under 4 timer kræver sit system

13.05.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KR TITAN ultra: KUKA sætter nye standarder inden for automatisering af tunge opgaver

12.05.2026SCM.dk

Teknologisk Institut åbner laboratorium for humanoide robotter

11.05.2026SCM.dk

Ny professor skal styrke Danmarks digitale forsvar

11.05.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

Projektstyring på data har markant reduceret spildtid hos GlobalConnect

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Columbus
Webinar
Webinar: AI in the core — win every day

Learn how consistent use of your core systems enables AI to support daily operations, improve data quality, and deliver real business value.

Dato

19.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle