Ny konsulentforretning for cybersikkerhed

Aktualiteten for bekæmpelse af cyberangreb har aldrig været højere. KMD har derfor oprettet konsulentenheden Cyber Security Services, som har til formål at hjælpe virksomheder og organisationer med at få integreret cybersikkerheden i deres forretning.

"I den ideelle verden burde cybersikkerhed allerede være en naturlig del af det risikoarbejde, der foregår i ledelsesrummet. Vores erfaring viser, at det ikke altid er tilfældet. Og vi mener, at vi i KMD både har erfaringen og ressourcerne til at vejlede andre i den overgang”, siger Ruth Wisborg, direktør for digital transformation i KMD.. Foto: KMD

09.11.2023

SCM.dk

Med udsigten til Net- og Informationssikkerhedsdirektivet (NIS2) fra EU samt høje cyberrisikovurderinger er danske virksomheder og organisationer tvunget til at tage spørgsmålet om cybersikkerhed meget seriøst de kommende år. Derfor har KMD etableret konsulentenheden Cyber Security Services, der skal rådgive virksomheder og organisationer om cybersikkerhed:

"Vi står i en særlig situation, hvor topchefer med implementeringen af NIS2 bliver tvunget til at forholde sig til cybersikkerhedsspørgsmål. Det er et nyt område for de fleste, da det typisk har været en dialog, som er foregået i it-afdelingen og ikke på direktionsgangene”, siger Ruth Wisborg, som er direktør for digital transformation i KMD og uddyber:

"I den ideelle verden burde cybersikkerhed allerede være en naturlig del af det risikoarbejde, der foregår i ledelsesrummet. Vores erfaring viser, at det ikke altid er tilfældet. Og vi mener, at vi i KMD både har erfaringen og ressourcerne til at vejlede andre i den overgang”, siger Ruth Wisborg.

Målet for den nye konsulentenhed er at sikre, at virksomhederne og organisationerne fremtidssikrer deres digitale beskyttelse for de forretningskritiske områder, forklarer Ruth Wisborg.

De seneste 50 år har KMD været ledende inden for digitalisering af det danske samfund og kritisk infrastruktur. Netop erfaring og ressourcerne internt i KMD er årsagen til, at der er blevet nedsat en konsulentenhed med fuld fokus på cybersikkerhed. 

Læs også: Millionaftale over tre år sikrer nyt fremtidssikret it-system

Enheden består af en række af KMD's egne konsulenter, som alle har lang historik og erfaring i arbejdet med cybersecurity. Peter Brahe, der er chef for enheden, har blandt andet brugt 10 år i Forsvarets Efterretningstjeneste, hvor han var chef for enheden for cyberspionage. Siden 2017 har han rådgivet store virksomheder i, hvordan de bedst beskytter sig selv mod avancerede cyberangreb:

"Hvis alle vidste, hvordan man håndterede cybersikkerhed, så var der ikke brug for os. Men teknologiens hastighed og det kommende NIS2-direktiv har blot løftet sløret for, hvor mange virksomheder, der ikke har forholdt sig til cybersikkerhedsspørgsmål i ordentlig tid. Nu står ledelsen pludselig og skal træffe nogle svære beslutninger uden kendskab, og det er en uoverskuelig opgave”, fortæller Peter Brahe og fortsætter:

"Vi er nedsat for at lette på den opgave og sikre, at virksomhederne får den sparring og hjælp, som de har brug for. Det vigtigste for os er, at man ikke anser cybersikkerhed som en isoleret aktivitet, men at det skal integreres i hele virksomheden og ind på direktionsgangene. Men rejsen dertil er ikke let, og den vil kræve kompetence og forståelse for opgavens kompleksitet, og den mener vi, at vi har”, siger Peter Brahe.

/ PiB

Teknologisk Institut Innovation og Digital Transformation

Sponseret

Fremtidssikring af danske virksomheders forsyningskæder

Bredana Axcite A/S

Sponseret

Opdateringer af Dynamics 365 reduceres fra syv til fire årligt

Mere fra...

01.12.2023SCM.dk

Plast genbruges i kæmpe mængder til øltransport

01.12.2023SCM.dk

Luftfarten sætter turbo på omfattende omstilling

01.12.2023SCM.dk

ESG og robotter præger det moderne lager

30.11.2023SCM.dk

Nye millioner til Klimakompasset vil gavne SMV’er

30.11.2023SCM.dk

Elektrisk lastbil vinder stor pris

29.11.2023SCM.dk

Bølge af betalingssvindel udfordrer e-handelen

29.11.2023SCM.dk

Nyansættelse skal løfte bæredygtigheden

28.11.2023SCM.dk

Pakkelevering i Sydjylland stiger markant

Jobmarked

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Er din virksomhed eller ønsker den at blive leverandør til Forsvaret?

Bliv klogere på AQAP-standarderne og deres krav

Dato

13.12.2023

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Konference
Cybertrusler - en rundrejse på digitaliseringens bagside | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Jeppe Teglskov Jacobsen, Adjunkt ved Institut for Militær Teknologi hos Forsvarsakademiet, som vil tale om "Cybertrusler - en rundrejse på digitaliseringens bagside".

Dato

04.01.2024

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia

Bureau Veritas
Konference
Fra Kassø til hele verden med Power-to-X | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Alexander Reumert, Project Associate hos European Energy A/S, som vil tale om "Fra Kassø til hele verden med Power-to-X".

Dato

04.01.2024

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia

Bureau Veritas
Konference
Systematisk og strategisk trivsel hjælper helbredet | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Christian Sauvr, Administrerende Sygehusdirektør hos Sygehus Lillebælt, som vil tale om "Systematisk og strategisk trivsel hjælper helbredet".

Dato

04.01.2024

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia

Bureau Veritas
Konference
Accelereret klimatilpasning nu! | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Sebastian Mernild, Professor og leder af SDU Climate Cluster fra Syddansk Universitet, som vil tale om "Accelereret klimatilpasning nu!".

Dato

04.01.2024

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia

Bureau Veritas
Konference
Mod historisk CO2-neutralitet i 2050 | Bureau Veritas Kick Off 2024

Den 4. januar kan du glæde dig til at møde Mette Kaagaard, administrerende direktør hos Microsoft i Danmark & i Island, som vil tale om "Mod historisk CO2-neutralitet i 2050".

Dato

04.01.2024

Tid

09:00

Sted

MESSE C, Vestre Ringvej 101, DK-7000 Fredericia