Dansk lastbiltrafik fastholder højt niveau

Vejdirektoratet offentliggør nye trafiktal, der viser en fortsat gnidningsfri og høj lastbiltrafik på de danske veje. Afdelingsleder vil dog ikke udelukke, at dette kan falde den kommende tid.

Selvom lastbiltrafikken ligger på et højt niveau, kan dette godt ændre sig, lyder det fra Vejdirektoratet..

01.04.2020

SCM.dk

Det er efterhånden et par uger siden, at regeringen indførte omfattende karantænetiltag for at begrænse spredningen af Coronavirus. Siden da er der endnu stort set ingen afmatning at spore i den tunge trafik på landets overordnede vejnet. 

Læs også: Fasttracks skal fastholde international distribution

Det viser de nyeste trafiktal fra Vejdirektoratet, der fastslår at lastbiltrafikken har fastholdt det høje niveau på hverdagene, som den var på før karantænetiltagene blev implementeret. 

”Der er stadig høj trafiktal aktivitet på lastbilområdet”, siger afdelingsleder Kasper Rosenstand fra Vejdirektoratet og fortsætter:

Målingen strækker sig fra mandag den 9. marts til fredag den 27. marts, hvor lastbiler er køretøjer på over 12,5 meter. Foto: Vejdirektoratet. .

”Det skyldes sandsynligvis, at der stadig er behov for at få bragt varer ud i butikkerne og transporteret gods og tjenesteydelser på tværs af landsdelene. Disse behov forsvinder ikke på grund af corona-krisen. I sådan en situation er det ekstra vigtigt, at samfundets grundlæggende transportlogistik fungerer”.  

Et fald i godstransporten er ikke umuligt
I sidste uge viste Vejdirektoratets tal, at den tunge transport var steget med op til 13 procent. Ifølge Kasper Rosenstand kan dette dog godt ændre sig i den nærmeste fremtid. 

”Det er slet ikke umuligt, at vi vil opleve et fald i godstransporten i de kommende uger, når karantæne-tiltagene for erhvervslivet rammer hårdere ud i distributionsleddet. Men der vil altid være behov for at få bragt varer ud i butikkerne og transporteret gods mellem landsdelene”, siger han.

Læs også: Regeringen fremsætter akutte initiativer for at sikre dagligvareforsyningen

Hvad angår personbiltrafikken, så viser de nyeste tal, at den har stabiliseret sig på godt det halve af dens normale omfang. Samtidig ligger varebiltrafikken mellem 10 til 15 procent under sit sædvanlige niveau.  

- HCL

Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

SSI Schäfer

Sponseret

SSI SCHAEFER samarbejder med Coop om et af Europas største automatiserede distributionscentre

Relateret indhold

31.10.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Du kan ikke styre det, du ikke kan se: Håndtering af miljømæssige risici i globale forsyningskæder

30.10.2025SCM.dk

22 virksomheder omdanner data til forretningsressourcer

30.10.2025SCM.dk

Rekordmange ejerledere overvejer at sælge

27.10.2025Bureau Veritas

Sponseret

Ekstern sikkerhedsrådgivning hos Blue Water Shipping

24.10.2025SCM.dk

Vidensarbejdere: Arbejdslivet føles mere krævende end givende

23.10.2025amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

21.10.2025SCM.dk

5 genveje til succes som CSCO

16.10.2025SCM.dk

CSCO’er overvurderer egen effektivitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO 37001 Lead Implementer

Behersk implementering og ledelse af et antibestikkelsessystem (ABMS) baseret på ISO 37001

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 27001 Lead Implenter - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer med den internationale certificering i informationssikkerhed, ISO/IEC 27001 Lead Implementer

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
E-læringskursus: ISO/IEC 42001 - Lead Implementer

Behersk den viden og de færdigheder, der kræves for at fungere som specialist i kunstig ingtelligens (AI) baseret på kravene i ISO/IEC 42001.

Dato

01.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed med ISO 27001, som passer til din virksomheds behov.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Østerøvej 2, 5800 Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

03.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

03.11.2025

Sted

Nyborg Strand, Nyborg