Dansk nanoteknologi skal forhindre fødevare-forurening

En ny glas-på-metal overfladebehandling kan øge levetiden, forbedre hygiejnen og reducere omkostninger for en lang række industrier, herunder blandt andet fødevarebranchen.

13.06.2014

SCM.dk

For hundrede år siden var emaljerede Madam Blå-redskaber fast inventar i ethvert køkken. Emaljeringen var datidens bedste teknologi til at sikre hygiejne og effektiv beskyttelse af metallet.

Læs også: Virksomheden Bornholms vinder Coop Grøn Idépris

Emaljerede redskaber fylder mindre i dag, men en ny overfladeteknologi, udviklet af virksomheden SiOx, tager de gamle dyder op. Sammen med parterne Elplatek, Alfa Laval Copenhagen og DTU Mekanik skal teknologien nu modnes i et projekt, der skal bane vejen til et nyt og stort marked.

Ved at påføre et 0,5-2 µm tyndt lag af tæt amorft kvarts på et metalsubstrat, bliver det muligt at opnå en overfladebelægning, der beskytter mod korrosion, og som ikke forurener fødevarer og medicin. Samtidigt bevares metallets mekaniske og termiske egenskaber.

”Støtten fra InnovationsFonden er en blåstempling af vores produkt, som vil give genlyd i branchen og blandt potentielle kunder. Gennem samarbejdet med DTU og vore andre partnere får SiOx adgang til viden og kompetencer, som vil understøtte vores teknologiudvikling til stor gavn for fødevareindustrien”, siger Søren Svanebjerg, CEO, SiOx.

Danske firmaer står stærkt
Det globale marked for fødevareteknologi er enormt, og det er et marked, hvor Danmark har en stærk position. Slutbrugerne, fødevareindustrien, efterspørger mere effektivt og holdbart procesudstyr, men endnu vigtigere for dem er udstyr, der kan reducere sundhedsrisici og ressourceforbrug. Hygiejne- og rengøringsaktiviteter står for 15-20 procent af omkostningerne i industrien.

Den nye kvartsteknologi udgør en mulighed for, at danske udstyrsproducenter kan blive first movers gennem en stærkere vidensbase og dermed fastholde den ledende position, danske virksomheder har inden for en række teknologier, herunder fødevare- og farmateknologi.

Inden for fødevareteknologi-industrien, estimeres omkostningerne til materialer at udgøre fem-ti procent af omsætningen. Hertil kan lægges yderligere fem-ti procent, der anvendes på overfladebehandling for at opnå den fornødne grad af hygiejne og korrosionsbeskyttelse på udstyret.

Ved brug af SiOx’ overfladebehandling er det muligt at reducere disse omkostninger betydeligt, uden at gå på kompromis med hverken produktets egenskaber eller kvalitet.

”I en tid, hvor der er stor fokus på konkurrenceevne og effektivitet, er en teknologi, der kan reducere ressourceforbrug i form af tid, arbejdskraft og rengøringsmidler vigtig. Dette er netop kvaliteterne ved vores kvartsbelægning”, understreger Søren Svanebjerg.

Læs også: Fødevareproducenter skal have større fokus på etik

InnovationsFonden investerer 8 millioner kroner i projektet, oplyser fonden i en pressemeddelelse. 

- JKK 

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.07.2026Global AGV

Sponseret

Mangler du hænder på lageret?

30.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nogle planlægger køreturen til Italien

SCM.dk

SMV’er skal tænke nyt for at tiltrække fremtidens arbejdsmarked

SCM.dk

USA dropper told på Hormuzstrædet

05.06.2026Antalis A/S

Sponseret

Emballageafgifterne er her: Automatisering bliver et strategisk valg

27.05.2026Global AGV

Sponseret

Få et gratis og uforpligtende automationstjek

19.05.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Når logistikken bliver flaskehalsen i produktionen

18.05.2026Brother Nordic A/S

Sponseret

Case: Integreret opmærkningsløsning sikrer compliance og skalerbarhed hos L’éclair Patisserie

12.05.2026Global AGV

Sponseret

Sig farvel til dyre produktionsstop og flaskehalse

06.05.2026Global AGV

Sponseret

Farvel til regning på 250.000 kr.

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen - hvad kan du automatisere?

Deltag i webinaret og se, hvordan AI automatiserer økonomiprocesser, reducerer manuelt arbejde og giver hurtigere adgang til indsigt i ERP-data.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams