Dansk robotteknologi erobrer verdensmarkedet via Tyskland

Automationsindkøbere fra hele Europa kan møde den danske robotindustri i München, når kontinentets største robotmesse Automatica løber af stablen de kommende dage. Her præsenterer otte danske producenter en perlerække af teknologiske løsninger på fremstillingsindustriens mange udfordringer.

Mere end 3 millioner robotter er på job i den globale fremstillingsindustri ifølge IFR, International Federation of Robotics. Foto: Odense Robotics.

21.06.2022

SCM.dk

Danske robotløsninger er populære i Tyskland. Samtidig er landet et brohoved for eksport til at erobre resten af verden, fordi salg til tyske kunder globalt anses som et kvalitetsstempel.

Derfor udstiller otte danske robot- og automationsvirksomheder på et samlet dansk eksportfremstød på robotmessen Automatica i München, som løber af stablen fra i dag og til og med fredag. Messen forventes at tiltrække 45.000 besøgende.

Fremstødet er organiseret af Odense Robotics, der er Danmarks nationale robotklyngeorganisation med 300 robotrelaterede medlemmer, i samarbejde med Innovation Centre Denmark. Derudover er eksportfremstødet på Automatica støttet af det danske Udenrigsministerium.

”Robotter og automation er nogle af Danmarks hurtigst voksende eksportvarer med en samlet eksport på mere end 11 milliarder kroner i 2021 og en forventet roboteksport i 2025 på 14 milliarder kroner. Årsagen er, at danske robotvirksomheder udvikler nogle robotløsninger, som kunderne ikke kan få hos deres lokale leverandører”, siger Mikkel Christoffersen, der er CEO i Odense Robotics.

Læs også: Verdens første robotcenter for store konstruktioner skydes nu i gang

Han påpeger, at danske robotvirksomheder samarbejder meget på tværs af virksomhederne, og det er medvirkende til at styrke innovationskraft, produktudvikling og konkurrenceevne.

Robotter med løsninger på udfordringer

Du kan møde disse danske robotfirmaer på Odense Robotics’ fællesstand på Automatica: Cobot Lift ApS, Enabled Robotics ApS, Smooth Robotics, Spin Robotics Aps, STRECON A/S, Technicon, Trendlog.io ApS og Fynbo Technology. De udstiller mange forskellige løsninger, der kan afbøde og imødegå flere af den tyske industris store udfordringer.

Mange af de danske løsninger til effektivt menneske-robotsamarbejde involverer cobots fra verdens første og største cobot-producent Universal Robots, der har hovedkontor i Danmark, hvor der findes et sprudlende cobot-økosystem, faciliteret af den nationale robotklynge Odense Robotics.

De besøgende på Automatica kan udforske de nyeste danske kollaborative robotteknologier i den danske pavillon i hal B4 på stand 308. Desuden er Odense Kommune vært ved matchmaking-eventen Odense Investor Summit i Automaticas Start-Up Arena.

-KCP

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny Toyota Traigo48-serie med uovertruffent design og banebrydende ydeevne

Apport Systems A/S

Sponseret

Lagerstyring på autopilot - få dit lager til at tænke selv

Relateret indhold

29.04.2025SCM.dk

Virksomheder frygter politisk vold og uro

28.04.2025SCM.dk

Toldkrig truer vækst – IMF nedjusterer globale prognoser

25.04.2025Global AGV

Sponseret

Mød Global AGV på ROBOTBRAG

24.04.2025SCM.dk

DTU-startups tiltrækker 1,8 milliarder i venturekapital i 2024

24.04.2025SCM.dk

Hg Capital opruster i IFS – værdi 112 milliarder kroner

23.04.2025SCM.dk

DSV styrker topledelsen før Schenker-overtagelse

23.04.2025SCM.dk

Dachser opruster søfragt i Norden med ny leder

18.04.2025SCM.dk

Dollaren vakler: Investorer flygter ikke længere mod USA i krisetider

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle