Dansk skibsfart satte eksportrekord i 2019

Eksporten har aldrig været højere i dansk skibsfart end i 2019, hvor rederierne eksporterede for et rekordhøjt beløb. Fremgangen kan tyde på endnu et godt år i 2020, på trods af flere internationale begivenheder, der kan påvirke verdenshandlen.

Sidst den danske søfartbranche så en lignende stigning i eksporten, var i 2014 med en samlet eksport på 206 milliarder kroner..

17.02.2020

SCM.dk

For fjerde kvartal af 2019 kan eksporttallene for dansk skibsfarts forgange år gøres op med et opløftende resultat. Den danske eksport ved søtransport har aldrig været så stor som den var i 2019, med en samlet eksport på 207,3 milliarder kroner, beretter Danske Rederier.

Læs også: Rekordmange skibe sejler nu under dansk flag

Organisationens direktør for erhvervspolitik og analyse, Jacob K. Clasen, er yderst tilfreds med branchens økonomiske præstation, og mener, at flere omstændigheder har haft en indvirkning.

”Det er et meget flot resultat, som slår fast, at søtransport er den klart største branche i udenrigshandelen, særligt når man ser på tjenesteydelser. Danske rederier fylder mere i verdensflåden, fragtraterne var i 2019 gennemsnitligt højere end året før, og dollarkursen har været høj. 2019 har trods handelskrig og en ustabil situation i Mellemøsten været et godt år for dansk skibsfart”, siger Jacob K. Clasen.

Sidst branchen oplevede en lignende vækst var i 2014, hvor den samlede eksport landede på 206 milliarder kroner. I 2018 var den på 199,5 milliarder kroner og dermed er eksporten vokset med 3,9 procent på ét år.

Hos A.P Møller-Mærsk har man også lagt mærke til den kraftige stigning.

"Hvis man kigger på, hvad fornemmelsen er i befolkningen, så er jeg ikke sikker på, at man ved, hvor stort et bidrag, Mærsk giver. Men Mærsk tegner sig for omkring 75 pct. af det samlede tal for, hvor meget dansk shipping sejler ind. Det synes jeg giver en god illustration af, hvor vigtig en aktør vi er for dansk økonomi, og vi er stolte af at være med til at øge Danmarks aftryk på verdenskortet", siger Vincent Clerc, der er topledelsesmedlem i Mærsk med ansvar for salg og drift til Børsen.

2020 er lig med usikkerhed
Ifølge Jacob K. Clasen er det tredje år i træk man ser en fremgang i dansk eksport, hvilket giver positive forhåbninger for dansk shipping, trods flere begivenheder, der kan påvirke verdenshandlen i den nærmeste fremtid.

Læs også: Danske Rederier vil have skibsfarten med i ny infrastrukturplan

Forhandlinger mellem EU og Storbritannien om en handelsaftale på følge af Brexit, det kommende præsidentvalg i USA samt situationen med spredningen af Coronavirus kan alle påvirke markedet i 2020.

”Coranavirussen påvirker allerede fragtraterne på tankmarkedet, og meget afhænger af, hvordan virussen udvikler sig de kommende uger. Kommer der kontrol over spredningen, vil det ikke få konsekvenser for handelen i det store billede. Hvis det derimod bliver et længerevarende forløb, kan det godt få en negativ betydning for 2020, men det er for tidligt at fastslå”, siger Jacob K. Clasen.

-HL

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

SCM.dk

Geopolitisk uro giver panderynker hos danske rederier

SCM.dk

Finalister klar til Årets Innovationsprojekt 2026

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

01.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nej, det her er ikke en aprilsnar…

30.03.2026SCM.dk

Containerrederi: Krigen øger omkostninger med 325 millioner om ugen

26.03.2026SCM.dk

Dansk techprofil skal drive IFS’ Industrial AI-strategi

24.03.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX Live Copenhagen 2026

20.03.2026SCM.dk

Mange ledige har urealistiske forventninger til løn

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

28.04.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

28.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

28.04.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 50001 Inspirationsseminar

I en tid, hvor der er mere og mere fokus på at reducere vores energiforbrug og dermed CO₂ emission, har du nu mulighed for at komme på en ISO 50001 inspirationsdag. På inspirationsdagen får du en forståelse for ISO 50001 standarden, og hvad den indeholder i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 50001 standarden.

Dato

29.04.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online