Dansk startupvirksomhed er Europas mest innovative

Den danske startupvirksomhed byACRE, der producerer mobilitetsløsninger til et globalt marked, er kåret til den mest innovative i stor europæisk konkurrence.

I dag leverer byACRE rollatorer til alt fra Amerika til Australien og Asien, og med hæderen fra FedEx er virksomheden ét skridt tættere på målet om at blive førende på det globale marked. Foto: byACRE..

31.01.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Der er fuldt drøn på den danske iværksætterkultur i disse år, hvor det sprudler med spændende startup-virksomheder med store forretningspotentialer. Det er opstartsvirksomheden byACRE et godt eksempel på. Virksomheden har netop vundet førstepladsen i en global konkurrence for startups.

Verdens største eksprestransportvirksomhed, FedEx, har henover de seneste fire måneder kørt en af verdens største konkurrencer for startup-virksomheder i hele Europa. I alt har over 2100 virksomheder været en del af forløbet om at blive kåret som Europas mest innovative virksomhed og hovedpræmien på DKK 370.000. Vinderen er den danske virksomhed byACRE.

Rollatorer til Amerika, Australien og Asien
Siden grundlæggelsen af byACRE i 2015, har den københavnske startup-virksomhed, med base i Lyngby, arbejdet for at bekæmpe stigmatisering forbundet med mobilitetsudfordringer og hjælpe folk med at leve det liv, de ønsker – uden at gå på kompromis med deres livsstil. En vision, der er blevet til en ny generation af rollatorer, der hjælper mennesker over hele verden med at genopdage deres mobilitetsfrihed og forbedre deres livskvalitet.

I dag leverer byACRE rollatorer til alt fra Amerika til Australien og Asien, og med hæderen fra FedEx er virksomheden ét skridt tættere på målet om at blive førende på det globale marked.

Om Small Business Grant-konkurrencen

FedEx Small Business Grant-konkurrencen blev startet i USA i 2012, og konkurrencen søger at hjælpe virksomheder på 50 eller færre medarbejdere med at opnå deres vækstambitioner. I Europa blev konkurrencen første gang lanceret i 2016 i tre lande, hvilket blev til fem lande i 2019, og satte rammen for dette års største konkurrence. Konkurrencen fortsætter med at udvide år for år rundt om i verden og anerkender SMV'er, der viser passion og innovation.

Vil fjerne aldersdiskrimination
”Vi er utrolig glade og stolte over at vinde denne pris. Mobilitet er en af de primære forudsætninger for at leve et moderne liv. Desværre er markedet for rollatorer fyldt med aldersdiskriminerende og forældede budskaber, der tegner et billede af, at folk med mobilitetsudfordringer er skrøbelige. Det er et stort samfundsproblem, for i takt med at befolkningen bliver ældre, vil flere og flere stå med disse udfordringer,” siger CEO hos byACRE, Anders Berggreen, og fortsætter:

”Vores mål er nu, at vi skal bruge de midler, vi har fået fra FedEx til at bryde med dette stigma, så flere mennesker med mobilitetsudfordringer i fremtiden kan have et aktivt liv uden kompromiser og begrænsninger. Det gælder i Danmark såvel som på verdensplan”.

Om FedEx Corp

FedEx Corp. (NYSE: FDX) leverer en bred vifte af transport-, e-handels- og serviceløsninger til kunder og virksomheder over hele verden. Med en årlig omsætning 90 milliarder USD, tilbyder virksomheden integrerede forretningsløsninger gennem operative enheder, der konkurrerer kollektivt, samarbejder og innoverer digitalt under det respekterede FedEx-brand. FedEx placeres konsekvent blandt verdens mest beundrede og pålidelige arbejdsgivere, og virksomheden opfordrer sine 600.000 teammedlemmer til at have fokus på sikkerhed, de højeste etiske og professionelle standarder samt kundernes og samfundets behov. FedEx er dedikeret til at forbinde mennesker og muligheder verden over på en ansvarlig og innovativ måde, med et mål om at opnå CO2-neutral drift i 2040. Se about.fedex.com for at få mere at vide.

Behov for visioner
Hos FedEx lyder begrundelsen for kåringen: “I en usikker tid, hvor små virksomheder har brug for mere støtte end nogensinde, er vi glade for at præmiere og anerkende vinderne af dette års konkurrence. Det var et svært valg i betragtning af bidragenes enestående kvalitet, men vores hovedvinder viste enestående ambitioner og innovation, og vi er glade for at hjælpe dem med at skrive deres næste kapitler i 2022 og videre frem”, udtaler Helena Jansson, SVP Finance International, FedEx Express og et af jurymedlemmerne i Small Business Grant-konkurrencen.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

10.03.2026Blue Ridge Global

Sponseret

2026 State of the Supply Chain Industry Report

SCM.dk

Dansk satellitproducent leverer satellitplatform til Østrigs første militære satellit

SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

02.03.2026SCM.dk

Lederne spiller vigtig rolle i et stærkt totalberedskab

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

23.02.2026SCM.dk

Tidligere MI6-chef advarer danske topledere mod skjulte trusler

20.02.2026SCM.dk

Kunstig intelligens ændrer kompetencebehov i organisationer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

16.03.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense