Dansk topchef bag ny maritim investeringsfond

Dee 4 Capital Partners, der er en ny maritim investeringsfond, har på nuværende tidspunkt 18 primært danske investorer. Den tidligere CEO i BW Group, Carsten Mortensen, stiller sig i spidsen.

Carsten Mortensen, tidligere CEO i BW Group, har nu startet investeringsfonden Dee 4 Capital Partners. Her er det dog ikke ambitionen, at det skal blive nogen omfangsrig organisation. Foto: BW Group..

27.06.2019

SCM.dk

Ifølge Tradewinds forventes det, at fonden lukker købet af tre brugte produkttankskibe i næste måned, skriver Søfart.dk.

18 investorer, primært danskere, har tilsammen rejst 41 mio. dollar igennem den nye fond på nuværende tidspunkt. Et beløb, der forventes at stige til 100 mio. dollar inden udgangen af 2019. En endnu ikke navngivet skandinavisk bank har desuden stillet den nødvendige kapital for købet af de tre produkttankskibe.

Skal ikke blive en omfangsrig organisation
Før Carsten Mortensen kom til BW Group, var han topchef i Norden og formand for Danske Rederier. Selvom han har flere poster som topchef for store organisationer på CV'et, er det dog ikke ambitionen, at Dee 4 Capital Partners skal blive nogen omfangsrig organisation.

”Det her vil blive en lille organisation med fem til ti folk. Det vil være begavede mennesker, som jeg kan grine med og lave gode investeringer med. Sådan er målet, efter at jeg har trådt ud af CEO-livet og investerer mine egne penge med ligesindede”, siger Carsten Mortensen til Tradewinds.

Læs også: Fransk rederi-gigant har tabt 100 millioner dollar

Foruden Mortensen selv består Dee 4 Capital Partners på nuværende tidspunkt af Freddie Lee, som i modsætning til Carsten Mortensens shipping-baggrund kommer fra den finansielle sektor. Lee har tidligere været frontfigur for investeringer i Barclays Natural Resource Investments.

- JMA

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Fra Køge-virksomhed til global IoT-koncern

SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online