Dansk whiskyproducent løfter den interne logistik

Det danske whiskybrand Stauning har vokseværk og udvider produktionen kraftigt. Med det nye destilleri er også kommet et øget behov for effektiv intern transport, og her er valgte faldet på en eltruck fra Linde.

Staunings Linde E16 el-truck løfter tønder med whisky op i fem meters højde. Den dyrebare last køres på plads til lagring gennem flere år, og tønderne kan igen nedtages til aftapning til forventningsfulde whiskyelskere. PR-foto.

05.07.2018

SCM.dk

Faktisk i en grad, som man nu er ved at udvide faciliteterne, hvilket betyder, at Stauning Whisky i løbet af i år vil indvie et nyt destilleri på 4.000 kvadratmeter, hvor målet er at kunne fremstille 900.000 liter whisky om året – mere end en tidobling af den nuværende volumen.

Planerne omfatter også et nyt tapperi og lagerfunktioner på 5.000 kvadratmeter, alt sammen opført i sortmalede bygninger ved siden af den gamle, vestjyske klitgård, som rummer smagerum, administration og de eksisterende lagerlokaler.

Medejer Henning Svoldgaard fra Stauning Whisky fik anbefalet Linde el-truck, som har været med til at effektivisere den interne logistik i virksomheden. Foto: Stauning Whisky.

I takt med udvidelsesplanerne er behovet for intern logistik også steget. Allerede nu, hvor Stauning Whisky producerer 80.000 liter whisky årligt, skal lastbiler tømmes for råvarer, 200-liters tønder skal stables på specialbyggede paller og efter mange års lagring igen køres til tapning, pakning og forsendelse. Til at flytte rundt på de dyre dråber har Stauning Whisky valgt en renoveret Linde E16 el-truck leveret af N.C. Nielsen.

”Vi fik en god anbefaling i netværket om at vælge Linde. Vi havde brug for en allround gaffeltruck til vores nuværende lager, hvor vi placerer tønderne på specialbyggede paller oven på hinanden og op i fem meters højde. På den måde udnytter vi lageret maksimalt. Vi har valgt en renoveret Linde el-truck med forlængede gafler og sideforskydning, og den støjsvage truck løser opgaven til perfektion”, fortæller Henning Svoldgaard, der er medejer af Stauning Whisky.

Historien om Stauning Whisky er også historien om en innovativ virksomhed, der fra begyndelsen har konstrueret egne opfindelser som eksempelvis gæringstanke, etikette-maskiner og en særlig ’kornvender’, der nænsomt vender og sprayer kornet i lange baner på et gulv. I takt med 2018-udvidelsen opstår der yderligere behov for at effektivisere den interne logistik.

Læs også: Logistikrobot kan overtage truckførerens arbejde

”Vi får en forøget volumen hele vejen gennem produktionsprocessen. Det skaber et stigende behov for at flytte rundt på råvarer, delprodukter og færdigvarer til lagring på tønder. Vi er meget opmærksomme på dette og regner eksempelvis med at skulle investere i specialbygget ’korn-truck’ med skovle, der kan flytte korn i fire store maltgange. Det er gedigent håndværk at fremstille whisky, men der skal også maskiner til, hvor det giver mening”, siger Henning Svoldgaard.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

16.11.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Når gaffeltrucken koster mere end den giver

14.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

Er dit lager klar til Black Friday? Her er de kritiske punkter, der kræver fokus nu

13.11.2025TECSYS A/S

Sponseret

5 fordele ved lagerautomation

13.11.2025Consafe Logistics

Sponseret

[Webinar] Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

13.11.2025ECK – Ejnar C. Kjeldsen A/S

Sponseret

RFID behøver ikke være kompliceret

11.11.2025SCM.dk

Nordjyllands lagerlokaler bliver hurtigt lejet ud i takt med lavt nybyggeri

11.11.2025SCM.dk

Efterspørgslen efter moderne logistikejendomme stiger i Aarhus

10.11.2025SCM.dk

Maersk åbner gigantisk logistikcenter i Malaysia

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Sal 1, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

18.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

sophub aps
Seminar
Er du klar til take-off mod bedre forecasting?

Den 18. november letter vi fra GN i Ballerup – destination: Værdiskabelse i planlægning.

Dato

18.11.2025

Tid

08:30

Sted

Lautrupbjerg 7, Ballerup

Roima Intelligence
Seminar
Supply Chain Sessions 2025: Fremtidens forsyningskæde - Hurtigere, skarpere og drevet af AI

Mød andre ledere inden for supply chain og få inspiration til at gøre din virksomhed mere agil og effektiv.

Dato

18.11.2025

Tid

12:00

Sted

Scandic Kolding og Tivoli Hotel & Congress Center i København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense