Danske arealer skal bruges på ny bæredygtig måde

De danske arealer er blandt verdens mest opdyrkede, og det skal ændres, for mange nye behov presser sig på som krav om styrket natur og biodiversitet, flere solceller og vindmøller og klimasikring af vores kyster og boliger. En ny rapport fra CONCITO viser, at selv om gentænkningen af landskabet kommer med en pris, kan det give en stor gevinst for samfundet.

Danmark står over for en historisk omlægning af vores begrænsede areal, og det er ikke ligegyldigt, hvordan vi gør det. Gør vi det klogt, kan vi ende med et meget rigere samfund, end vi har i dag. Foto: 123rf.com

14.10.2024

SCM.dk

Danmark står over for en historisk omlægning af vores begrænsede areal, og det er ikke ligegyldigt, hvordan vi gør det. Gør vi det klogt, kan vi ende med et meget rigere samfund, end vi har i dag. Det fremgår af CONCITOs nye rapport: Tre visioner for Danmarks arealer – og hvordan en national arealstrategi kan hjælpe os i mål.

Rapporten analyserer den samfundsøkonomiske værdi af et arealomlagt Danmark alt efter, om vi forfølger en vision med fokus på den traditionelle fødevareproduktion, sætter den menneskelige naturoplevelse i centrum eller omlægger primært på naturens præmisser. Regnestykket viser, at en bæredygtig arealanvendelse vil øge den samlede værdi for samfundet, hvis man også inddrager gevinsterne ved at beskytte biodiversiteten, øget mental sundhed og mindskede skadesomkostninger ved CO2-udledninger. Faktisk har alle tre visioner en positiv, men dog forskellig, værdi for samfundet svarende til 12-56 milliarder kroner om året. Det er en stigning på 13-58 procent set i forhold til dagens arealanvendelse.

”Det er allerede besluttet at tage hver syvende mark ud af landbruget, og nogen frygter, at den grønne omstilling vil blive en byrde. Men vores analyse viser tværtimod, at mere og bedre natur giver os en betydelig større velfærd og mere end kompenserer for tabet af produktionsareal”, siger Torsten Hasforth, cheføkonom i CONCITO.

CONCITOs rapport rammer ned i en højaktuel politisk debat. En omfattende transformation af de danske arealer blev varslet i juni, da den såkaldte grønne trepart blev enige om Aftale om et Grønt Danmark. Med Aftale om et Grønt Danmark blev der varslet 40 milliarder kroner til arealomlægning, men arbejdet er langt fra slut.

”Vi står over for en opgave med en kæmpe kompleksitet og et omfang, der rækker ud over rammerne i trepartsaftalen. Pladsen er begrænset, landskabet er allerede i brug og klima-og biodiversitetskrisen kræver, at vi tænker nyt. Derfor er der brug for en sammenhængende, national arealstrategi, der sætter retning for, hvor vi skal hen, og som medtager alle behov, der kræver areal”, siger Peter Andreas Norn, programchef i CONCITO.

Den nye rapport giver et bud på, hvordan en national arealstrategi kan bygges op. CONCITO foreslår blandt andet, at der skal udvikles nye forretningsmodeller, som gør det mere attraktivt for jordejere at beskytte naturen og grundvandet og at bidrage til klimasikring.

Implementeringen af trepartsaftalen starter allerede næste år, og her bliver det afgørende, at vi finder en retning for, hvilket landskab vi stiler efter at få. For at træffe de rigtige valg er der brug for at tænke alle arealprioriteter med ind fra starten, og her kan visioner spille en rolle for at igangsætte diskussionerne. 

Læs også: Nyt klimasyn er ukendt for mange virksomheder

Rapportens tre visioner peger på de mange dilemmaer, der skal håndteres – for eksempel: Hvordan bliver plantebaserede fødevarer en mere udbredt norm? Skal vores skov producere træ eller biodiversitet? Lægger vi vægt på også at fremme rekreation og trivsel eller skal naturområder ligge, hvor der hvor de fysiske forhold for naturen er bedst?

”Tænker vi os grundigt om, kan vi opnå flere mål for samme investering eller indsats. Derfor skal vi både have en vision, der viser hvor vi skal hen, og en national arealstrategi, der kan styre indsatsen og inddrage alle prioriteter. Strategien skal sikre, at arealanvendelsen er effektiv og demokratisk funderet – og så skal den sørge for, at det kan betale sig at gøre det rette”, siger Tage Duer, projektleder, CONCITO.

Kilde: Concito

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

SCM.dk

Ledigheden ser ud til at stige svagt

SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

26.06.2026SCM.dk

Hedebølgen afslører de svage led i virksomhedernes drift

25.06.2026SCM.dk

Disse tre egenskaber kendetegner verdens 25 bedste forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre