Danske virksomheder er bange for at outsource it

Ny undersøgelse viser, at danske virksomheder er tilbageholdende med at outsource deres it-infrastruktur, og det betyder, at de mister konkurrenceevne.

12.05.2014

SCM.dk

En undersøgelse foretaget for it-løsningsleverandøren GlobalConnect blandt 50 mellemstore og store danske virksomheder fastslår, at de danske virksomheder er meget forsigtige med at outsource deres it-infrastruktur.

Læs også: Dansk direktør bag kæmpeaftale om it-outsourcing

Virksomhederne er især bekymrede omkring sikkerheden og stiller sig tvivlende overfor, hvor meget der kan eller skal outsources, og det får ifølge rådgivningsfirmaet Gartner konsekvenser for deres konkurrenceevne.

”Markedet for Infrastructure as a Service (IaaS) er stadig en smule umodent, men på sigt skal virksomhederne i Danmark tage denne teknologi til sig for ikke at tabe konkurrencemæssige fordele”, vurderer executive partner hos Gartner, Peter Andersen.

Når danske virksomheder skal koncentrere sig om at drive deres it-infrastruktur selv, bruger deres it-afdeling for mange ressourcer på drift og kan ikke holde det nødvendige fokus på at designe systemer, der kan understøtte virksomheden. Det koster konkurrenceevne, lyder vurderingen fra GlobalConnect.

”Vi skal fokusere på, hvad vi kan drive som en standardvare og få dem outsourcet, og undgå at outsource udviklingsopgaver, som svarer til at eksportere viden ud af landet. Ved at effektivisere kan vi faktisk konkurrere med lande som Kina og Filippinerne”, siger Christian Holm, salgs- og marketingsdirektør hos GlobalConnect.

60 procent outsourcer kun småting
Undersøgelsen viser, at det kun er 20 procent af de adspurgte, der har outsourcet alt eller det meste af deres it-infrastruktur, mens hele 60 procent af respondenterne i undersøgelsen kun outsourcer småting, så som backup, mailserver, hosting eller tilsvarende enkelte elementer af it-infrastrukturen.

Det betyder ifølge GlobalConnect, at de går glip af den driftsbesparelse og økonomiske gevinst, som IaaS kan give dem, og derved har virksomhederne ikke de nødvendige ressourcer til at gøre brug af deres knowhow, som kan udvikle konkurrenceevnen.

”Det er en ganske skrækkelig fremtidstanke, at vi risikerer at miste mulighederne for fortsat at være konkurrencedygtige, når vi sagtens kan gøre os gældende med den rette strategi”, siger Christian Holm.

Læs også: Indspark: Er outsourcing stadig den rigtige løsning?

Hos Gartner er holdningen klar, cloudservices vil blive en dominerende faktor i fremtiden, og det skal de danske virksomheder forholde sig til.

- JKK 

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.09.2026AlfaPeople

Sponseret

AI bliver en del af den daglige drift

28.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ét tryk – og hjælpen er på vej i MENY Bogense

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber majoritet i havnegigant

SCM.dk

Nyt værktøj skal styrke forsyningskæders robusthed

23.09.2026Lyngsoe

Sponseret

Få kontrol over jeres RTI’er med automatiseret sporing

23.09.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Pick-by-Voice med BITO: Øget effektivitet med stemmestyret plukning

23.09.2026SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

22.09.2026Context& A/S

Sponseret

Har I mange manuelle økonomiprocesser?

22.09.2026SCM.dk

Fire professorater styrker robotteknologi og materialeforskning

21.09.2026SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

01.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Scenario planning for better decisions in an uncertain world Scenario planning for better decisions in an uncertain world

Leadership begins where certainty ends

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online