Danske virksomheder er bange for at outsource it

Ny undersøgelse viser, at danske virksomheder er tilbageholdende med at outsource deres it-infrastruktur, og det betyder, at de mister konkurrenceevne.

12.05.2014

SCM.dk

En undersøgelse foretaget for it-løsningsleverandøren GlobalConnect blandt 50 mellemstore og store danske virksomheder fastslår, at de danske virksomheder er meget forsigtige med at outsource deres it-infrastruktur.

Læs også: Dansk direktør bag kæmpeaftale om it-outsourcing

Virksomhederne er især bekymrede omkring sikkerheden og stiller sig tvivlende overfor, hvor meget der kan eller skal outsources, og det får ifølge rådgivningsfirmaet Gartner konsekvenser for deres konkurrenceevne.

”Markedet for Infrastructure as a Service (IaaS) er stadig en smule umodent, men på sigt skal virksomhederne i Danmark tage denne teknologi til sig for ikke at tabe konkurrencemæssige fordele”, vurderer executive partner hos Gartner, Peter Andersen.

Når danske virksomheder skal koncentrere sig om at drive deres it-infrastruktur selv, bruger deres it-afdeling for mange ressourcer på drift og kan ikke holde det nødvendige fokus på at designe systemer, der kan understøtte virksomheden. Det koster konkurrenceevne, lyder vurderingen fra GlobalConnect.

”Vi skal fokusere på, hvad vi kan drive som en standardvare og få dem outsourcet, og undgå at outsource udviklingsopgaver, som svarer til at eksportere viden ud af landet. Ved at effektivisere kan vi faktisk konkurrere med lande som Kina og Filippinerne”, siger Christian Holm, salgs- og marketingsdirektør hos GlobalConnect.

60 procent outsourcer kun småting
Undersøgelsen viser, at det kun er 20 procent af de adspurgte, der har outsourcet alt eller det meste af deres it-infrastruktur, mens hele 60 procent af respondenterne i undersøgelsen kun outsourcer småting, så som backup, mailserver, hosting eller tilsvarende enkelte elementer af it-infrastrukturen.

Det betyder ifølge GlobalConnect, at de går glip af den driftsbesparelse og økonomiske gevinst, som IaaS kan give dem, og derved har virksomhederne ikke de nødvendige ressourcer til at gøre brug af deres knowhow, som kan udvikle konkurrenceevnen.

”Det er en ganske skrækkelig fremtidstanke, at vi risikerer at miste mulighederne for fortsat at være konkurrencedygtige, når vi sagtens kan gøre os gældende med den rette strategi”, siger Christian Holm.

Læs også: Indspark: Er outsourcing stadig den rigtige løsning?

Hos Gartner er holdningen klar, cloudservices vil blive en dominerende faktor i fremtiden, og det skal de danske virksomheder forholde sig til.

- JKK 

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Effektivitet, komfort og lavere omkostninger: Derfor vælger flere den nye Traigo48 fra Toyota

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

16.06.2025SCM.dk

Additive manufacturing skal være en del af fremtidens industri

13.06.2025SCM.dk

Nordic Hydrogen bringer grøn brint tættere på kilden

13.06.2025SCM.dk

Danmark kan blive frontløber i europæisk AI-udvikling

11.06.2025Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

AURA digitaliserer forretningen med Microsoft Dynamics 365 Finance & Operations

05.06.2025SCM.dk

RFID: Terma Aerostructures indgår partnerskab med Lyngsoe Systems om digital produktionsomstilling

03.06.2025AGR

Sponseret

AGR udvider fra forsyningskædestyring til leverandørstyring

22.05.2025SCM.dk

Cobot sætter nye standarder i kollaborativ automation

22.05.2025Datacon A/S

Sponseret

Case: Munck Gruppen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Business Central Update

Hold dig opdateret med, hvordan du kan arbejde smartere på tværs af salgs-, service-, projekt- og driftsteams.

Dato

18.06.2025

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update

Hold dig opdateret med hvordan du vedvarende beskytter din virksomhed mod cybertrusler med Microsoft Security.

Dato

18.06.2025

Tid

15:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

19.06.2025

Sted

Odense

Fellowmind Denmark A/S
Seminar
Fremtidssikret IT-ledelse i en tid med AI og Copilots

Et inspirationsseminar for IT-beslutningstagere med fokus på governance, sikkerhed og strategisk anvendelse af Microsoft 365 og AI. Det er gratis at deltage, men der er begrænset antal billetter, der fordeles efter først-til-mølle-princippet.

Dato

19.06.2025

Tid

08:30

Sted

INCUBA Next, 18. etage, Åbogade 15, 8200 Aarhus N

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

23.06.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

24.06.2025

Sted

Odense