Danske virksomheder præsenterer digital og bæredygtig produktion på tysk industrimesse

Fagområder som energieffektivitet, bæredygtig produktion og digital transformation er i højsædet på den tyske industrimesse Hannover Messe 2022 den 30. maj til 2. juni. Det er kernekompetencer for mange danske virksomheder, og tre danske parter er derfor gået sammen for at arrangere en 306 m2 stor dansk fællestand på messen.

Danske leverandører til industrien har mulighed for at melde sig på en dansk fællesstand på Hannover Messen den 30. maj til 2. juni. Foto fra sidste messe. Foto: Deutsche Messen..

13.04.2022

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Kontakt til 100.000 miljøbevidste internationale kunder fra 306kvm dansk stand. Sådan lyder det fristende tilbud fra Danish Export Association, DI fremstillingsindustrien og Strauss & Partnere. De tre parter tilbyder en fælles platform til udstilling på Hannovers store, internationale industrimesse.

Digitalisering og bæredygtig produktion er de bærende temaer for de rundt regnet 4.000 udstillere på verdens førende fagmesse for industriel teknologi. Digitalisering påvirker industriens måde at fremstille mere individuelle produkter på med øget fokus på minimering af energiforbrug og miljøbelastning.

Hent gratis billet

Find en gratis billet til Hannover Messen her.

Nye forbrugsmønstre og klima
Det skal opfylde kravene fra markedets ændrede forbrugsmønstre og det stigende fokus på klimabeskyttelse. Danske virksomheder står meget stærkt på netop de felter – ikke mindst i forhold til de tyske eksportkunder - og derfor kan det ifølge arrangørerne af den danske platform være en rigtig fin oplevelse at deltage aktivt på den danske fællesstand.

Hannover Messe 2022 har mandag 30. maj til torsdag 2. juni 2022 fokus på den stigende betydning af den digitale transformation og bæredygtighed inden for industriens produktions-, underleverandør- og energisegmenter. Områder som energieffektivitet og brugen af autonome produktionsprocesser foruden de udfordringer, som interfaces, protokoller og sikkerhed fører med sig, er derfor fokusområder i 2022. Det er alle temaer, hvor danske virksomheder sagtens kan markere sig i den internationale konkurrence, hvilket ydermere bliver lettet af initiativet bag den danske fællesstand.

Genvej til nye markeder
Alle statistikker peger nemlig på, at deltagelse på internationale messer giver danske virksomheder genveje til nye markeder og en øget eksportomsætning. Men ofte kan det virke som en uoverkommelig opgave at deltage på disse messer, og derfor ser man relativt få danske virksomheder som udstillere på ellers særdeles attraktive og produktive messer.

Vil du udstille på messen?

Man kan kontakte de nedenstående organisationer/firmaer for tilmelding og flere oplysninger om mulighederne for eksport via Den danske Fællesstand:
• Danish Export Association, Inge Lis Nielsen, inn@danishexport.dk, www.danishexport.dk
• DI fremstillingsindustrien, Annette Flies, ffi@di.dk,      www.di.dk
• Strauss & Partnere, Jan Strauss, mail@strausspartner.com,   www.strausspartner.com

Traditionelt har den danske fællesstand tiltrukket danske underleverandører – typisk inden for maskinsegmentet. Der er dog intet til hinder for, at også danske højteknologiske virksomheder med et ønske om at øge eksporten til Tyskland og verdensmarkedet kan deltage og få adgang til Hannover Messes mange interesserede besøgende.

Danish Export Association, DI fremstillingsindustrien og Strauss & Partnere, sidstnævnte er repræsentant for Hannover Messe i Danmark, oplyser, at de igen i 2022 har sikret en lang række danske udstillere en god placering med den danske fællesstand. Standen er designet med et tydeligt dansk designpræg, og en standen vil med sine samlede 306m² tiltrække større opmærksomhed og flere besøgende til standen end mange små, individuelle stande kunne tilbyde. Udstilling på den danske fællesstand er baseret på en fast og lav pris, hvor man fra første færd er godt på plads – om end der selvfølgelig er mulighed for at tilkøbe ydelser som praktikantassistance og yderligere support i det omfang, man finder det nødvendigt.

Når danskere møder danskere
Der er en tendens til, at paraderne falder, når danskere møder danskere i udlandet, og det kan derfor være meget opløftende for danske besøgende på Hannover Messe at bruge lidt tid på den danske fællesstand. Ud over den direkte kontakt, der kan føre til gode og frugtbare fremtidige samarbejder, så kan møder og samtaler på et dansk-dansk bilateralt plan give oplysninger om andre produkter og ydelser, der kan være til gavn for danske besøgende på messen, og dermed fungerer udstillerne på den danske fællesstand som en slags ambassadører for flere grene af dansk industri.

Fakta om messen

Hannover Messen er verdens førende industrielle show. Under hovedtemaet ”Industriel Transformation” vil messen i 2022 sætte fokus på ”Automation, Motion & Drives”, ”Digital Ecosystems”, ”Energy Solutions”, ”Logistics” samt ”Engineered Parts & Solutions” foruden ”Global Business & Markets” og ”Future Hub”. Ledende emner under såvel udstilling som konferencer inkluderer AI (kunstig intelligens), letvægtsdesigns, industri 4.0, it-sikkerhed, CO2-neutral produktion samt logistik 4.0. Konferencer og erhvervsfora fuldender programmet for messen. Næste udgave af Hannover Messe finder sted 30. maj til 2. juni, 2022 i Hannover, Tyskland. Portugal er partnerland i 2022.

Og selv om de dansk-danske relationer altid plejes godt i udlandet, så kommer man ikke uden om, at man fra Den danske Fællesstand også har adgang til de forventede 100.000 internationale potentielle kunder, som forventes at besøge HANNOVER MESSE 2022.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.05.2026SCM.dk

Lexit Group styrker nordisk position med NPT-opkøb

05.05.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk udnævner Lars Dam Kristensen til ny Partner

SCM.dk

Taulov Dry Port udvider med nyt logistikbyggeri

SCM.dk

Tegn på - spinkelt - håb for afspænding i Hormuz

24.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX-kunder forhindrer 450.000 ton madspild i 2025

22.04.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

AGV vs. AMR – måske er det ikke længere et enten/eller?

21.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Måske har du allerede spottet det?

19.04.2026SCM.dk

CMA CGM køber libanesisk logistikselskab

14.04.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Fra tomme timer til autonome kolleger

09.04.2026RELEX Solutions

Sponseret

State of Supply Chain 2026: AI Moves Into Core Supply Chain Decisions as Volatility Persists

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Slimstock Nordic
Konference
Invitation: Supply Chain Club – København | 22. maj 2026

Vi gentager succesen og inviterer til årets første Supply Chain Club i København.

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Clarion Hotel & Congress Copenhagen Airport

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Columbus
Webinar
Build what sets you apart — winning in the market with AI

Learn how to identify and invest in the capabilities that truly differentiate your business—and translate strategy into measurable competitive advantage.

Dato

26.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.05.2026

Sted

Comwell, Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikoledelse i praksis - med afsæt i ISO 31000 – diplomkursus

På dette 2-dages diplomkursus får du en introduktion til ISO 31000 Risikoledelse – Vejledning samt andre relevante risikostandarder og et solidt fagligt grundlag for at arbejde systematisk og praksisnært med risikoledelse i din organisation.

Dato

27.05.2026

Sted

Kosmopol, København K