Danske virksomheder tager løsninger med til globalt biodiversitetstopmøde

Tabet af biodiversitet er en udfordring for virksomheder, der er afhængige af naturens ressourcer. Derfor deltager flere danske virksomheder og Dansk Industri i FN's biodiversitetstopmøde, COP17, der frem til slutningen af oktober finder sted i Armenien.

“Natur og vækst må ikke være hinandens modsætninger. En sund natur og biodiversitet er en forudsætning for virksomhedernes produktion og økonomisk vækst", fortæller Karin Klitgaard, underdirektør for Miljøpolitik & Cirkulær økonomi i Dansk Industri. Foto: 123rf.com

26.10.2026

SCM.dk

Når det FN's biodiversitetstopmøde - COP 17 - løber af stablen, bliver det med deltagelse af en dansk erhvervsdelegation. Målet er at vise, hvordan virksomheder kan bidrage til at vende tabet af biodiversitet ved at investere i naturen og mere bæredygtige forretningsmodeller. Det skriver Dansk Industri og State of Green i en fælles pressemeddelelse.

“Natur og vækst må ikke være hinandens modsætninger. En sund natur og biodiversitet er en forudsætning for virksomhedernes produktion og økonomisk vækst. Derfor skal vi både passe bedre på naturen og udvikle løsninger, hvor vi får mere ud af færre ressourcer. Det kræver, at erhvervslivet er med ved bordet, og det er netop derfor, vi tager til COP17,” siger Karin Klitgaard, underdirektør for Miljøpolitik & Cirkulær økonomi i Dansk Industri.

Det bedst kendte tal til at illustrere forholdet mellem økonomi og natur kommer fra World Economic Forums rapport Nature Risk Rising. Den konkluderer, at på tidspunkt var mere end halvdelen af verdens samlede BNP moderat eller højt afhængig af naturen og dens ydelser. Det gælder især byggeri, landbrug og føde- og drikkevarer. Rapporten blev offentliggjort i 2020 som led i WEF's Nature Action Agenda forud for FN's biodiversitetstopmøde i 2020. 

Brug for politik, investeringer og nye forretningsmodeller

Når biodiversiteten svækkes, kan det påvirke virksomhedernes adgang til råvarer og gøre forsyningskæder mere sårbare. Derfor mener Dansk Industri, at naturen skal tænkes mere ind i både politiske beslutninger og virksomhedernes forretning. Det gælder blandt andet investeringer i at beskytte og genoprette naturen og mere cirkulære forretningsmodeller, hvor ressourcerne bruges bedre og i højere grad genanvendes.

“Vi er afhængige af naturens ressourcer, hvis vi også i fremtiden skal kunne producere, drive virksomheder og skabe nye innovative løsninger. Derfor skal vi investere i at beskytte og genoprette naturen og samtidig blive bedre til at bruge ressourcerne igen og igen gennem mere cirkulære forretningsmodeller,” siger Karin Klitgaard.

Dansk erhvervsdelegation til COP17

På COP17 samles Norden for første gang i en fælles nordisk pavillon. Her vil virksomheder, organisationer og myndigheder få mulighed for at vise eksempler på konkrete danske løsninger og samarbejder, der kan bidrage til at nå de globale biodiversitetsmål.

Dansk Industri og State of Green afholder blandt andet en paneldebat om, hvordan offentligt-private partnerskaber kan sætte mere fart på styrkelsen af biodiversitet både lokalt og globalt.

“Danmark er ikke verdensmestre i biodiversitet. Til gengæld har Danmark stærke erfaringer med at samle offentlige og private aktører om fælles mål, og det er netop den tilgang, vi ønsker at bringe med til COP17 for at omsætte ambitioner til handling. Samtidig giver konferencen danske virksomheder mulighed for at etablere nye internationale relationer og partnerskaber, der kan styrke både den danske og den globale indsats for biodiversitet,” siger Charlotte Gjedde, administrerende direktør i State of Green.

Topmødet er en mulighed for den danske delegation for at vise danske løsninger frem, skabe nye internationale partnerskaber og bidrage til, at hensynet til naturen i højere grad bliver en del af fremtidens forretning.

COP17 løber frem til den 30. oktober og skal blandt andet sætte fokus på at omsætte de globale biodiversitetsmål for 2030 til konkret handling.

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

23.10.2026SCM.dk

GEODIS bestiller 110 elektriske lastbiler til Frankrig

22.10.2026SCM.dk

83 procent forventer omfattende ændringer i logistikkæderne

SCM.dk

Körber investerer i leverandøruafhængig flådestyring til intralogistik

SCM.dk

MSC meldes på vej med ordre på 20 megacontainerskibe

16.10.2026SCM.dk

Fransk fregat nedskyder drone ved stort containerskib

15.10.2026SCM.dk

Hackere har angivelig brudt ind i 38 navngivne rederier og havne

15.10.2026SCM.dk

AI-værktøjer åbner nye døre for cyberkriminelle

14.10.2026Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

14.10.2026SCM.dk

AI-boom løfter verdenshandlen trods told og konflikter

14.10.2026SCM.dk

Aarhus Universitet investerer 300 millioner i cybersikkerhed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

27.10.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27005 Diplomkursus - bliv skarp til risikovurdering af informationssikkerhed!

På dette kursus får du hjælp til at lave en risikovurdering med ISO 27005, som er med til at sikre det optimale niveau af foranstaltninger i din organisation i forhold til organisationens informationssikkerhed.

Dato

27.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Statistical Process Control (SPC)

SPC er en effektiv metode til at overvåge en proces ved opsamling af data. Ved at indsamle prøver regelmæssigt fra processen skabes et grundlag for hurtigt at opdage og handle på trends og afvigelser, der påvirker produktets eller servicens endelige kvalitet.

Dato

27.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende miljøledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til miljøledelsessystemer, kravene i ISO 14001:2015 og de forretningsfordele, der er knyttet til systematisk arbejde med et miljøledelsessystem.

Dato

28.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Advanced Product Quality Planning & Control Plan (APQP)

APQP er en proaktiv metode som anvendes i den automotive industri i forbindelse med udvikling af produkter og fremstillingsprocesser. APQP omfatter et sæt af procedurer og teknikker, som dels styrker selve udviklingsprocesserne, men også kommunikationen mellem interne/eksterne leverandører og kunder i forhold til produkt- og procesfrembringelse, samtidig med at APQP angiver en fælles referenceramme for at udveksle resultater mellem leverandør og kunde, herunder grundlaget for PPAP.

Dato

28.10.2026

Sted

Fredericia