Danske vognmænd rykker østpå

Flere og flere danske vognmænd opretter østeuropæiske datterselskaber, mens der bliver færre i bl.a. Tyskland. Det viser en undersøgelse fra brancheorganisationen International Transport Danmark (ITD).

24.06.2010

SCM.dk

Antallet af danske lastbiler på østeuropæiske nummerplader er støt stigende for tiden. Flere og flere danske vognmænd opretter således østeuropæiske datterselskaber, mens der bliver færre af slagsen i bl.a. Tyskland, som dog stadig er i front på området. Det viser en undersøgelse fra brancheorganisationen International Transport Danmark (ITD).
”Antallet af datterselskaber i Østeuropa er vokset fra 23 til 29, svarende til en stigning på 26 %,” fortæller analytiker Lone Niebuhr og tilføjer, at udviklingen er sket blandt andet på grund af de store udfordringer, som ikke mindst vognmandsvirksomhederne har været igennem som følge af den globale krise.
Flest danske virksomheder har etableret sig i Polen, hvor 14 vognmænd råder over i alt 385 biler. Derudover er danske speditører også repræsenteret i Baltikum, Rusland, Slovakiet og Tjekkiet, hvor i alt 629 lastvogne kører under dansk styring.
I alt ejer 65 danske vognmænd lige nu 97 udenlandske datterselskaber med sammenlagt knap 3000 biler. Godt halvdelen er i Tyskland, men det går tilbage for vores store nabo i syd.
”Tyskland er nu hjemsted for knap 53 % af datterselskaberne. I tal er det 51 af 97 datterselskaber, men antallet af tyske datterselskaber er på bare et år reduceret med 11 virksomheder, svarende til et fald på knap 18 %,” siger Lone Niebuhr.
Det er blandt andet omregistreringer til Østeuropa, der er skyld i en del af faldet, ligesom konkurser også spiller ind. Enkelte virksomheder oplyser desuden, at man har lukket sine tyske datterselskaber for at koncentrere sig om det danske moderselskab, men at man forventer at genetablere sig i udlandet, når konjunkturerne vender. Om det så bliver stik syd eller længere østpå, vil tiden vise.
-AK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter Warehouse Automation - Lessons from a global Retailer

Relateret indhold

03.11.2025Consafe Logistics

Sponseret

Smarter Warehouse Automation - Lessons from a global Retailer

31.10.2025KNAPP A/S

Sponseret

Automatiseret truck

31.10.2025EAB Lagerindretning

Sponseret

Plum Safety

30.10.2025ECK – Ejnar C. Kjeldsen A/S

Sponseret

WARDIAN - AI Anti-Kollisions System

28.10.2025Apport Systems A/S

Sponseret

Et nyt gear i logistikken – Cykelexperten finder balancen mellem tempo og overblik

27.10.2025KUKA Nordic AB

Sponseret

Automatiseret møbelproduktion forbedret med smart intralogistik og industriel robotteknologi

27.10.2025SCM.dk

Lilla revolution i intralogistikken

24.10.2025KUKA Nordic AB

Sponseret

Innovative koncepter til fremtidens produktion: Mobil robotteknologi hos KRONE

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

04.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

04.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dematic
Messe
Logistik & Transport

Logistik & Transport is the Nordic region’s leading trade fair and conference for logistics and transport solutions, held annually at Svenska Mässan in Gothenburg. The event is the key meeting place for the entire logistics and transport industry. It brings together stakeholders from all parts of the sector to network, exchange experiences, and create new business opportunities.

Dato

04.11.2025

Tid

09:00

Sted

Gothenburg

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsessystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

05.11.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Intro til NIS2

- Hvad er det, hvad betyder det, og hvordan kommer vi i gang?

Dato

05.11.2025

Tid

08:00

Sted

Fredericia