Danskere bag ny bagageløsning i Oslo Lufthavn

BEUMER Group har vundet milliardudbud om at levere ny bagageløsning til Oslo Gardermoen Lufthavn. Det sikrer masser af arbejde til de 800 medarbejdere i Danmark i de kommende år. For passagererne bliver udbyttet en hurtigere baggageekspeditionstid.

”Jeg synes, det er supersejt at vide, at der står ”Made in Denmark” på bagagesystemerne i flere af verdens allerstørste lufthavne", fremhæver CEO for BEUMER Group Klaus Spens. Foto: BEUMER Group.

04.08.2021

SCM.dk

Hvis du i fremtiden lander med fly i den norske hovedstad Oslo, vil din kuffert blive transporteret frem til bagagebåndet på en løsning, som er udviklet i Danmark. Det norske lufthavnsselskab Avinor, der står for driften i Oslo Gardermoen Lufthavn, har nemlig netop annonceret, at ordren på et nyt og topmoderne bagagehåndteringssystem går til BEUMER Group A/S, der har hjemme Skejby ved Aarhus. 

Avinor investerer lidt over en milliard kroner i leverance og drift af den nye CrisBag-løsning, som skal håndtere bagage til både afgange, ankomster og transfer i den travle Oslo-lufthavn. Og aftalen vækker glæde i Aarhus. 

”Vi er utrolig stolte over at have vundet ordren, som giver masser af arbejde for vores medarbejdere i Danmark i de kommende år. Nu skal vi i gang med at forberede løsningen, der skal gå i drift i Oslo i sommeren 2024 – men faktisk er det en del af kontrakten, at vi skal drive og vedligeholde bagagesystemet i op til 25 år frem. Så vi får brug for endnu flere stærke kompetencer både til softwareudvikling, data science og andet ingeniørarbejde”, fortæller Klaus Spens, som er CEO i BEUMER Group A/S.  

Made in Denmark – med international erfaring 

Med den nye investering kommer Oslo Lufthavn i selskab med en række andre store, internationale lufthavne, der også har valgt BEUMER Groups løsning. Det gælder for eksempel London Heathrow, San Fransisco, Singapore Changi og München Lufthavn. Og den internationale erfaring har været med til at få nordmændene til at gå efter den danske løsning. 

”Vi har valgt BEUMER Group ud fra deres knowhow og mangeårige erfaring med bagagehåndtering, og fordi de kan dokumentere fra andre lufthavne, at løsningen sparer omkostninger i den daglige drift”, fortæller Stine Ramstad Westby, direktør i Oslo Lufthavn, i en pressemeddelelse.

Læs også: Vejr og vilde varemængder presser europæiske lufthavne

Hos BEUMER Groups direktør vækker det en særlig glæde at kunne bringe et danskudviklet produkt ud til nogle af verdens store flyknudepunkter: 

”Jeg synes, det er supersejt at vide, at der står ”Made in Denmark” på bagagesystemerne i flere af verdens allerstørste lufthavne. Vi har formået at opbygge en helt særlig teknologisk kompetence her i det østjyske, som kan noget unikt, der efterspørges i hele verden. Det synes jeg godt, vi kan ranke ryggen over”, fremhæver Klaus Spens. 

Slut med at miste kufferten  

CrisBag-systemet, som BEUMER Group leverer, udmærker sig ved at have 100% sporing på alle enheder, der kører igennem systemet. Virksomheden har gennem en årrække udviklet en avanceret softwarestyring, der ved hjælp af kunstig intelligens overvåger alle dele af baggagetransporten. Hver kuffert eller baggageenhed placeres i en balje for sig, og så kan systemet hele tiden følge kuffertens vej fra indtjekningen til flyet med et track-and-trace-system.  

Læs også: Flere flyselskaber fylder passagerfly med gods

”Vi kan se, at det bliver stadig vigtigere for lufthavnene, at bagagen kan flyttes effektivt og sikkert, fordi det i sidste ende giver en kortere transfertid ved flyskift. Det betyder, at flyene hurtigere kan komme på vingerne igen, og det gør lufthavnen attraktiv for flere flyselskaber. Og som passager betyder det, at du slipper for ærgrelsen ved, at kufferten er blevet væk”, slutter Klaus Spens.  

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Konecranes Flow Drive giver markante CO2-besparelser

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.02.2026Hans Schourup A/S

Sponseret

Lagerautomater til ny sterilcentral på Regionshospitalet Horsens

10.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vores tekniske afdeling har fået vokseværk

06.02.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag pallemagasiner? X-faktoren er...

06.02.2026SCM.dk

Unge forskere får støtte til at forfølge egne ideer

05.02.2026SCM.dk

Stor efterspørgsel på teknisk og naturvidenskabelig hjernekraft

05.02.2026SCM.dk

Kom med i pitten når ground handling går i aktion på landingsbanen

04.02.2026SCM.dk

Columbus etablerer AI Center of Excellence og udnævner ny VP Group AI

03.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Et studieprojekt, der tog virkelighedens udfordringer alvorligt

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Microsoft Security Update - Data Center Region Denmark

Microsoft åbner dansk datacenterregion. Hvad betyder det for din sikkerhed?

Dato

16.02.2026

Tid

11:00

Sted

Online

Fellowmind Denmark A/S
Webinar
Always Azure – Microsoft åbner dansk datacenter

Vil du være på forkant med det nyeste i Azure og samtidig forstå, hvad Microsofts nye Data Center East betyder for danske virksomheder?

Dato

16.02.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online