Dårligt arbejdsmiljø koster Danmark milliarder hvert år

En ny rapport fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø viser at ulykker og sygdomme på grund af arbejde årligt koster samfundet 50 milliarder kroner.

Foto: 123rf.com

11.06.2025

SCM.dk

Ifølge en ny rapport fra Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) koster ulykker og sygdomme medført af arbejde det danske samfund omkring 50 milliarder kroner om året. 

Omkostningerne dækker både direkte udgifter til sundhedsbehandling og indirekte konsekvenser som nedsat produktivitet og mistet arbejdsevne i hjemmet. Især de indirekte omkostninger trækker op. De udgør omkring 28 milliarder kroner, mens tabt livskvalitet koster knap 18 milliarder. Udgifter til sundhedsvæsenet udgør godt 3 milliarder.

”Det er især tabt produktion der trækker ned når vi ser på de forskellige parametre. Når en medarbejder er sygemeldt står vedkommendes del af arbejdet stille eller må udføres af andre. Det er dyrt for virksomheden og for samfundet”, siger Kristian Schultz Hansen, professor i arbejdsmiljøøkonomi på NFA.

Undersøgelsen bygger på officielle tal fra 2019 og dækker 42.635 arbejdsulykker og 43.245 sygdomstilfælde. Af dem førte 1.733 sygdomme og 36 ulykker til dødsfald. De mest almindelige lidelser er smerter i muskler og led, stress og sygdomme som kræft og lungeskader.

Psykiske gener er ikke medregnet

Rapporten fokuserer udelukkende på fysiske arbejdsskader og erhvervssygdomme. Det betyder, at andre arbejdsmiljøproblemer som lav trivsel, høj personaleomsætning og konflikter ikke er medregnet; selvom disse også medfører betydelige økonomiske konsekvenser for både virksomheder og samfund.

Joachim Lynggaard Boll, forsknings- og analysechef på NFA, understreger at beregningerne hviler på en række antagelser og derfor bør betragtes som et kvalificeret estimat.

”I denne slags analyser er beregningerne følsomme over for ændringer i en række af de antagelser der anvendes. Det handler for eksempel om beregninger af nedsat produktivitet og husholdningsarbejde. Men usikkerhederne kan påvirke resultatet både positivt og negativt og vores resultat er dermed et solidt bud på hvad omkostningerne ved et dårligt arbejdsmiljø er i Danmark”, siger han.

De 50 milliarder årligt svarer til cirka 2,1 procent af bruttonationalproduktet, hvilket placerer Danmark lavere end andre europæiske lande som Polen og Finland, hvor andelen ligger mellem 2,9 og 10,2 procent.

- lhs

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

25.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Få op til 125.000 kr. i tilskud til test af robotteknologi

21.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

SCM-dagen 2026 samler supply chain-profiler fra produktion- og handelsvirksomheder

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber majoritet i havnegigant

SCM.dk

Nyt værktøj skal styrke forsyningskæders robusthed

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

01.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Scenario planning for better decisions in an uncertain world Scenario planning for better decisions in an uncertain world

Leadership begins where certainty ends

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online