De første selvkørende lastbiler rammer Europas motorveje

Scania begynder deres første testkørsler af selvkørende lastbiler på offentlige motorveje efter at have fået tilladelsen af de svenske myndigheder. Teststrækningen er omkring 300 kilometer lang, og bliver overvåget af en chauffør, der sidder med i det autonome køretøj.

De første europæiske testkørsler af selvkørende lastbiler finder sted i Sverige. Foto: Scania..

05.03.2021

SCM.dk

Scania Transportlaboratorium AB transporterer store mængder gods mellem Scanias produktionsanlæg i Sverige, Holland og Frankrig. På en af de svenske strækninger vil virksomhedens flåde nu få selskab af selvkørende lastbiler, som har fået tilladelse til at testkøre på offentlige motorveje af den svenske Transportstyrelsen.

Testkørslerne må foregå mellem Jönköping og Södertäjle syd for Stockholm, hvilket er en strækning på godt 300 kilometer.

Selvom lastbilerne er selvkørende, er de dog endnu ikke førerløse. Teknologien ligger på et niveau fire ud af fem på SAE-skalaen. Det betyder, at lastbilerne reelt er selvkørende, men at kørslen af sikkerhedsmæssige årsager hele tiden overvåges af en chauffør ombord på køretøjet.

Læs også: Selvkørende elbiler skal levere dagligvarer i USA

I starten vil de selvkørende lastbiler primært blive brugt Hub2Hub-transport – altså kørsel på motorveje mellem store distributionscentre. Det vurderer Hans Nordin, der er ansvarlig for det såkaldte Hub2hub-projekt hos Scania.

”Vi er kommet så langt i udviklingen af selvkørende køretøjer, at teknologien måske er klar til at blive introduceret på markedet for denne type transport inden for de næste fem år. Det vil dog tage længere tid, før autonome køretøjer finder vej til at løse transportopgaver på landeveje med modkørende trafik samt i bytrafik”, konkluderer Hans Nordin i en pressemeddelelse.

Testkørslerne vil være de første af sin slags i Europa, men i både USA og Kina er testkørsler allerede i gang. I forbindelse med testkørslerne vil en af Scanias testingeniører også være til stede under kørslen for at overvåge og verificere de data, der overføres til lastbilens styresystem fra de mange sensorer, der muliggør den autonome kørsel.

- KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.09.2026TOPmanager A/S

Sponseret

IADK® - Netværket for Interne Auditorer i Danmark

03.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan lykkes I med jeres TMS-implementering - fra beslutning til go-live

SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

SCM.dk

AI-delirium og tyfon-kaos præger de globale fragtstrømme lige nu

18.08.2026SCM.dk

Ny CEO skal styrke GS1 Denmarks standarder

18.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

Anna Jäger bliver ny CMO hos Consafe Logistics

17.08.2026SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

17.08.2026SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online