DHL samler ledere og startups til innovationsdag

For nylig løb DHL’s innovationsdag af stablen i virksomhedens eget innovationscenter i Tyskland. Over 180 ledere, industripartnere og startups fra supply chain-industrien var en del af dagen, der sluttede med overrækkelsen af præmier inden for bl.a. robotteknologi og deleøkonomi.

En gang om året samler DHL aktører fra forsyningskædeindustrien for at skubbe til grænserne for, hvad logistik og teknologi er, og hvad det skal kunne. Foto: DHL.

13.12.2017

SCM.dk

Dagen bød på konkurrencer, interaktive sessioner og oplæg omhandlende nye, sociale tilgange til transport og gentænkning af fremtidens teknologi i branchen.

”Digitaliseringens og globaliseringens afgørende kræfter genskaber vores verden, og DHL er engageret i at facilitere innovation, der forbereder os på disse forandringer. Vi kunne ikke forestille os en bedre måde at få diskuteret de endeløse muligheder, der ligger foran os, end ved at bringe alle disse kreative hjerner sammen til vores DHL Innovationsdag 2017”, siger senior vice president for kundeløsninger og innovation i DHL, Matthias Heutger.

Virksomheden Vecna blev kåret som vinder i robotudfordringen. Foto: DHL. .

Nytænkende prisvindere
Dagen indebar blandt andet kåringen af vindere inden for de tre kategorier Robotteknologi, Deleøkonomi og Start Up-udfordringen. Inden for de to første kategorier var der på forhånd blevet udvalgt tre finalister blandt de mange ansøgere. Hver finalist skulle på dagen præsentere sin løsning foran alle, der var mødt op, og vinderne blev fundet ud fra publikums stemmer.

Det blev amerikanske Vecna og deres Piece Picking Robot, der vandt robotudfordringen og prisen på 15.000 euro. Prototyperobotten er designet til at kunne navigere autonomt rundt i en lagerhal og hente pakker i forskellige størrelser ned fra hylder.

”Vi er begejstrede over, at vores prototype viste sig at være i stand til at klare den autonome plukkeudfordring, og vi er spændte over at finde ud af, hvor langt vores robot kan komme med et partnerskab med DHL”, siger Daniel Theobald fra Vecna.

Blandt finalisterne inden for deleøkonomiskategorien tog engelske Parcelly førstepladsen med dets platform, der koordinerer fleksibel pakkefragt og praktisk og bekvem drop-off.

”Vi er glade for DHL’s åbenhed over for logistikstrategier, der udfordrer de konventionelle forretningsmodeller. Vi er helt med, når det gælder om at tilpasse sig kundernes foranderlige behov”, siger Sebastian Steinhauser fra Parcelly.

Genkøb med ét klik
Sidst, men ikke mindst, var der også en pris til den bedste start up-idé fra dagens ”Shark Tank”-udfordring. Fire entreprenører præsenterede deres idéer foran en jury, og vinderen blev virksomheden Kwik, hvis idé er en online markedsplads, der gør det muligt for kunder at genkøbe favoritprodukter med blot ét klik.

”Det har været den helt rigtige platform for os at illustrere, hvordan vores løsning kombinerer IoT og online shopping til gavn for både kunder og virksomheder”, siger Ofer Klein, adm. direktør og medejer af Kwik.

Læs også: Blockchain viser vejen for next generation distribution

De tre udfordringer ved DHL’s Innovationsdag 2017 havde et overordnet fokus på sociale problemstillinger, teknologi og entreprenørskab. Innovationsdagen bliver holdt en gang om året for at skubbe generere nytænkning og skubbe til grænserne for logistik og teknologi.

-CHM

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

09.09.2026SCM.dk

FDE Fonden åbner for transportprojekter

08.09.2026GS1 Denmark

Sponseret

Nu kan du gøre PPWR-dokumentationen lettere med en automatisk DoC

SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

08.09.2026SCM.dk

Nordiske virksomheder ser fysisk AI som en stor hjælp til de ansatte

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Styrk dine kompetencer i projektledelse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia