DHL samler ledere og startups til innovationsdag

For nylig løb DHL’s innovationsdag af stablen i virksomhedens eget innovationscenter i Tyskland. Over 180 ledere, industripartnere og startups fra supply chain-industrien var en del af dagen, der sluttede med overrækkelsen af præmier inden for bl.a. robotteknologi og deleøkonomi.

En gang om året samler DHL aktører fra forsyningskædeindustrien for at skubbe til grænserne for, hvad logistik og teknologi er, og hvad det skal kunne. Foto: DHL.

13.12.2017

SCM.dk

Dagen bød på konkurrencer, interaktive sessioner og oplæg omhandlende nye, sociale tilgange til transport og gentænkning af fremtidens teknologi i branchen.

”Digitaliseringens og globaliseringens afgørende kræfter genskaber vores verden, og DHL er engageret i at facilitere innovation, der forbereder os på disse forandringer. Vi kunne ikke forestille os en bedre måde at få diskuteret de endeløse muligheder, der ligger foran os, end ved at bringe alle disse kreative hjerner sammen til vores DHL Innovationsdag 2017”, siger senior vice president for kundeløsninger og innovation i DHL, Matthias Heutger.

Virksomheden Vecna blev kåret som vinder i robotudfordringen. Foto: DHL. .

Nytænkende prisvindere
Dagen indebar blandt andet kåringen af vindere inden for de tre kategorier Robotteknologi, Deleøkonomi og Start Up-udfordringen. Inden for de to første kategorier var der på forhånd blevet udvalgt tre finalister blandt de mange ansøgere. Hver finalist skulle på dagen præsentere sin løsning foran alle, der var mødt op, og vinderne blev fundet ud fra publikums stemmer.

Det blev amerikanske Vecna og deres Piece Picking Robot, der vandt robotudfordringen og prisen på 15.000 euro. Prototyperobotten er designet til at kunne navigere autonomt rundt i en lagerhal og hente pakker i forskellige størrelser ned fra hylder.

”Vi er begejstrede over, at vores prototype viste sig at være i stand til at klare den autonome plukkeudfordring, og vi er spændte over at finde ud af, hvor langt vores robot kan komme med et partnerskab med DHL”, siger Daniel Theobald fra Vecna.

Blandt finalisterne inden for deleøkonomiskategorien tog engelske Parcelly førstepladsen med dets platform, der koordinerer fleksibel pakkefragt og praktisk og bekvem drop-off.

”Vi er glade for DHL’s åbenhed over for logistikstrategier, der udfordrer de konventionelle forretningsmodeller. Vi er helt med, når det gælder om at tilpasse sig kundernes foranderlige behov”, siger Sebastian Steinhauser fra Parcelly.

Genkøb med ét klik
Sidst, men ikke mindst, var der også en pris til den bedste start up-idé fra dagens ”Shark Tank”-udfordring. Fire entreprenører præsenterede deres idéer foran en jury, og vinderen blev virksomheden Kwik, hvis idé er en online markedsplads, der gør det muligt for kunder at genkøbe favoritprodukter med blot ét klik.

”Det har været den helt rigtige platform for os at illustrere, hvordan vores løsning kombinerer IoT og online shopping til gavn for både kunder og virksomheder”, siger Ofer Klein, adm. direktør og medejer af Kwik.

Læs også: Blockchain viser vejen for next generation distribution

De tre udfordringer ved DHL’s Innovationsdag 2017 havde et overordnet fokus på sociale problemstillinger, teknologi og entreprenørskab. Innovationsdagen bliver holdt en gang om året for at skubbe generere nytænkning og skubbe til grænserne for logistik og teknologi.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.08.2026SCM.dk

Høj vækst styrker danske eksportvirksomheders udgangspunkt

18.08.2026SCM.dk

Ny CEO skal styrke GS1 Denmarks standarder

SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

SCM.dk

Maersk i top på rettidighed trods markant globalt fald

17.08.2026SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Netværkssikkerhed

Vil du opkvalificere dine færdigheder inden for netværkskommunikation? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at sikre virksomhedens netværk mod angreb.

Dato

31.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - aften

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

31.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Middelfart