DI: Nyt eksportcenter skal få gang i dansk e-handel

Danske virksomheder skal have hjælp til at få gang i det digitale salg til udlandet. Sådan lyder det fra DI, der foreslår oprettelsen af et e-eksportcenter.

DI vil have bedre gang i den danske e-handel med udlandet..

30.08.2016

SCM.dk

Annette Falberg, branchedirektør, Dansk Industri Handel. Foto: DI. .

Kun ti procent af danske virksomheder bruger en online platform til at sælge varer til udlandet. For selvom e-handel hele tiden fylder mere, ender Danmark nede på en 8. plads blandt andre EU-lande, når det kommer til digital eksport.

Og det er ikke godt nok, mener Dansk Industri. Derfor foreslår brancheforeningen, at regeringen går i spidsen for at etablere et nyt center for handelseksport. Eksportcenteret skal koste regeringen 42 millioner kroner og over en fire-årig periode yde konsulenthjælp til op mod 10.000 virksomheder. Det kan eksempelvis være at få rådgivning om lovgivningen på området, samt logistikken det kræver at sælge til udlandet.

Læs også: FDIH: Dyr fragt hindrende for e-handel

Annette Falberg, branchedirektør i DI Handel, mener bestemt, at det kan betale sig at hjælpe de danske virksomheder på vej:

”E-handlens vækstpotentiale er mere end dobbelt så stort som for traditionel handel, men mange mindre virksomheder har svært ved at komme i gang med at sælge til udlandet”, siger branchedirektøren. Hun understreger dog samtidig, at det ikke skal være en ren gavebod til virksomhederne:

”Virksomhederne skal selv betale halvdelen af udgifterne til forløbet, og de skal efterfølgende stille sig gratis til rådighed for andre virksomheder, der står med samme udfordring som dem”, siger Annette Falberg.  

E-handel mellem EU-lande
Det er ikke kun i Danmark, der er fokus på e-handel på tværs af landegrænser. EU-kommissionen har lanceret en omfattende plan for at få gang i webhandlen mellem medlemslandene. DI er positive over for planen – på nær ét punkt.

”Idéen om, at virksomheder skal tvinges til at tilbyde deres varer i alle andre EU-lande, er helt urimelig. Hvis ikke det giver mening for en dansk virksomhed at gå ind på eksempelvis det spanske marked, skal den selvfølgelig ikke forpligtes til det”, siger Annette Falberg. Hun mener, at virksomheder i stedet skal hjælpes med tiltag som e-eksportcenteret.

Læs også: EhubNordic fremmer dansk e-handel i Kina

E-handelseksporten udgør i dag 1,6 procent af Danmarks samlede eksport.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

30.06.2026Columbus

Sponseret

Fremtidens virksomheder skabes nu – men hvor bør dit AI-fokus være?

29.06.2026SCM.dk

Erhvervstilliden falder – industrien trækker ned

SCM.dk

Geopolitisk uro øger krav til eksportstrategien

SCM.dk

EUC Lillebælt styrker logistikuddannelser med droner og robotter

26.06.2026SCM.dk

Indspark: Digitale medarbejdere kan blive industriens vigtigste bindeled

26.06.2026WITRON Group

Sponseret

Order Picking Network - OPN - A paradigm shift in supply chain optimization

25.06.2026SCM.dk

Fragtselskaber ser ind i profitudfordringer i resten af 2026

20.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Kompetencer gør forskellen

16.06.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Får I det fulde udbytte af jeres ledelsessystem?

16.06.2026SCM.dk

Fysiske arbejdskrav presser ældre medarbejdere hårdest

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen - hvad kan du automatisere?

Deltag i webinaret og se, hvordan AI automatiserer økonomiprocesser, reducerer manuelt arbejde og giver hurtigere adgang til indsigt i ERP-data.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams