DI: Nyt eksportcenter skal få gang i dansk e-handel

Danske virksomheder skal have hjælp til at få gang i det digitale salg til udlandet. Sådan lyder det fra DI, der foreslår oprettelsen af et e-eksportcenter.

DI vil have bedre gang i den danske e-handel med udlandet..

30.08.2016

SCM.dk

Annette Falberg, branchedirektør, Dansk Industri Handel. Foto: DI. .

Kun ti procent af danske virksomheder bruger en online platform til at sælge varer til udlandet. For selvom e-handel hele tiden fylder mere, ender Danmark nede på en 8. plads blandt andre EU-lande, når det kommer til digital eksport.

Og det er ikke godt nok, mener Dansk Industri. Derfor foreslår brancheforeningen, at regeringen går i spidsen for at etablere et nyt center for handelseksport. Eksportcenteret skal koste regeringen 42 millioner kroner og over en fire-årig periode yde konsulenthjælp til op mod 10.000 virksomheder. Det kan eksempelvis være at få rådgivning om lovgivningen på området, samt logistikken det kræver at sælge til udlandet.

Læs også: FDIH: Dyr fragt hindrende for e-handel

Annette Falberg, branchedirektør i DI Handel, mener bestemt, at det kan betale sig at hjælpe de danske virksomheder på vej:

”E-handlens vækstpotentiale er mere end dobbelt så stort som for traditionel handel, men mange mindre virksomheder har svært ved at komme i gang med at sælge til udlandet”, siger branchedirektøren. Hun understreger dog samtidig, at det ikke skal være en ren gavebod til virksomhederne:

”Virksomhederne skal selv betale halvdelen af udgifterne til forløbet, og de skal efterfølgende stille sig gratis til rådighed for andre virksomheder, der står med samme udfordring som dem”, siger Annette Falberg.  

E-handel mellem EU-lande
Det er ikke kun i Danmark, der er fokus på e-handel på tværs af landegrænser. EU-kommissionen har lanceret en omfattende plan for at få gang i webhandlen mellem medlemslandene. DI er positive over for planen – på nær ét punkt.

”Idéen om, at virksomheder skal tvinges til at tilbyde deres varer i alle andre EU-lande, er helt urimelig. Hvis ikke det giver mening for en dansk virksomhed at gå ind på eksempelvis det spanske marked, skal den selvfølgelig ikke forpligtes til det”, siger Annette Falberg. Hun mener, at virksomheder i stedet skal hjælpes med tiltag som e-eksportcenteret.

Læs også: EhubNordic fremmer dansk e-handel i Kina

E-handelseksporten udgør i dag 1,6 procent af Danmarks samlede eksport.

-CHM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Stærk ledelse skaber stærkere virksomheder

SCM.dk

Ledigheden ser ud til at stige svagt

SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

07.09.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Arkil og Fyns Kran Udstyr sætter fokus på sikkerheden

04.09.2026SCM.dk

Life science-eksport når 208 milliarder kroner

04.09.2026TOPmanager A/S

Sponseret

IADK® - Netværket for Interne Auditorer i Danmark

03.09.2026pinDeliver

Sponseret

Sådan lykkes I med jeres TMS-implementering - fra beslutning til go-live

28.08.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

Den digitale forsyningskæde er blevet en forudsætning for jeres vækst

24.08.2026SCM.dk

Høj vækst styrker danske eksportvirksomheders udgangspunkt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

08.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

08.09.2026

Sted

Hvidovre