Digitalisering booster virksomheder

Ny effektmåling viser, at virksomheder, der har benyttet SMV:Digital til at digitalisere deres drift, oplever betydelig vækst.

Nye tal afslører, at virksomheder, som har digitaliseret deres drift gennem SMV:Digital-programmet, i gennemsnit har opnået en 8 procent større omsætningsstigning over to år sammenlignet med ikke-deltagende virksomheder.. Foto: 123rf.com

06.12.2023

SCM.dk

Nye tal afslører, at virksomheder, som har digitaliseret deres drift gennem SMV:Digital-programmet, i gennemsnit har opnået en 8 procent større omsætningsstigning over to år sammenlignet med ikke-deltagende virksomheder.

Derudover har deltagere i SMV:Digital oplevet en højere stigning i beskæftigelse end lignende SMV’er, som ikke har deltaget. Det er hovedkonklusionerne på en offentliggjort effektmåling af SMV:Digital.

Studiet er det første i SMV:Digitals levetid, der måler programmets effekt. Det viser, at SMV:Digital er en vigtig drivkraft for virksomheders vækst.

At SMV:Digital-programmet viser sig at have så stor indvirkning på de virksomheder, som har fået støtte og rådgivning til den digitale omstilling, glæder IT-Branchens repræsentant i regeringens råd for SMV:Digital og landechef for Fortinet, Anette Vainer:

”Det er utroligt positivt at se den effekt som SMV:Digital har haft på virksomheder, som enten har fået rådgivning eller økonomisk støtte til en digital omstilling. Der ligger dog fortsat et stort arbejde foran os, hvis vi skal mindske den digitale kløft mellem de små og store virksomheder”, siger hun.

For på trods af de flotte væksttal, viser det sig fortsat, at det halter for de små virksomheder på digitaliseringsfronten.

Her har mere end 50 procent af de små og mellemstore danske virksomheder et lavt digitaliseringsniveau. Til sammenligning gør det tal sig blot gældende for 10 procent hos virksomheder med flere end 250 ansatte.

Derudover stiger andelen af virksomheder med et højt digitaliseringsniveau tilsvarende, jo større virksomhederne er.

Her er det kun 9 procent af de små virksomheder som har et højt digitaliseringsniveau, hvor tallet for virksomheder med over 250 ansatte ligger på 54 procent.

For at Danmark fortsat skal være en digital frontrunner, er det vigtigt, at små virksomheder er med i den digitale omstilling. SMV’er udgør en stor del af dansk erhvervsliv, og de er med til at skabe vækst og arbejdspladser.

“Digitalisering skal være for alle. Det behøver hverken at være kompliceret eller dyrt at tage hul på den en digitale rejse. Så den centrale opgave for SMV:Digital ligger nu i at kaste endnu mere lys på programmets vækstfremmende effekt, så endnu flere SMV’er kan komme med ombord”, fortæller Anette Vainer.

For med udsigt til både en bedre bundlinje og beskæftigelse er det en god investering for Danmark at fortsætte arbejdet med at få små virksomheder med i den digitale omstilling.

SMV:Digital er et initiativ fra Digitaliseringsstyrelsen, der hjælper små og mellemstore virksomheder med at digitalisere. Programmet tilbyder tilskud til både rådgivning og investeringer.

Læs også: Netbutikker bliver de store vindere

SMV:Digital er åbent for alle små og mellemstore virksomheder, der har færre end 250 ansatte og en årlig omsætning på under 50 millioner kroner.

Programmet kan give virksomhederne de kompetencer og ressourcer, de har brug for for at digitalisere deres forretning og skabe vækst.

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

14.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Sarfaarsuit Center åbner i Nuuk: Nyt handelscenter på 9.000 m²

14.09.2026Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

SCM.dk

Maersk skruer op for trafikken gennem Suez

10.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

ICA Nära Träslövsläge styrker driften af butikken med Delfi ESL

09.09.2026Context& A/S

Sponseret

Se nyhederne i Business Central

07.09.2026SCM.dk

Hver anden virksomhed nedprioriterer AI-træning

03.09.2026SCM.dk

Faglærte skal styrke digital produktion og 3D-print

03.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Jyderup holder servicen i top med Kvik Kald

03.09.2026AlfaPeople

Sponseret

Den oversete kompleksitet i supply chain: Når labels og dokumenter bliver forretningskritiske

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Training (online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the Management Awareness Training will provide the management with a basic understanding of the management role in the APQP4Wind process.

Dato

16.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

16.09.2026

Sted

København

Dansk Standard
Kursus
NIS2 i praksis – med ISO/IEC 27001 som fundament for compliance

På dette diplomkursus får du overblik over NIS2-kravene i praksis, og du lærer, hvordan ISO/IEC 27001 kan bruges som en praktisk ramme til at styrke jeres informationssikkerhed og sikre compliance med den nye NIS2-lov.

Dato

16.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn