Digitalt fokus skal gøre Mærsk større end nogensinde

Nye tiltag, der særligt skal have fokus på at digitalisere og forsimple verdenshandlen, skal mindst bringe Mærsks omsætning op på niveauet fra 2012, hvor virksomheden var størst. Det siger topchef Søren Schou i et interview med Berlingske.

Ifølge topchef Søren Schou skal Mærsks omsætning stige over de næste par år primært som følge af et massivt digitalt fokus. Foto: Mærsk.

11.10.2018

SCM.dk

Det står nok ikke lige for, men ikke desto mindre er det denne svære opgave, som topchef i Mærsk, Søren Schou, over de næste par år vil arbejde hen i mod. Her skal han nemlig ændre den måde, som varer altid er blevet fragtet rundt på i verden og skabe en digital virksomhed, hvor tingene bliver gjort på en anden og meget lettere måde.

Det fortæller Søren Schou selv i et interview med Berlingske.

I interviewet siger han, at planen er, at omstillingen skal sende A.P. Møller - Mærsk tilbage til dengang, virksomheden var størst. Det var tilbage i 2012, hvor omsætningen lød på 60 mia. dollar, eller hvad der ved nutidens dollarkurs svarer til 387 mia. kroner. Men det tal inkluderede Dansk Supermarked med Netto-, Føtex- og Bilka-kæderne, som var en separat virksomhed. Uden supermarkederne var omsætningen 50 mia. dollar, og det er det tal, som bliver det centrale mål i de kommende år. A.P. Møller - Mærsk omsatte sidste år for 30,9 mia. dollar.

”Man kan se på, hvad virksomhedens omsætning inklusive energiselskaberne var, da vi var størst, og målet er, at vi ikke skal være en mindre virksomhed end det”, siger Søren Skou til Berlingske.

Det er enorm ambitiøs plan, som vil kræve en vækst, der er væsentligt over de tre-fire procent, som den globale handel vokser om året.

IBM-samarbejde et vigtigt skridt
Et af de centrale tiltag i arbejdet med at digitalisere og forsimple verdenshandlen er et stort samarbejde med den amerikanske IT-virksomhed IBM. Samarbejdet, der blev offentligjort i januar i år, skal ende med at skabe fremtidens digitale platform i transport¬branchen – ligesom Amazon har gjort det med detailhandel på nettet.

Læs også: Amazon er ved at blive en shippingvirksomhed - Maersk er bevidst om truslen

”Der er ingen tvivl om, at vi meget gerne skulle begynde at få omsætning fra det, inden året er gået. Der er mange, som har skrevet sig op, men vi skal helst se en, som vil betale rigtige penge for det”, siger Søren Skou.

Søren Skou har tidligere ifølge Berlingske sagt, at virksomheden vil være langt med transformationen og tæt på den virksomhed, som A.P. Møller - Mærsk skal være, i løbet af de næste tre til fem år.

- JMA

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

Consafe Logistics

Sponseret

Smarter warehouse automation – lessons from a global retailer

Relateret indhold

07.11.2025SCM.dk

Droner og betalingskaos får danskerne til at tage kriseberedskab alvorligt

07.11.2025PALOMAT

Sponseret

Slip for tunge løft – gør arbejdsmiljøet smartere med PALOMAT®

07.11.2025SCM.dk

Højesteret sår tvivl om Trumps toldpolitik

07.11.2025SCM.dk

FN slår fast: Målet om 1,5 graders opvarmning er tabt

05.11.2025SCM.dk

Ny droneforening skal styrke samarbejdet mellem myndigheder og virksomheder

05.11.2025SCM.dk

Fokus på resiliens i forsyningskæden skaber stejl kurve for virksomhedsopkøb

04.11.2025SCM.dk

Naturen skal give afkast: Ny dansk virksomhed vil gøre det muligt at investere i biodiversitet

04.11.2025SCM.dk

Global handel demonstrerer overraskende modstandskraft

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

10.11.2025

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
ATEX - diplomkursus - 2 dage

Dansk Standard har siden 2007 udbudt en ATEX-diplomuddannelse, som giver dig en omfattende viden om de grundlæggende principper indenfor eksplosive atmosfærer.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

11.11.2025

Sted

Kosmopol, København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

11.11.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til standarden: ISO 22301 – Business continuity Management

På kurset får du en introduktion til ISO 22301 og overblik over, hvordan standarden kan understøtte robustheden i din organisation.

Dato

11.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn