DSB køber logistikgrund til vedligeholdelsescenter

DSB har købt en større erhvervsgrund i logistikparken i Årslev vest for Aarhus. Grunden skal huse DSB's fremtidige værksted til varetagelse og vedligeholdelse af el-tog.

Grundstykket på 70.000 kvadratmeter var det sidste ledige areal i ÅF Transports logistikpark. Illustration: EDC Erhverv Poul Erik Bech..

25.05.2020

SCM.dk

En af de sidste grunde i Logistikparken i Årslev vest for Aarhus er blevet solgt til DSB. Logistikparken blev købt tilbage i 2006 af ÅF Transport, som siden har udviklet området. Byggeriet i området er stadig i gang, og det forventes, at Logistikparken i fremtiden vil blive Nordeuropas største transport- og logistikområde.

Læs også: 32 meter lange modulvogntog testes mellem Borås og Göteborg

"Vi købte grundarealet på 430.000 kvadratmeter tilbage i 2006. Intentionen var, at vi ville bygge transport- og logistikcentre, hvilket vi efterfølgende har gjort. Vi havde en masse ideer fra start og var med til at bygge Logistikparken op. I byggeprocessen byggede vi bl.a.et 140.000 kvadratmeter stort lager og flere teknisk betonede bygninger, som hver især husede forskellige faciliteter og muligheder. Vi har ikke selv brug for arealerne, og derfor er vi glade for, at EDC Erhverv Poul Erik Bech har hjulpet med at sælge grundene. Vi har benyttet os af EDC i rigtig mange år, og det vil vi fortsætte med," siger direktør i ÅF Transport, Mogens Madsen.

Et grønnere Danmark
DSB vil benytte grundstykket, der er på 70.000 kvadratmeter, til udvikling og vedligeholde fremtidige el-tog. De kommende elektriske togsæt er et stort indsatsområde, mener selskabet, og skal etableres for at skabe et grønnere Danmark, bedre jernbane og bedre kollektiv trafik.

"Generelt ser vi i stigende grad flere tiltag, der fremmer miljøet og mindsker forureningen, og det vil vi i DSB, også gerne bidrage til. De tog som kører nu, er gamle dieseltog, som forurener og belaster miljøet en del. Derfor vil vi gerne, sammen med resten af transportsektoren, være med til at gøre transport grønnere. For at realisere det har vi i omkring tre år, været på udkig efter et værksted, som kunne imødekomme de behov og krav, som vi har”, siger senior vice president i DSB, Torben Kronstam, og uddyber:

Læs også: Stigende antal modulvogntog krydser Øresundsbroen

"Vores værksted i midten af Aarhus betjener vores dieseltog, der over tid skal udfases, af hensyn til bymiljøet. Derfor besluttede DSB sammen med Aarhus kommune, at vi burde finde en ny lokation med bedre arealer i området udenfor byen. Grundstykket i Logistikparken 13 var interessant, da det ligger ved siden af jernbanen, da rammemulighederne er gode, og da det har den længde og størrelse, som vi søgte. Vi ser frem til, at Banedanmark får elektrificeret jernbanen nord for Aarhus, så vi kan udfase de gamle dieseltog og byde de nye el-tog velkommen."

Projektet udgør en værdi på over 60 milliarder kroner og forventes at være færdigt i 2027.

- HCL

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.06.2026SCM.dk

DI om vismandsrapport: Virksomheder oplever en anden hverdag

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

SCM.dk

Praksisnær model tilbyder styrket cybersikkerhed i SMV’ers værdikæder

SCM.dk

Intelligent opladning skal aflaste presset elnet

29.05.2026Consafe Logistics

Sponseret

Cybersikkerhed i logistik er et ledelsesanliggende

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online