DSV opkøber og bliver verdens fjerdestørste

DSV opkøber den amerikanske konkurrent UTi Worldwide og rykker op i den tunge liga blandt verdens logistikvirksomheder.

DSV opkøber en stor konkurrent. Dermed bliver virksomheden en af de allerstørste i branchen. Foto: DSV.

12.10.2015

SCM.dk

Den danske logistikkæmpe DSV opkøber den amerikanske konkurrent UTi Worldwide. Dermed bliver virksomheden branchens fjerdestørste på verdensplan og får samtidig et solidt tag i det nordamerikanske marked, samt i Sydafrika og flere steder i Asien.

Læs også: DFDS indgår aftale om engelske kølehuse

Prisen for opkøbet er hemmeligholdt, men med UTI’s omsætning på 3,9 mia. dollars (25,6 mia. kr.) har DSV med al sandsynlighed haft fat i den store tegnebog. 

DSV's bestyrelsesformand Kurt K. Larsen er ikke overraskende meget tilfreds med aftalen, og ser mange fordele.

"Vi komplementerer hinanden godt inden for både forretningsaktiviteter og geografi. Sammen vil vi stå endnu stærkere og kunne udnytte de forretningsmæssige synergier samt større geografisk rækkevidde til gavn for aktionærer, kunder og ansatte", siger han i en pressemeddelelse.

DSV har i mange år haft held med opkøb og har på få årtier manifestereret at blive en af verdens største logistikvirksomheder. Med opkøbet vil 61 procent af virksomhedens aktiviteter være i Europe, Nordafrika og Mellemøsten, mens henholdsvis 16 og 17 procent vil være i Asien og de amerikanske kontinenter. 

Læs også: Bahrain vil være logistiklink mellem øst og vest

DSV-aktien er efterfølgende steget støt og ligger i dag på det højeste niveau til dato. 

-JPN

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

SCM.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

SCM.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

07.07.2026Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

07.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Tre myter om AMR og AGV

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle