DSV opkøber og bliver verdens fjerdestørste

DSV opkøber den amerikanske konkurrent UTi Worldwide og rykker op i den tunge liga blandt verdens logistikvirksomheder.

DSV opkøber en stor konkurrent. Dermed bliver virksomheden en af de allerstørste i branchen. Foto: DSV.

12.10.2015

SCM.dk

Den danske logistikkæmpe DSV opkøber den amerikanske konkurrent UTi Worldwide. Dermed bliver virksomheden branchens fjerdestørste på verdensplan og får samtidig et solidt tag i det nordamerikanske marked, samt i Sydafrika og flere steder i Asien.

Læs også: DFDS indgår aftale om engelske kølehuse

Prisen for opkøbet er hemmeligholdt, men med UTI’s omsætning på 3,9 mia. dollars (25,6 mia. kr.) har DSV med al sandsynlighed haft fat i den store tegnebog. 

DSV's bestyrelsesformand Kurt K. Larsen er ikke overraskende meget tilfreds med aftalen, og ser mange fordele.

"Vi komplementerer hinanden godt inden for både forretningsaktiviteter og geografi. Sammen vil vi stå endnu stærkere og kunne udnytte de forretningsmæssige synergier samt større geografisk rækkevidde til gavn for aktionærer, kunder og ansatte", siger han i en pressemeddelelse.

DSV har i mange år haft held med opkøb og har på få årtier manifestereret at blive en af verdens største logistikvirksomheder. Med opkøbet vil 61 procent af virksomhedens aktiviteter være i Europe, Nordafrika og Mellemøsten, mens henholdsvis 16 og 17 procent vil være i Asien og de amerikanske kontinenter. 

Læs også: Bahrain vil være logistiklink mellem øst og vest

DSV-aktien er efterfølgende steget støt og ligger i dag på det højeste niveau til dato. 

-JPN

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

01.10.2026SCM.dk

Her er Danmarks 25 bedste supply chain ledere

28.09.2026PALOMAT

Sponseret

Amerikanske paller – intet specialbygget pallemagasin nødvendigt

SCM.dk

Kaptajner får millionløn for at sejle gennem Hormuz

SCM.dk

PostNord sætter solceller på 53 lastbiler

21.09.2026PALOMAT

Sponseret

Slip for pallekaos – RetNemt viste vejen

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

10.09.2026Langebæk A/S

Sponseret

Langebæk annoncerer CEO-skifte og etablerer todelt CEO-ledelsesteam

25.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi er for små til automation”

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer - dag

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplom modul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle