Efterspørgslen efter it-sikkerhed stiger med rekordfart

Hosting-virksomheden ScanNet oplever lige nu en markant stigning i danske firmaers forespørgsler på it-sikkerhed. Omsætningen på sikkerheds-produkter er steget med 52 procent, og især truslen fra Rusland får mange CTO’er i både mindre og større virksomheder til at skalere op på sikkerheden.

Den stigende uro i verden, hvor især russiske hackere udgør en øget trussel, giver travlhed hos Cloud- og it-virksomheden ScanNet. Foto: team.blue

20.09.2024

SCM.dk

Den stigende uro i verden, hvor især russiske hackere udgør en øget trussel, giver travlhed hos Cloud- og it-virksomheden ScanNet. Virksomheden har siden årsskiftet oplevet en stigning i efterspørgslen på oprustning af sikkerhedsniveauet. I første halvår af 2024 er omsætningen af sikkerhedsprodukter, som for eksempel antivirus-løsninger og avanceret backup-systemer, steget med 52 procent i forhold til 2023. 

Ifølge Allan Lausten, der er Head of Managed Hosting hos ScanNet, er stigningen ikke uventet.

”Den store usikkerhed vi oplever i verden lige nu - eksempelvis med den cyberkrig der pågår - får mange virksomheder til grundigt at evaluere deres sikkerhedsmæssige it-set up. Udviklingen kan ses som rettidig omhu hos kunderne, og det mærker vi både hos firmaer med mindre set ups og hos vores kunder med it-infrastruktur i enterpriseklassen”, siger Allan Lausten og uddyber:

”Vi oplever heldigvis i stigende grad, at vores kunder søger vores ekspertise og anbefaling til deres it-sikkerhed. For det er et beredskab, man som it-ansvarlig skal sikre sig enten selv eller via en ekstern leverandør. Det gælder primært i forhold til destruktive cyberangreb, hvor de kriminelle eksempelvis via såkaldte wiper-angreb krypterer, sletter eller overskriver forretningskritisk data”.

Jens Myrup, der er professor i cybersikkerhed ved Institut for Elektroniske Systemer på Aalborg Universitet, fortæller, at mange fortsat halter markant bagefter, når det kommer til it-sikkerhed.

”Mange virksomheder, ser ikke sig selv som digitale, og det er et stort problem. De tror fejlagtigt, at de ikke er i risikozonen, da de ikke har digitale produkter eller leverancer. Faktum er, at alle virksomheder – uanset størrelse - står på et digitalt fundament, og hvis de rammes af angreb, hvor eksempelvis deres SoMe-kanaler overtages af hackere, kan det skade eller ligefrem lukke forretningen”, siger Jens Myrup og fortsætter: 

”Både mindre men også større virksomheder oplever, at de har svært at finde de helt rette kompetencer til opgaven. Et sted, som virksomhedens CTO kan starte, er, at få styr på elementer som backup, antivirus, opdateringer samt to-faktor-godkendelse. Går man skridtet videre, er det en god idé med en risikoanalyse, så man bedre forstår, hvordan ens virksomhed hænger sammen med it og cyberrisiko”.

Læs også: Større behov for cybersikkerhed til kritisk infrastruktur

Foruden antivirusprogrammer og firewalls mærker ScanNet også en øget efterspørgsel på supplerende løsninger.

”Flere CTO’er har fået øjnene op for immutable backup, som er en låst backup, man ikke kan ændre ved. Også sårbarhedsscanning, hvor kunder får hjælp til at identificere og udbedre potentielle risici og svagheder i deres it-miljø, vokser i popularitet lige nu, især som følge af NIS2-direktivet”, siger Allan Lausten. 

Kilde: team.blue

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

N.C. Nielsen lancerer verdens mest effektive el-truck

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

17.04.2026Context& A/S

Sponseret

Seminar i Aalborg: Én samlet løsning - en stærkere supply chain

17.04.2026SCM.dk

Flertal af virksomheder kan ikke tåle it-nedbrud

SCM.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

SCM.dk

Flertal af virksomheder kan ikke tåle it-nedbrud

16.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

15.04.2026KUKA Nordic AB

Sponseret

KUKA afslører visionen for Automation 2.0, mens fysisk AI omskaber global fremstilling

13.04.2026DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

13.04.2026Fellowmind Denmark A/S

Sponseret

En fælles platform giver bedre overblik i en sikkerhedskritisk organisation

31.03.2026SCM.dk

Tre ud af fire SMV’er mangler AI i hverdagen

31.03.2026AGR

Sponseret

Fra kompleksitet til kontrol i retailens lagerstyring

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

21.04.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

21.04.2026

Sted

Hvidovre

Roima Intelligence
Seminar
Supply Chain Sessions: Intelligent Operations

From Shop Floor to Top Floor.

Dato

21.04.2026

Tid

12:00

Sted

VIA University Horsens

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle