Større behov for cybersikkerhed til kritisk infrastruktur

Cybertruslen mod produktions- og logistikvirksomheder stiger. Virksomheder står fortsat overfor enorme sikkerhedsudfordringer. Samtidig er den del af it-branchen, der har fokus på OT-miljøer (OT = operational technology, red.), i transformation og nye regulative krav kalder på omstillingsparathed.

Christian Rutrecht, Cybersikkerhedsekspert ved Fortinet Danmark gør opmærksom på, at truslerne stiger, og fladerne hvor IT og OT mødes bliver større, hvilket fører til større cyberrisiko. Foto: PR-foto

05.09.2024

SCM.dk

En ny global rapport fra Fortinet peger på, at antallet af cyberangreb mod OT-systemer stiger. Godt tre fjerdedele (73 procent) af de adspurgte virksomheder inden for OT har oplevet angreb, der påvirkede både IT- og OT-systemer (op fra 49 procent i 2023). Det er derfor vigtigere end nogensinde før, at virksomheder implementerer cybersikkerhedsløsninger, der er specielt udviklet til OT-miljøer, herunder kritisk infrastruktur. 

”Truslerne stiger, og fladerne hvor IT og OT mødes bliver større, hvilket fører til større cyberrisiko. Traditionelle IT-sikkerhedsværktøjer er ikke altid optimale for OT-sikkerhed, og endnu værre kan de på grund af regulative- og leverandør krav ikke implementeres i OT-miljøer. Hos Fortinet har vi en dedikeret produktafdeling til at udvikle og bygge de løsninger, som virksomheder har brug for til at understøtte deres forretning og digitale transformation i OT. Det er vigtigt, at leverandører og producenter bygger og udvikler løsningerne, som virksomhederne har brug for, ikke omvendt”, siger Christian Rutrecht, Cybersikkerhedsekspert hos Fortinet Danmark. 

Læs også: Medarbejderne skal klædes bedre på til at bruge AI

Den del af IT-branchen der har fokus på OT-miljøer er i en transformationsfase, og mange virksomheder er i gang med, eller har et ønske om at modernisere, optimere og automatisere arbejdsprocesser. Samtidig står branchen overfor nye regulative krav, der kræver at virksomheder er omstillingsparate. Nye NIS2-krav og andre sektorspecifikke regulativer bliver blandt andet pålagt virksomheder, og der skal derfor tænkes i nye måder at gøre tingene på. 

”Vi ser i høj grad, at OT-virksomheder planlægger og investerer i resilience infrastructure. Det vil sige, at infrastrukturen ikke kun er designet til at kunne modstå de nuværende trusler, men også planlægger dens levetid, så den er robust og fleksibel til fremtidige trusler og organisationens strategi samt omstilling”, fortæller Rutrecht. 

Fortinet har netop forbedret sin OT-sikkerhedsplatform til beskyttelse af cyberfysiske systemer, som er branchens mest omfattende. Opdateringerne giver forbedrede funktioner til sikre netværk og sikkerhedsoperationer (SecOps). OT-sikkerhedsplatformen er designet til at mindske industrielle risici, accelerere og optimere OT-sikkerheden. 

Kilde: Fortinet

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

02.10.2026Descartes

Sponseret

Descartes lancerer AI-baseret IDM til hurtigere told- og transportprocesser

02.10.2026Universal Robots A/S

Sponseret

Meet Gen 7: The robotics platform built for AI

SCM.dk

Større containerskibe presser havnenes flaskehalse ind på land

SCM.dk

Stadig 43 millioner kroner tilbage til grønne lastbiler

01.10.2026Context& A/S

Sponseret

Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

01.10.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

SPAR Årslev styrker kundeservicen med Kvik Kald

30.09.2026SCM.dk

Produktdata bliver afgørende for britiske e-handelskunder

29.09.2026SCM.dk

AI-lokkemad åbner nye veje for cyberangreb

29.09.2026AlfaPeople

Sponseret

AI bliver en del af den daglige drift

28.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ét tryk – og hjælpen er på vej i MENY Bogense

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell, Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Context& A/S
Webinar
Webinar: Bedre digitalt samarbejde med dine kunder

Se, hvordan kundeportaler, B2B e-commerce, selvbetjening og AI kan forbedre kundeoplevelsen og reducere manuelle opgaver.

Dato

06.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams