Ejeren af Dali vil have alle parter til at bidrage

Ifølge forsikringsselskabet WK Webster har ejeren af containerskibet Dali, der var årsagen til brokollapset i Baltimore, erklæret “general average” hvilket betyder, at alle involverede parter - også altså også ejerne af lasten - skal bidrage til de erstatninger, der ventes at blive rekordhøje.

Oprydningen er i fuld gang i Baltimore efter Francis Scott Key broens kollaps. Men striden om, hvem der skal betale de milliard-store erstatninger er først lige begyndt.. Foto: US Coast Guard

12.04.2024

SCM.dk

Der er udsigt til årelange juridiske tovtrækkerier om fordelingen af betalingen af de milliard-store erstatninger i kølvandet på ulykken i Baltimore, hvor seks vejarbejdere mistede livet, da containerskibet Dali påsejlede en bropille og forårsagede et totalt kollaps af Francis Scott Key broen.

Med general average erklæringen skal alle involverede parter tage del i omkostningerne ved bjærgningsoperationen og oprydningen af Patapsco-floden.

På forhånd har ejeren af skibet, Grace Ocean og managerselskabet Synergy Marine anmodet om en ansvarsbegrænsning, der vil sætte et loft for deres erstatningsansvar på blot 43,6 mio. dollar i sagen, der samlet set forventer at betyde udbetalinger af milliarder af dollar, skriver gCaptain.

Omkostningerne efter ulykken kan ifølge Lloyd´s i London vise sig at føre til de største udbetalinger efter en maritim ulykke i forsikringshistorien.

Hidtil har forliset af Costa Concordia-krydstogtskibet i 2012 og Ever Given´s grundstødning i Suezkanalen i 2021 medført de største tabsudbetalinger i dette århundrede, men tidlige skøn er forudser altså, at de samlede omkostninger fra den  ekstraordinære ulykke i Baltimore kan blive endnu større.

-emte

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Ny Linde Ei14–20 kombinerer kompakt el-drift med integreret Lithium-ION batteri

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.05.2026SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

14.05.2026SCM.dk

Varetransport får dyrere faste aftaler

SCM.dk

Klimarisiko er ikke fremtid – det er nu

SCM.dk

Det går godt for luftfragt i Billund

07.05.2026SCM.dk

BAUHAUS Tilst moderniserer varehus med ny drive-in

06.05.2026SCM.dk

USA stopper eskortering af skibe

05.05.2026SCM.dk

Maersk-skib eskorteret gennem Hormuz

04.05.2026SCM.dk

USA advarer mod at betale Iran for passage

04.05.2026SCM.dk

USA vil “guide” skibe ud af Hormuz-strædet

29.04.2026SCM.dk

EU tager første skridt i brændstofkrise

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ledelsens evaluering

Er din virksomhed certificeret, stilles der krav om, at I løbende gennemfører Ledelsens evaluering. Men hvordan gøres det mest effektivt og hvad kan vi lære af de virksomheder, der lykkes bedst med at gennemføre Ledelsens evaluering.

Dato

19.05.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

19.05.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

19.05.2026

Sted

Vejle

BITO Storage Systems Nordic A/S
Messe
BITO inviterer til Elmia Automation i Jönköping

Kom og oplev en 200 m² stor automatiseringsløsning, der samler flere teknologier i ét integreret miljø!

Dato

19.05.2026

Tid

09:00

Sted

Elmiavägen 11, SE-554 54 Jönköping

Columbus
Webinar
Webinar: AI in the core — win every day

Learn how consistent use of your core systems enables AI to support daily operations, improve data quality, and deliver real business value.

Dato

19.05.2026

Tid

13:30

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

20.05.2026

Sted

Vejle