Ejeren af Dali vil have alle parter til at bidrage

Ifølge forsikringsselskabet WK Webster har ejeren af containerskibet Dali, der var årsagen til brokollapset i Baltimore, erklæret “general average” hvilket betyder, at alle involverede parter - også altså også ejerne af lasten - skal bidrage til de erstatninger, der ventes at blive rekordhøje.

Oprydningen er i fuld gang i Baltimore efter Francis Scott Key broens kollaps. Men striden om, hvem der skal betale de milliard-store erstatninger er først lige begyndt.. Foto: US Coast Guard

12.04.2024

SCM.dk

Der er udsigt til årelange juridiske tovtrækkerier om fordelingen af betalingen af de milliard-store erstatninger i kølvandet på ulykken i Baltimore, hvor seks vejarbejdere mistede livet, da containerskibet Dali påsejlede en bropille og forårsagede et totalt kollaps af Francis Scott Key broen.

Med general average erklæringen skal alle involverede parter tage del i omkostningerne ved bjærgningsoperationen og oprydningen af Patapsco-floden.

På forhånd har ejeren af skibet, Grace Ocean og managerselskabet Synergy Marine anmodet om en ansvarsbegrænsning, der vil sætte et loft for deres erstatningsansvar på blot 43,6 mio. dollar i sagen, der samlet set forventer at betyde udbetalinger af milliarder af dollar, skriver gCaptain.

Omkostningerne efter ulykken kan ifølge Lloyd´s i London vise sig at føre til de største udbetalinger efter en maritim ulykke i forsikringshistorien.

Hidtil har forliset af Costa Concordia-krydstogtskibet i 2012 og Ever Given´s grundstødning i Suezkanalen i 2021 medført de største tabsudbetalinger i dette århundrede, men tidlige skøn er forudser altså, at de samlede omkostninger fra den  ekstraordinære ulykke i Baltimore kan blive endnu større.

-emte

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.09.2026SCM.dk

A.P. Møller Capital køber majoritet i havnegigant

28.09.2026SCM.dk

Analytiker forventer flere store skibsordrer fra Maersk

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber majoritet i havnegigant

SCM.dk

Nyt værktøj skal styrke forsyningskæders robusthed

27.09.2026nShift

Sponseret

Fragtfakturaen er værd at kontrollere: Her gemmer fejlene sig

24.09.2026SCM.dk

Volvos el-lastbiler får bredere anvendelsesområde

24.09.2026SCM.dk

Aarhus Havn opjusterer efter stærkt halvår

23.09.2026SCM.dk

Mange nye containerskibe på tegnebrættet varsler kapacitetskamp

21.09.2026SCM.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

21.09.2026SCM.dk

Maersk bestiller 26 store containerskibe

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

01.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Scenario planning for better decisions in an uncertain world Scenario planning for better decisions in an uncertain world

Leadership begins where certainty ends

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online