Ekspert til danske virksomheder: Op med jeres priser!

I forbindelse med coronakrisen er den globale forsyningssikkerhed blev udfordret, og som konsekvens er råvarepriser skudt i vejret. Det betyder inflation, og hvis danske virksomheder skal undgå at blive ædt op indefra af stigende omkostninger, skal deres priser følge med, mener priseksperten Nicolai Broby Eckert.

Virksomheder undervurderer ofte, hvor meget den rette prissætning kan gøre for forretningen, ifølge Nicolai Brobry Eckert. Arkivfoto..

18.05.2021

SCM.dk

Prisudviklingen på en række råvarer som træ, jern og stål får alarmklokkerne til at ringe hos priseksperten Nicolai Broby Eckert fra konsulenthuset Simon-Kucher & Partners. Det signalerer inflation og i det tilfælde må danske virksomheder ikke hvile på laurbærrene:

”Vi ser lige nu, at virksomheder har svært ved at sikre forsyningskæden, hvilket har resulteret i stærkt stigende råvarepriser. Det må forventes, at råvarepriserne vil stige endnu mere, og dermed lurer en periode med inflation lige om hjørnet. Virksomhederne må derfor handle her og nu for at sikre sig mod de forudsigelige effekter”, forklarer Nicolai Broby Eckert i en pressemeddelelse.

Læs også: Priserne på kontraktskibsfragt stiger – og falder ikke ned igen lige foreløbig

Hvis man ikke forhøjer sine priser, risikerer man nemlig gradvist at æde sin forretning op indefra, fordi salgspriserne ikke følger med omkostningerne, påpeger han.

Inflationen og opsvinget følges ad

Hvor priserne på savet træ og konstruktionstræ globalt er steget med 20-30 procent i andet halvår af 2020, er priser på jern og stål i Danmark steget med hele 36 procent siden juni 2020, ifølge tal fra Wood Supply og Danmarks Statistik.  

Sideløbende med de voldsomme prisstigninger på de globale markeder, har virksomheder globalt set meget positive forventninger til den kommende periodes økonomiske udvikling. Det viser en ny analyse med titlen Global Pricing Study fra netop Simon-Kucher & Partners, der er et førende konsulenthus inden for pris-, salgs- og marketingstrategier.

”Disse mere generelle forventninger underbygger yderligere, at der er overhængende risiko for øget inflation, og derfor må vi advare danske virksomheder mod at vente for længe med at regulere deres priser”, fortsætter Nicolai Broby Eckert.

Læs også: Færre danskere bliver lokket til udenlandske netbutikker af lave fragtpriser

Advarslen kommer også fordi Global Pricing Study samtidig viste, at kun 21 procent af respondenterne betegner prisforhøjelser som en driver i forhold til vækst, hvilket gør langt størstedelen sårbare overfor inflation.

”Vi ser fortsat, at virksomheder undervurderer den betydning, som en velovervejet prissætningsstrategi har. Og det er særligt problematisk lige nu, for de positive økonomiske meldinger kombineret med udsigten til inflation gør, at det er ekstra afgørende, at man nøje gennemtænker og forhøjer sine priser. De danske eksportvirksomheder bør undgå at begå samme fejl som ved den seneste højkonjunktur, hvor mange firmaer var alt for længe om at regulere deres priser”, afslutter Nicolai Broby Eckert. 

 - KCP

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Descartes

Sponseret

Pakkeboom stiller nye krav til toldbehandling

Relateret indhold

20.10.2026SCM.dk

Risikostyring er supply chain lederens nye kongedisciplin

19.10.2026SCM.dk

Volvo Financial Services fejrer 30 år i Danmark

SCM.dk

Volvo Financial Services fejrer 30 år i Danmark

SCM.dk

DHL udvider globalt kølekædenetværk med seks nye flyruter

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

28.09.2026SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Context& A/S
Webinar
Webinar: What’s new in Business Central

Hør, hvad BC29 kommer til at betyde for Business Central-brugere? Og hvilke nyheder bør din virksomhed holde øje med i den nye version?

Dato

22.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - Hybrid

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Agile projekter - online - afte

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

21:05

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup