Ekspert til danske virksomheder: Op med jeres priser!

I forbindelse med coronakrisen er den globale forsyningssikkerhed blev udfordret, og som konsekvens er råvarepriser skudt i vejret. Det betyder inflation, og hvis danske virksomheder skal undgå at blive ædt op indefra af stigende omkostninger, skal deres priser følge med, mener priseksperten Nicolai Broby Eckert.

Virksomheder undervurderer ofte, hvor meget den rette prissætning kan gøre for forretningen, ifølge Nicolai Brobry Eckert. Arkivfoto..

18.05.2021

SCM.dk

Prisudviklingen på en række råvarer som træ, jern og stål får alarmklokkerne til at ringe hos priseksperten Nicolai Broby Eckert fra konsulenthuset Simon-Kucher & Partners. Det signalerer inflation og i det tilfælde må danske virksomheder ikke hvile på laurbærrene:

”Vi ser lige nu, at virksomheder har svært ved at sikre forsyningskæden, hvilket har resulteret i stærkt stigende råvarepriser. Det må forventes, at råvarepriserne vil stige endnu mere, og dermed lurer en periode med inflation lige om hjørnet. Virksomhederne må derfor handle her og nu for at sikre sig mod de forudsigelige effekter”, forklarer Nicolai Broby Eckert i en pressemeddelelse.

Læs også: Priserne på kontraktskibsfragt stiger – og falder ikke ned igen lige foreløbig

Hvis man ikke forhøjer sine priser, risikerer man nemlig gradvist at æde sin forretning op indefra, fordi salgspriserne ikke følger med omkostningerne, påpeger han.

Inflationen og opsvinget følges ad

Hvor priserne på savet træ og konstruktionstræ globalt er steget med 20-30 procent i andet halvår af 2020, er priser på jern og stål i Danmark steget med hele 36 procent siden juni 2020, ifølge tal fra Wood Supply og Danmarks Statistik.  

Sideløbende med de voldsomme prisstigninger på de globale markeder, har virksomheder globalt set meget positive forventninger til den kommende periodes økonomiske udvikling. Det viser en ny analyse med titlen Global Pricing Study fra netop Simon-Kucher & Partners, der er et førende konsulenthus inden for pris-, salgs- og marketingstrategier.

”Disse mere generelle forventninger underbygger yderligere, at der er overhængende risiko for øget inflation, og derfor må vi advare danske virksomheder mod at vente for længe med at regulere deres priser”, fortsætter Nicolai Broby Eckert.

Læs også: Færre danskere bliver lokket til udenlandske netbutikker af lave fragtpriser

Advarslen kommer også fordi Global Pricing Study samtidig viste, at kun 21 procent af respondenterne betegner prisforhøjelser som en driver i forhold til vækst, hvilket gør langt størstedelen sårbare overfor inflation.

”Vi ser fortsat, at virksomheder undervurderer den betydning, som en velovervejet prissætningsstrategi har. Og det er særligt problematisk lige nu, for de positive økonomiske meldinger kombineret med udsigten til inflation gør, at det er ekstra afgørende, at man nøje gennemtænker og forhøjer sine priser. De danske eksportvirksomheder bør undgå at begå samme fejl som ved den seneste højkonjunktur, hvor mange firmaer var alt for længe om at regulere deres priser”, afslutter Nicolai Broby Eckert. 

 - KCP

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.08.2026SCM.dk

Høj vækst styrker danske eksportvirksomheders udgangspunkt

18.08.2026SCM.dk

Ny CEO skal styrke GS1 Denmarks standarder

SCM.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

SCM.dk

AI kan gøre manuel lageroptælling overflødig

17.08.2026SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27001: Diplomkursus i informationssikkerhed

På dette kursus får du hjælp til at starte arbejdet med at få et effektivt ledelsessystem for informationssikkerhed, som passer til din virksomheds behov, med ISO 27001.

Dato

02.09.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Dansk Standard
Kursus
Elektrisk sikkerhed på maskiner og anlæg

Kurset introducerer dig for de grundlæggende principper for elektrisk sikkerhed på maskiner og maskinanlæg. Vi gennemgår kravene i standarden EN 60204-1, der vedrører elektrisk sikkerhed på maskiner.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Implement Consulting Group
Seminar
Close the gap between S&OE and S&OP with SAP IBP OBP

Are your S&OE and S&OP planning processes running in parallel, but rarely in sync?

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Webteknologier

Vil du have kendskab til de mest aktuelle tilgange til udvikling af webbaserede systemer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at udvikle systemløsninger for din virksomhed.

Dato

02.09.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup