Eksport til Rusland når aldrig tidligere niveau

Eksporten af fødevarer til Rusland bliver aldrig som før krisen. Dog er der muligheder for eksport af maskiner og knowhow, siger dansk ambassadør.

Selvom det ser skidt ud for eksporten af især svinekød til Rusland, er der til gengæld muligheder for eksport inden for eksempelvis knowhow og maskiner, fortæller den danske ambassadør i Moskva, Thomas Winkler..

25.08.2015

SCM.dk

Eksporten af fødevarer til Rusland vil for altid være forandret og når aldrig samme niveau som før krisen. Rusland vil nemlig være selvforsynende, og det bør vi vænne os til, fastlår den danske ambassadør i Moskva, Thomas Winkler. Det skriver foodculture.dk.

”Nogle tror stadig på, at de restriktionsregimer, som Rusland har pålagt eksporten, skulle ophøre. Det vil ikke ske. Det kan vi godt glemme alt om. Den russiske tilgang til fødevarer er lige nu med stor fokus på selvforsyning. De vil beskytte deres egen produktion”, siger Thomas Winkler til foodculture.dk.

Læs også: Russerne omlægger forsyningslinjerne

Rusland er allerede selvforsyndende inden for fjerkræ, og ambitionen er også at blive det inden for svinekød. Og det vil få stor betydning for den danske eksport, mener ambassadøren.

Når det kommer til egenproduktion af mælk og oksekød, har Rusland dog lang vej igen. Og der er også håb for øget dansk eksport inden for kategorien "fedt og biprodukter". Disse produkter er nemlig ikke omfattet af importforbuddet, men derimod af et veterinært forbud, der kom som følge af den afrikanske svinepest, og dermed gav forbud mod svinekød fra hele EU.

Læs også: Danske rederier kan tjene stort på Iran

Selvom det ser skidt ud for eksporten af især svinekød til Rusland, er der til gengæld muligheder for eksport inden for eksempelvis knowhow og maskiner:

”Russerne kan ikke selv finde ud af at blive selvforsynende. De har behov for hjælp til at udvide og udvikle deres produktion, og her er vi eksperter i Danmark. De vil få behov for at optimere hele vejen op gennem forsyningskæden, og her vil der alt andet lige opstå nogle eksportmuligheder, som vi må forstå at udnytte”, siger Thomas Winkler.

-SSM

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

SCM.dk

OT er kritisk for driften – men mangler fortsat strategisk forankring

SCM.dk

Fibox henter CEO med supply chain-erfaring

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Context& A/S
Webinar
Digital sammenhæng skaber bedre handel

Gratis webinar med inspiration til handelsvirksomheder, der ønsker at reducere kompleksitet og gør AI anvendelig med ét samlet digitalt fundament.

Dato

16.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

17.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training

Event Description

Dato

18.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online