Eksport til Rusland når aldrig tidligere niveau

Eksporten af fødevarer til Rusland bliver aldrig som før krisen. Dog er der muligheder for eksport af maskiner og knowhow, siger dansk ambassadør.

Selvom det ser skidt ud for eksporten af især svinekød til Rusland, er der til gengæld muligheder for eksport inden for eksempelvis knowhow og maskiner, fortæller den danske ambassadør i Moskva, Thomas Winkler..

25.08.2015

SCM.dk

Eksporten af fødevarer til Rusland vil for altid være forandret og når aldrig samme niveau som før krisen. Rusland vil nemlig være selvforsynende, og det bør vi vænne os til, fastlår den danske ambassadør i Moskva, Thomas Winkler. Det skriver foodculture.dk.

”Nogle tror stadig på, at de restriktionsregimer, som Rusland har pålagt eksporten, skulle ophøre. Det vil ikke ske. Det kan vi godt glemme alt om. Den russiske tilgang til fødevarer er lige nu med stor fokus på selvforsyning. De vil beskytte deres egen produktion”, siger Thomas Winkler til foodculture.dk.

Læs også: Russerne omlægger forsyningslinjerne

Rusland er allerede selvforsyndende inden for fjerkræ, og ambitionen er også at blive det inden for svinekød. Og det vil få stor betydning for den danske eksport, mener ambassadøren.

Når det kommer til egenproduktion af mælk og oksekød, har Rusland dog lang vej igen. Og der er også håb for øget dansk eksport inden for kategorien "fedt og biprodukter". Disse produkter er nemlig ikke omfattet af importforbuddet, men derimod af et veterinært forbud, der kom som følge af den afrikanske svinepest, og dermed gav forbud mod svinekød fra hele EU.

Læs også: Danske rederier kan tjene stort på Iran

Selvom det ser skidt ud for eksporten af især svinekød til Rusland, er der til gengæld muligheder for eksport inden for eksempelvis knowhow og maskiner:

”Russerne kan ikke selv finde ud af at blive selvforsynende. De har behov for hjælp til at udvide og udvikle deres produktion, og her er vi eksperter i Danmark. De vil få behov for at optimere hele vejen op gennem forsyningskæden, og her vil der alt andet lige opstå nogle eksportmuligheder, som vi må forstå at udnytte”, siger Thomas Winkler.

-SSM

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

24.08.2026SCM.dk

Høj vækst styrker danske eksportvirksomheders udgangspunkt

18.08.2026SCM.dk

Ny CEO skal styrke GS1 Denmarks standarder

SCM.dk

Digitalisering tilbyder kæmpegevinster. Men der er også reelle barrierer

SCM.dk

EU's offentlige indkøb for 2.500 milliarder euro kan blive grønnere

17.08.2026SCM.dk

Stamdata og transparens: Omkostningerne ved at gøre ingenting er både skjulte og enorme

10.08.2026SCM.dk

Rekordinteresse for ingeniøruddannelser på DTU

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

2 dages intensivt kursus i at planlægge, gennemføre og følge op på leverandøraudits

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA refresher Training

IATA Refresher Training forlænger dit eksisterende IATA-bevis med yderligere 2 års gyldighed og giver dig forståelse for de ændringer, der er kommet til IATA DGR de seneste 2 år.

Dato

01.09.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Grundlæggende maskinsikkerhed

Du bliver introduceret til de væsentligste grundelementer i maskinsikkerhed og får indblik i sammenhængen mellem lovgivning og standarder. De vigtigste elementer og anvendelsesområder i de mest anvendte direktiver bliver ligeledes præsenteret.

Dato

01.09.2026

Tid

09:00

Sted

3S, Fredericia