Elektriske motorveje kan være på vej til Danmark

Hvis vi skal undgå̊ flaskehalse i en elektrificeret transportsektor, så̊ bliver de såkaldte eRoads en nødvendighed i det danske vejnet. Et netop udsendt udbud fra Vejdirektoratet giver fingerpeg om, hvor den første køreledningsstrækning etableres, og det kan få afgørende betydning for udviklingen af fremtidens lastbiler.

I Tyskland planlægges der allerede nu to gange 100 kilometer med køreledninger, og den danske tilføjelse kan derfor ses som en forlængelse af vores nabolands indsats på området. Foto: Scania.

02.08.2022

SCM.dk

Det er en enorm opgave at elektrificere transportsektoren, og som led i omstillingen kan de såkaldte eRoads komme til at spille en afgørende rolle. Og nu er eRoaden, som er en motorvejsstrækning, hvor lastbilen kan lade sit batteri, mens den kører, tilsyneladende på vej til Danmark.

Læs også: Verdens første brintproducerende havmølle får millionstor støtte

For Vejdirektoratet kigger på muligheden for at etablere en eRoad på den næsten 200 kilometer lange strækning mellem Øresundsbroen og Femern. Det byder Scania velkommen, der allerede har fuldelektriske lastbiler på de danske veje.

“Det er en kendsgerning, at fuldelektriske, batteridrevne lastbiler er på vej, og når mange af disse skal i gang med at køre længere strækninger, så̊ bliver der behov for at oplade lastbilerne en route. Skal opladningen ske på truck stops, så̊ kan man nemt forestille sig nogle flaskehalsproblemer. Derfor er eRoads interessante, idet flaskehalse undgås, når lastbilerne kan lade, imens de kører”, forklarer Anton Freiesleben, der er salgsdirektør i Scania Danmark.

Afgørende for batteriudviklingen

Udover at eRoads kan forebygge flaskehalse, så̊ vil de også̊ påvirke selve udviklingen af lastbilernes batterier. For ifølge Anton Freiesleben så̊ er den langsigtede strategi, at køreledningerne bliver så̊ udbredte på motorvejsnettet, at man vil kunne bygge lastbiler med væsentligt mindre batterier, og det er godt nyt for både forbrugere og klima, forklarer salgsdirektøren:

“Hvis vi kan bygge lastbiler med mindre batterier, vil det betyde, at vi vil se et markant fald i prisen på de fuldelektriske lastbiler. Det betyder også̊, at flere omstiller sig til ellastbiler hurtigere, og at vi skal bruge langt færre ressourcer på at bygge lastbilerne, så̊ der er mange gevinster at hente for både klima og pengepung”.

Læs også: Fasttracks skal fastholde international distribution

Scania har erfaringer med etablering af køreledningsprojekter i både Sverige og Tyskland, og analyser har vist, at op mod 80 procent af motorvejsnettet kan forsynes med køreledning. Og hvis det er den fremtid, vi ser ind i, så̊ vil det betyde, at lastbilen kun vil behøve en meget lav batterikapacitet for at klare strækningen uden køreledning ved egen kraft.

I Tyskland planlægges der allerede nu to gange 100 kilometer med køreledninger, og den danske tilføjelse kan derfor ses som en forlængelse af vores nabolands indsats på området. Udbuddet, der netop er udsendt af Vejdirektoratet, drejer sig om en forundersøgelse af køreledninger mellem Øresundsbroen og Femern. Forundersøgelsen skal danne grundlag for den politiske beslutning om de første køreledninger på de danske motorveje, og resultatet ventes at foreligge i maj næste år.

- KCP

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

29.09.2026AlfaPeople

Sponseret

AI bliver en del af den daglige drift

28.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Ét tryk – og hjælpen er på vej i MENY Bogense

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber majoritet i havnegigant

SCM.dk

Nyt værktøj skal styrke forsyningskæders robusthed

23.09.2026Lyngsoe

Sponseret

Få kontrol over jeres RTI’er med automatiseret sporing

23.09.2026BITO Storage Systems Nordic A/S

Sponseret

Pick-by-Voice med BITO: Øget effektivitet med stemmestyret plukning

23.09.2026SCM.dk

AI dæmper virksomhedernes nyansættelser

22.09.2026Context& A/S

Sponseret

Har I mange manuelle økonomiprocesser?

22.09.2026SCM.dk

Fire professorater styrker robotteknologi og materialeforskning

21.09.2026SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

01.10.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

01.10.2026

Sted

Vejle

Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.10.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

01.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

01.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Implement Consulting Group
Webinar
Scenario planning for better decisions in an uncertain world Scenario planning for better decisions in an uncertain world

Leadership begins where certainty ends

Dato

01.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online