Ellastbiler styrkes af stærk ladeinfrastruktur

2024 var et skelsættende år for omstillingen af den tunge transport i Danmark. Med en stigning fra én offentlig ladestation til ellastbiler i 2023 til hele 14 ved udgangen af 2024 har Danmark nu et landsdækkende ladenetværk, der understøtter en markant udvikling i elektrificeringen af den tunge transport.

Lynladestation til trucks i Nyborg. Foto: Drivkraft Danmark

06.01.2025

SCM.dk

Drivkraft Danmarks medlemmer har investeret betydelige beløb i ladeinfrastruktur. I løbet af 2024 er antallet af ladestationer til ellastbiler steget fra en til 14, og dermed er der nu etableret et landsdækkende ladenetværk, som sikrer, at vognmænd kan oplade deres ellastbiler på tværs af hele landet. Samtidig peger de seneste fremskrivninger på, at antallet af ellastbiler er støt stigende på de danske veje. Rådet for Grøn Omstilling forventer, at mere end hver fjerde lastbil vil køre på el i 2030.

”Vi er stolte over de resultater, branchen har leveret i 2024, men det er kun begyndelsen. Elektrificeringen af tung transport er helt afgørende for, at Danmark når sit klimamål, og vi arbejder målrettet på at sikre, at både infrastrukturen og de rette rammer er på plads. Med etableringen af et landsdækkende, offentligt tilgængeligt ladenetværk har vores medlemmer investeret foran efterspørgslen og dermed fjernet ’hønen og ægget’-problemet, hvor manglende opladningsmuligheder kunne holde mange vognmænd tilbage fra at tage springet til el”, siger Jacob Stahl Otte, direktør i Drivkraft Danmark.

Den hastige acceleration af elektrificeringen af den tunge transport i 2024 er blevet hjulpet godt på vej af både investeringer og politisk støtte. Ladebranchen har investeret massivt forud for efterspørgslen og bidraget til, at Danmark forventes at kunne opfylde EU’s krav om ladeinfrastruktur til tung transport allerede inden 2025. Samtidig har en statslig støttepulje på 75 millioner kroner til grøn omstilling af tung vejtransport været en vigtig katalysator. Puljen blev hurtigt udtømt i 2024, hvilket viser den store interesse fra branchen.

”Den store efterspørgsel på støttepuljen viser tydeligt, at vognmændene er klar til at bidrage til den grønne omstilling, men det understreger også, hvor afgørende det er, at ladeinfrastrukturen og de økonomiske rammebetingelser følger med. Jeg tror, at Danmark kan blive et foregangsland, når det kommer til elektrificering af den tunge transport”, siger Jacob Stahl Otte og fortsætter: 
”2024 har vist, at både transportbranchen og ladebranchen er klar til omstilling. Drivkraft Danmarks medlemmer har gjort det til deres målsætning at etablere mindst 100 offentlige ladestationer til ellastbiler inden 2030. Allerede nu er udviklingen foran forventningerne, og målet er at sikre, at Danmark forbliver en frontløber i elektrificeringen af tung transport”.

Læs også: Brancheorganisation: Staten skal hjælpe grønt flybrændstof i gang

Med etableringen af 14 ladestationer langs motorveje og ved transportknudepunkter er fundamentet lagt for, at ellastbiler kan blive en del af den daglige drift i transportbranchen. Fortsætter det gode samarbejde mellem de private investeringer og de politiske rammevilkår, så er der ingen grund til at tro, at 2025 ikke også kan blive endnu et rekordår for den grønne omstilling af den tunge transport.

Kilde: Drivkraft Danmark

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Grøn transport og CO2-reduktion

Fra 1. januar 2025 skal lastbiler på 12 ton og derover betale vejafgift efter, hvor meget CO2 de udleder. Det er blot en af mange ’tommelskruer’ fra regeringen og EU, der skal motivere til en grønnere godstransport. Der er mange andre drivkræfter i spil, der alle peger på at trække CO2 ud af godstransporten. Det sætter vi i dette tema spot på.

Relateret indhold

14.09.2026SCM.dk

Nye angreb presser skibsfarten i Mellemøsten

11.09.2026nShift

Sponseret

nShift kåret til Årets Virksomhed ved 2026 Global Supply Chain Awards

SCM.dk

Danske konkurser falder til femårigt lavpunkt

SCM.dk

Systematic og Thales vil integrere dansk luftforsvar

09.09.2026SCM.dk

Søfartsnationer advarer om pres på globale spilleregler

09.09.2026SCM.dk

Konflikten omkring Hormuzstrædet er eskaleret voldsomt

08.09.2026SCM.dk

Omniterminalen får 430 meter ny kaj

07.09.2026SCM.dk

Den globale kapacitet af containerskibe runder skrapt hjørne

07.09.2026SCM.dk

Maersk installerer første sejl på containerskib

04.09.2026nShift

Sponseret

Betaler du for meget i fragt?

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetslederuddannelsen

Kompetencegivende uddannelse i kvalitetsledelse

Dato

15.09.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Risikovurdering af maskiner - diplomkursus 2 dage

På dette kursus lærer du at risikovurdere maskiner og anlæg iht. til kravene i hhv. maskindirektivet og standarden EN ISO 12100.

Dato

15.09.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, lempelige transportregler, ADR-RID-IMDG-IATA

Kurset om lempelige transportregler giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier efter lempelserne i SP188 (ADR, RID og IMDG) for UN3090, UN3091, UN3480, UN3481, UN3551 og UN3552 samt Section II (IATA), som er gældende for UN3091, UN3481 og UN3552.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Lithium-/Natriumbatterier, fuldt reguleret, IATA, ADR, IMDG og RID

Dette kursus giver dig viden om forsendelse af lithium-/natriumbatterier både løse og/i med udstyr, som er fuldt reguleret farligt gods efter reglerne i IATA. Dermed kan du tage ansvar for, at der kun sendes batterier på korrekt og sikker vis, samt at defekte batterier ikke sendes med fly.

Dato

15.09.2026

Sted

Fredericia