Eltronic får stor rolle i Topsoes nye kæmpefabrik

Automationshuset Eltronic er en af hovedleverandørerne, når Topsoe opfører verdens største SOEC-fabrik til at producere elektrolysatorer, der skal bruges til masseproduktion af grøn brint. Som totalintegrator skal Eltronic udvikle og levere indmaden til fabrikken.

Automationshuset Eltronic er en af hovedleverandørerne, når Topsoe opfører verdens største SOEC-fabrik til at producere elektrolysatorer, der skal bruges til masseproduktion af grøn brint. Som totalintegrator skal Eltronic udvikle og levere indmaden til fabrikken. Foto: Arkivfoto..

19.01.2023

SCM.dk

Topsoe, der er global leder i teknologier inden for karbonreduktion, skal bygge det, der bliver verdens største og mest avancerede SOEC (Solid Oxide Electrolyzer Cell) elektrolysator-fabrik. Elektrolysatorer skal bruges til omdanne vedvarende energi til grøn brint. Målet er at fremskynde bæredygtige Power-to-X-løsninger i industriel skala for at imødekomme samfundets behov.

Læs også: Dansk X-to-Power-virksomhed indtager både Europa og Asien

Eltronic er totalintegrator i det omfattende projekt, og automationshusets rolle er at udstyre fabrikken med maskiner og softwareløsninger, der kan håndtere den nye teknologi og sikre en optimeret produktion.

CEO i Eltronic Morten Svendsen er stolt af at være med:
”Det er stort for os, at vi er med i det her visionære projekt, der er afgørende inden for Power-to-X. Det ligger i DNA’et i det, vi beskæftiger os med, at vi skal være med til at finde løsninger, der bidrager til den grønne omstilling, og vi har en helt central viden og ressourcerne til at påtage os opgaven. Det er unikt, at vi har alle kompetencer samlet in-house, og for os er det også en mulighed for at vise, hvad vi kan, som samlet styrke”, siger han.

Langsigtet samarbejde
Eltronic, der har hovedkvarter i Hedensted, har allerede etableret en projektgruppe, der udelukkende beskæftiger sig med Topsoe-fabrikken. Det er en gruppe, der kommer til at vokse sig større endnu, når projektet for alvor kommer til at tage fart.

”Det er et langsigtet samarbejde med Topsoe, vi har taget hul på – og det er positivt. Det betyder, at vi kan nå rigtigt langt. Det seneste år har vi arbejdet med for-projekter og test, som er med til at sikre, at vi kommer bedst muligt fra start”, forklarer Morten Svendsen.

Vidtspændende automationsprojekt
Eltronics leverance består af et stort automationsprojekt, som omfatter procesprogrammering, specialfremstillede maskiner, transportløsninger og softwareløsninger.

”Vi skal hele vejen rundt med løsninger, der sikrer en stabil produktion. Det er en helt ny gren i industrien, så derfor er det også nye, innovative løsninger, vi skal udvikle. Lige nu fortsætter vores arbejde med design og test, og næste skridt er at bestille komponenter og materialer. Vi regner med, at vi er klar til at installere det første udstyr på fabrikken i slutningen af 2023”, siger Morten Svendsen. 

Den helt nye Topsoe-fabrik skal opføres i Herning, og produktionen af elektrolysatorer har opstart i 2025. Ifølge de nuværende planer skal der årligt produceres 500 megawatt elektrolysekapacitet med mulighed for at udvide til fem gigawatt.

- PiB

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.10.2026SCM.dk

LEGO-topchef hædres for vækst og bæredygtig omstilling

06.10.2026SCM.dk

Danmark skiller sig ud med høj vækst og stærk AI-parathed

SCM.dk

Bain-ejet konsulenthus åbner nordisk base i København

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

29.09.2026Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

28.09.2026SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

Context& A/S
Webinar
Webinar: AI i finansafdelingen - Fra proces til udførelse

Se, hvordan ERP AI-agenten automatiserer økonomiprocesser og omsætter ERP-data til analyser, dashboards og hurtigere indsigt.

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle