En både bred og dyb uddannelse

Uddannelsen Value Chain Management klæder de studerende på med både praktisk erfaring og teoretisk indsigt. ”Det er en meget interaktiv og praktisk uddannelse, hvor jeg havde masser af direkte kontakt med rigtige virksomheder og rigtige problemstillinger”, fortæller Joachim Lindquist.

”VCM-uddannelsen er meget helhedsorienteret. Det ligger næsten i navnet på uddannelsen, at vi hele tiden har blik for den samlede værdiskabelse”, fortæller Joachim Lindquist. Foto: Privat..

29.01.2021

Poul Breil-Hansen, SCM.dk

Han har netop (januar 2021, red.) afleveret sit kandidatspeciale som civilingeniør ved Aarhus Universitet. Specialet er indenfor feltet teknologibaseret forretningsudvikling og foregår hos Arla Foods. Her arbejder han med scenarioplanlægning med henblik på at styrke supply chain resilience, og det sker blandt andet med digital twin-værktøjer udlånt af den amerikanske teknologileverandør Llamasoft og Llamasofts nordiske samarbejdspartner Optilon.

Jeg har fået god træning i at interagere med fagfæller og også med kollegaer fra andre funktionsområder end supply chain

Joachim Lindquist

”Jeg tester, hvad forskellige disruptions kan gøre ved Arla Foods’ forsyningskæde og designer forskellige måder, som Arla Foods Supply Chain kan være proaktive på i forhold til mulige trusler”, fortæller han.

Han fremhæver, at bachelor-uddannelsen Value Chain Management (VCM) ved Via University College har givet ham en god faglig platform til både at løse opgaver og samarbejde med kollegaer i Arla Foods, hvor han har arbejdet i længere tid i studenterjob - og til at studere kandidatuddannelsen ved Aarhus Universitet. Han betegner uddannelsen som dyb inden for produktion og logistik, men også med en god bredde i forståelse af strategi, salg, økonomi, forretningsudvikling etc. Han lægger særlig vægt på, at uddannelsen giver god træning i at kommunikere med mange typer mennesker og fagligheder.

Meget inddragelse og helhedsorientering
”VCM-uddannelsen er meget inddragende med masser af klassetimer, hvor vi studerende kan stille spørgsmål og diskutere. Det giver en anden form for læring end forelæsninger, hvor det er mere envejs-undervisning. Vi havde på VCM-uddannelsen også meget kontakt til praktikere fra virksomheder. Så alt i alt synes jeg, jeg har fået god træning i at interagere med fagfæller og også med kollegaer fra andre funktionsområder end supply chain”, fortæller han og supplerer:

”VCM-uddannelsen er meget helhedsorienteret. Det ligger næsten i navnet på uddannelsen, at vi hele tiden har blik for den samlede værdiskabelse. Jeg var for eksempel meget ude på gulvet i produktions- og logistikvirksomheder, arbejdede meget med praktisk leanbaseret value chain mapping samtidig med, at jeg også blev undervist i indkøb, strategiudvikling, markedsudvikling, markedsføring, budgettering og andre elementære finansielle discipliner, projektledelse og ikke mindst dataanalyser”.

Bliv klogere

Læs mere om uddannelsen på https://www.via.dk/uddannelser/value-chain-management

Tænke på tværs af siloer
Joachim Lindquist understreger, at han oplever, at han kan bidrage med lidt andre vinkler og kompetencer end for eksempel cand.merc.-uddannede supply chain kollegaer. Det er noget med at tænke mere i helheder, en tankegang præget af at tænke på tværs af siloer og i den samlede værdikæde samt træning i at tænke nyt og kritisk.

Når Joachim har færdiggjort sin kandidatuddannelse som civilingeniør i starten af 2021, har han allerede fået en aftale om arbejde hos Arla Foods. Her skal han arbejde som Warehouse Analyst: ”Jeg skal arbejde med at udvikle og opbygge et datagrundlag og forsøge at belyse processer samt give et indblik i, hvordan operationen kører samt udvikle et KPI fundament. Derudover skal jeg både drive og supportere udviklingsopgaver”.

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Prøv næste generation af gaffeltrucks hos Toyota Material Handling i Vejle

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Denne artikel er del af et tema:

Tema om ledelse & læring

Vi skal uddanne os hele livet, lyder et almindeligt udsagn. Vi taler om livslang læring og den lærende organisation – som forudsætter ledelse, der bevidst fremmer en læringskultur, hvor vi undgår at gentage fortidens fejl og hele tiden tager bestik af nutid og forsyn. Vi går her i temaet lidt på opdagelse i dette felt.

Relateret indhold

15.09.2025SCM.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025SCM.dk

Ramaskrig om producentansvar midlertidigt slukket af Regeringen

11.09.2025SCM.dk

Metalformand fortsætter som formand for Nordic IN

10.09.2025SCM.dk

Arbejdskraft er virksomhedernes vigtigste krav til kommunerne

09.09.2025SCM.dk

Dyrere elmaterialer forhaler tempoet i den grønne omstilling

08.09.2025SCM.dk

Virksomheder misser at udnytte uddannelsesmuligheder trods stor mangel på faglærte

08.09.2025SCM.dk

ESG-mål bliver styringsværktøj i lederaflønning

05.09.2025SCM.dk

Analyse afslører store forskelle i kommunale erhvervsklima

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Uddannelse
Kvalitetsleder

Kompetencegivende kvalitetslederuddannelse

Dato

18.09.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

I løbet af ISO 14001 Inspirationsseminaret får du forståelse for ISO 14001 standarden og bliver i stand til at vurdere den miljømæssige bæredygtighed i din virksomheds miljøledelsessystem i forhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

18.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Implement Consulting Group
Webinar
Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS Boost production scheduling efficiency with SAP PP/DS

Effective PP/DS integration and advanced workload management

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sæt dit ledelsessystem i drift

Med dette to-dages kursus bliver du klar til at udvikle, implementere og drive et effektivt ledelsessystem i din virksomhed

Dato

22.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale 0, Göteborg Plads 1, 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense