Energiforsyning fra sol og vind kan blive mere robust

Ny forskning fra Aarhus Universitet viser, at det for en 10 procent merpris er muligt at sikre en stabil og driftssikker energiforsyning i et fremtidigt vedvarende europæisk energisystem, som samtidig giver en netto-nul CO2-udledning.

I 2024 oplevede Østdanmark det største elforbrug nogensinde. Og med stigende elektrificering af både opvarmning og transport vil elforbruget kun stige fremadrettet. Samtidig kræver den grønne omstilling af diverse industrier et større elektrisk forbrug blandt andet til produktion af brint og grønne brændstoffer og kemikalier. Foto: 123rf.com

27.01.2025

SCM.dk

Hyppige strømafbrydelser og skyhøje elpriser på grund af lav vindproduktion kan være fremtiden for det europæiske energisystem, som i stigende grad integrerer mere og mere vedvarende energi og lukker konventionelle kraftværker.

Men det er skam muligt at sikre en robust energiforsyning, der er bygget op omkring sol og vind, og som samtidig tager højde for grønne klimaambitioner og en netto-nul CO2-udledning. Det viser ny forskning fra blandt andet Aarhus Universitet, der er publiceret i det videnskabelige tidsskrift Nature Communications.

”Den ekstra omkostning, vi skal betale for at gøre systemet robust, er overkommelig i forhold til de øvrige investeringer, der skal gøres for at opbygge et europæisk energisystem, der er opbygget omkring 95 procent vedvarende energi. Det vigtige er, at vi holder igen med at udfase alle vores termiske kraftværker, fordi de kan hjælpe os frem mod et mere sikkert energisystem”, siger Ebbe Kyhl Gøtske, ph.d. ved Institut for Mekanik og Produktion ved Aarhus Universitet, og førsteforfatter på den nye forskning.

Han fortsætter: ”Merprisen for at sikre et energisystem, som er robust over for 60 års historiske vejrdata, er cirka 10 procent. Vores model giver en 99,9 procent effekttilstrækkelighed og desuden en lille netto negativ CO2-udledning i forhold til 1990 niveauer”.

I 2024 oplevede Østdanmark det største elforbrug nogensinde. Og med stigende elektrificering af både opvarmning og transport vil elforbruget kun stige fremadrettet. Samtidig kræver den grønne omstilling af diverse industrier et større elektrisk forbrug blandt andet til produktion af brint og grønne brændstoffer og kemikalier.

Den danske energiinfrastruktur oplever i dag kun 3 minutter uden strøm om året. Men med stigende grader af fluktuerende vedvarende energiproduktion og nedlukninger af termiske kraftværker vil antallet af disse såkaldte afbudsminutter stige betragteligt. Energinet vurderer mellem 8-30 minutter uden strøm i 2034.

Læs også: Ny europæisk standard kan reducere metalforbrug

Og fordi vi i Danmark lukker flere og flere af de gamle kraftværker, bliver vi mere og mere afhængige af import af udenlandsk strøm. Det er særligt problematisk i perioder med såkaldt dunkelflaute – når der både er vindstille og overskyet og den vedvarende energiproduktion er i bund, ikke kun for Danmark, men også vores nabolande, hvor man ligeledes udfaser kraftværker.

”Vi står over for en meget stor udbygning af vedvarende energi i hele Europa, men der er stor usikkerhed om, hvorvidt vi kan sikre et robust energisystem med så høj en andel vedvarende energi eller ej. Det, viser vores modeller, kan godt lade sig gøre, også selvom elektrificering af diverse sektorer kræver en energiproduktion, der er en faktor 3-4 større end i dag. Men risikoen for effekt-utilstrækkelighed stiger med udfasningen af de gamle kraftværker, så vi bør være strategiske med, hvilke kraftværker vi bør beholde, som kan agere reservelast”, siger Ebbe Kyhl Gøtske.

Forskningen er udarbejdet af forskere fra Aarhus Universitet, DTU og Berlins Te

Kilde: Aarhus Universitet Technical Sciences

/ PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

07.09.2026DTU Learn for Life

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

03.09.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Q-System får styrket automationssamarbejde gennem AVK-investering

SCM.dk

Supply chain-organisationer mangler plan for AI

SCM.dk

Lav vandstand presser Europas flodtransport og industri

01.09.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

PPWR er ikke et rapporteringsproblem. Det er et dataproblem.

28.08.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Hvor forsvinder pengene i den interne logistik?

13.08.2026PALOMAT

Sponseret

Kender du hemmeligheden bag effektiv pallehåndtering? 👀 X-faktoren er...

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

04.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hver kvadratmeter tæller

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

AAASCM
Konference
Home Alone – new normal in supply chains

For more than two decades, global supply chains were built on a simple promise: openness, interdependence, and the free flow of goods across borders. We designed value streams based on value sharing — in the belief that together we could grow the pie faster than any of us could independently. That promise is now under siege.

Dato

17.09.2026

Tid

12:30

Sted

Copenhagen Business School, Porcelænshaven

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 V7 – Opgraderingsseminar

FSSC 22000 Version 7 introducerer en række ændringer og nye krav, som certificerede virksomheder skal forholde sig til i forbindelse med overgangen fra tidligere versioner.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle