Energiforsyning fra sol og vind kan blive mere robust

Ny forskning fra Aarhus Universitet viser, at det for en 10 procent merpris er muligt at sikre en stabil og driftssikker energiforsyning i et fremtidigt vedvarende europæisk energisystem, som samtidig giver en netto-nul CO2-udledning.

I 2024 oplevede Østdanmark det største elforbrug nogensinde. Og med stigende elektrificering af både opvarmning og transport vil elforbruget kun stige fremadrettet. Samtidig kræver den grønne omstilling af diverse industrier et større elektrisk forbrug blandt andet til produktion af brint og grønne brændstoffer og kemikalier. Foto: 123rf.com

27.01.2025

SCM.dk

Hyppige strømafbrydelser og skyhøje elpriser på grund af lav vindproduktion kan være fremtiden for det europæiske energisystem, som i stigende grad integrerer mere og mere vedvarende energi og lukker konventionelle kraftværker.

Men det er skam muligt at sikre en robust energiforsyning, der er bygget op omkring sol og vind, og som samtidig tager højde for grønne klimaambitioner og en netto-nul CO2-udledning. Det viser ny forskning fra blandt andet Aarhus Universitet, der er publiceret i det videnskabelige tidsskrift Nature Communications.

”Den ekstra omkostning, vi skal betale for at gøre systemet robust, er overkommelig i forhold til de øvrige investeringer, der skal gøres for at opbygge et europæisk energisystem, der er opbygget omkring 95 procent vedvarende energi. Det vigtige er, at vi holder igen med at udfase alle vores termiske kraftværker, fordi de kan hjælpe os frem mod et mere sikkert energisystem”, siger Ebbe Kyhl Gøtske, ph.d. ved Institut for Mekanik og Produktion ved Aarhus Universitet, og førsteforfatter på den nye forskning.

Han fortsætter: ”Merprisen for at sikre et energisystem, som er robust over for 60 års historiske vejrdata, er cirka 10 procent. Vores model giver en 99,9 procent effekttilstrækkelighed og desuden en lille netto negativ CO2-udledning i forhold til 1990 niveauer”.

I 2024 oplevede Østdanmark det største elforbrug nogensinde. Og med stigende elektrificering af både opvarmning og transport vil elforbruget kun stige fremadrettet. Samtidig kræver den grønne omstilling af diverse industrier et større elektrisk forbrug blandt andet til produktion af brint og grønne brændstoffer og kemikalier.

Den danske energiinfrastruktur oplever i dag kun 3 minutter uden strøm om året. Men med stigende grader af fluktuerende vedvarende energiproduktion og nedlukninger af termiske kraftværker vil antallet af disse såkaldte afbudsminutter stige betragteligt. Energinet vurderer mellem 8-30 minutter uden strøm i 2034.

Læs også: Ny europæisk standard kan reducere metalforbrug

Og fordi vi i Danmark lukker flere og flere af de gamle kraftværker, bliver vi mere og mere afhængige af import af udenlandsk strøm. Det er særligt problematisk i perioder med såkaldt dunkelflaute – når der både er vindstille og overskyet og den vedvarende energiproduktion er i bund, ikke kun for Danmark, men også vores nabolande, hvor man ligeledes udfaser kraftværker.

”Vi står over for en meget stor udbygning af vedvarende energi i hele Europa, men der er stor usikkerhed om, hvorvidt vi kan sikre et robust energisystem med så høj en andel vedvarende energi eller ej. Det, viser vores modeller, kan godt lade sig gøre, også selvom elektrificering af diverse sektorer kræver en energiproduktion, der er en faktor 3-4 større end i dag. Men risikoen for effekt-utilstrækkelighed stiger med udfasningen af de gamle kraftværker, så vi bør være strategiske med, hvilke kraftværker vi bør beholde, som kan agere reservelast”, siger Ebbe Kyhl Gøtske.

Forskningen er udarbejdet af forskere fra Aarhus Universitet, DTU og Berlins Te

Kilde: Aarhus Universitet Technical Sciences

/ PiB

Bureau Veritas

Sponseret

Bliv opdateret på ADR/RID 2027, IMDG, IATA samt EU-forordninger på Farligt Gods Seminar 2026

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

11.08.2026Global AGV

Sponseret

Gør det nemt at tage beslutningen om automation

05.08.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Godt samarbejde i 25 år

SCM.dk

Genanvendelige paller løfter Instabox’ transportkapacitet

SCM.dk

Pirater holder over 90 søfolk fanget

21.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hvad koster det at vente?

08.07.2026Global AGV

Sponseret

Danpo investerer i førerløse trucks – styrker produktion og arbejdsmiljø

02.07.2026Global AGV

Sponseret

Mangler du hænder på lageret?

30.06.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Nogle planlægger køreturen til Italien

25.06.2026Global AGV

Sponseret

Slip medarbejderne fri fra "dødt arbejde"

05.06.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Nyt vakuumanlæg har øget sikkerheden og halveret håndteringstiden

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger?

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Implement Consulting Group
Seminar
Supply chain planning in the agentic era Supply chain planning in the agentic era

Get Implement’s perspectives on AI in supply chain planning and first-hand insights from UPM

Dato

27.08.2026

Tid

15:00

Sted

Online

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU Learn for Life
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup