Et overflødighedshorn af mejeriprodukter venter i Herning

Når HI Tech & Industry Scandinavia åbner dørene til International Food Contest, mødes fagfolk fra ind- og udland om både klassiske og innovative mejeriprodukter, smagsoplevelser og nye teknologiske løsninger. MCH Messecenter Herning danner rammen om messen, der finder sted 30. september til 2. oktober 2025.

Mejeribranchens velbesøgte mødested tiltrækker både danske og udenlandske fagfolk, der foruden de mange velsmagende produkter præsenteres for nye løsninger målrettet levnedsmiddelindustrien - teknologier, der potentielt kan transformere produktionsmetoder. Foto: Tony Brøchner

01.09.2025

SCM.dk

Et enormt tagselvbord spækket med mejeriprodukter er i vente, når HI Tech & Industry Scandinavia åbner dørene til Internationel Food Contest i MCH Messecenter Hernings Hal D. Mejeribranchens velbesøgte mødested tiltrækker både danske og udenlandske fagfolk, der foruden de mange velsmagende produkter præsenteres for nye løsninger målrettet levnedsmiddelindustrien - teknologier, der potentielt kan transformere produktionsmetoder.

Det er Mejeriforeningen, der sammen med Foreningen af mejeriledere og funktionærer, Foreningen Danmarks Privatmejerier og Dansk Oste- og Smørforening står bag International Food Contest. 
Arrangementsansvarlig er Lars Johannes Nielsen, chefkonsulent i Landbrug & Fødevarer/Mejeri. Han melder, at årets udgave af den kombinerede udstilling og konkurrence af omkring 1.000 produkter tegner særdeles spændende.

”Der venter et overflødighedshorn af alle typer mejeriprodukter fra de danske mejerier og fra en række udenlandske producenter, primært nordiske mejerier. Der er tale om hele paletten af mejeriprodukter, og ud over at produkterne er blevet vurderet af mejerifaglige dommere, så kan de besøgende ved HI-messen og International Food Contest også smage og selv vurdere produkterne. Det er en helt unik oplevelse og meget interessant at gå på opdagelse i”, siger Lars Johannes Nielsen.

”Rigtig, rigtig mange fagfolk prioriterer at deltage, og det er vi naturligvis rigtig glade for. Det betyder, at begivenheden sideløbende med udstillingen og konkurrencedelen er det ideelle sted for mejeribranchen bredt set at networke. International Food Contest er det største arrangement i branchen - det er i dén grad et samlende mødested, hvor fagligheder mødes om såvel klassiske mejeriprodukter som nye, innovative produkter”, fortsætter han.

Læs også: Dansk forskningssamarbejde styrker produktionen med milliarder i gevinst

Lars Johannes Nielsen betragter HI-messen og International Food Contest som "et supergodt match", hvor både fagfolk fra mejeribranchen og andre dele af industrien nyder godt af hinandens tilstedeværelse. Med et fokus på såvel nye fødevareteknologier som produkter sikrer konstruktionen, at messen og den kombinerede udstilling og konkurrence tilbyder noget for alle - potentielt også horisontudvidende vidensdeling på tværs.

Som noget nyt kan publikum overvære finaledommernes bedømmelse af de cirka 30 produkter, som er med i line-up til en af International Food Contests tre store priser i kategorierne: Konsummælksprodukter, Ost samt Smør & blandingsprodukter.

Kilde: MCH

/ PiB

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Denne artikel er del af et tema:

Tema: HI-Messen 2025

HI-messen i Herning den 30. september til 2. oktober er industriens store mødested, og på SCM.dk kaster vi lys på messens supply chain-relaterede nyheder, udstillere, tendenser og teknologier. Det gælder særligt inden for intern transport, automatisering og robotteknologier, der kan forbedre vilkår og muligheder i forsyningskæderne.

Relateret indhold

05.03.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Kranløsning sikrer ZF Danmark en effektiv arbejdsproces og et bedre arbejdsmiljø

03.03.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Den oversete årsag til ustabil produktion: Palleflowet

02.03.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Rockwool: Forbedring af effektivitet med TAWI-løsninger til tunge metaldele

18.02.2026Global AGV

Sponseret

30 % øget effektivitet – uden flere hænder

17.02.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Robotter der leger radiobiler på produktionsgulvet

17.02.2026Q-SYSTEM A/S

Sponseret

Automatiseret flow optimerer klargøring af forskallingselementer

16.02.2026TAWI Danmark AS

Sponseret

Ergonomiske løsninger hos RPC Superfos

13.02.2026Implement Consulting Group

Sponseret

Reinventing operations for the AI era

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

10.03.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online