Dansk forskningssamarbejde styrker produktionen med milliarder i gevinst

Over ti års udvikling i MADE har skabt ny teknologi og forretningsmodeller der gør industrien mere konkurrencedygtig og bæredygtig

MADE forsker Venkata Nadimpalli ved 3D-printer, som han har bygget i et MADE FAST forskningsprojekt med LEGO, Grundfos og FORCE Technology. Foto: MADE

28.08.2025

SCM.dk

Du har måske hørt om Kinas ”Made in China 2025” eller USA’s ”CHIPS & Science Act”, der skal fremme national produktion. Danmark har ikke en plan til flere hundrede milliarder, men siden 2014 har vi haft et særligt jern i ilden.
Forskere, teknologieksperter og virksomheder udvikler nye forretningsmodeller, banebrydende robotløsninger, AI-modeller og meget mere i et samarbejde i foreningen MADE. Samarbejdet er løbende blevet støttet af Innovationsfonden under forskellige platformsnavne – senest MADE FAST. Resultatet af de over ti års partnerskab og samarbejde i MADE er ny state-of-the-art teknologi og milliardstore gevinster til industrien.

I en rundspørge vurderer syv virksomheder, at den nye teknologi og metoder skabt gennem de seneste fire år i MADE FAST vil give dem gevinster for 479 millioner kroner. Og det er blot de første syv tilbagemeldinger fra i alt 67 deltagende virksomheder.

”Det her er toppen af isbjerget i forhold til de gevinster, vi vil se på sigt. Virksomhederne vil arbejde videre med det, der er udviklet, og ser et enormt stort potentiale i det – det gør jeg også. Vi forventer alle en markant større gevinst på sigt”, siger Nigel Edmondson CEO i MADE.

Skuer vi bagud har i alt 28 virksomheder tidligere (2019 og 2021) også vurderet værdien af forskningssamarbejdet på deres bundlinje. Sammenlagt med den seneste rundspørge vurderer dette udpluk af produktionsvirksomheder, at de har opnået resultater til en værdi af 1,655 milliarder.

”Samarbejdet i MADE har skabt en effektiv spilleplade for videndeling i udviklingen af ny teknologi og forretningsmodeller. Platformen skaber konkret værdi for dansk industri her og nu samtidig med, at den skaber fundamentet for en grønnere og mere konkurrencedygtig produktion i fremtiden”, siger Cecilie Brøkner, direktør i Innovationsfonden.

Innovationsfonden er den største enkeltinvestor i MADE Platformen med en samlet investering på 261 millioner kroner over de seneste godt 10 år. Forskningssamarbejdet er siden dets begyndelse vokset fra 27 til 67 deltagende virksomheder.

”Vi har langsomt udviklet et økosystem og en samarbejdsmodel med stærke bånd og tillid mellem store og små virksomheder, GTS’er og universiteter. Det gør os mere konkurrencedygtige – og hvad der er endnu vigtigere, er det svært at kopiere eller imitere. Samtidig kan store og små virksomheder lade sig inspirere af hinanden”, siger Nigel Edmondson og giver to eksempler fra MADE-partnerskabet:

”Novo Nordisk har inspireret Danfoss med deres model for at tage produkter retur til genanvendelse, ligesom en MADE-forsker i Grundfos tog sin viden om modularisering med over i et projekt hos Aasted, hvor det blev brugt i en ny forretningsmodel”.

Læs også: Ny teknologi afværger produktionsnedbrud

Forretningsmodellen hos Aasted, der producerer maskiner til blandt andet chokoladeindustrien, gik på at udleje og reparere maskiner, fremfor at de bliver solgt og derefter smidt ud – også kaldet service-systemer. Chief Technology Officer hos Aasted, Henrik Heitmann, siger i en artikel om projektet, at potentialet for de nye service-systemer er i omegnen af en indtjening på 100 millioner kroner årligt. Arbejdet hos blandt andet Aasted bæres videre i MADE’s forskningssamarbejde, som i de næste små fire år fortsætter under navnet MADE REACT.

"Europa har et presserende behov for at styrke sin konkurrenceevne, og derfor er innovationskraften i vores produktionssektor af afgørende betydning. MADE har bevist sit værd som en stærk innovationsplatform, og vi ser et stort potentiale i videreførelsen af indsatsen med MADE REACT – til gavn for erhvervslivet i Danmark og i sidste ende for Europas suverænitet”, siger Cecilie Brøkner.

Kilde: MADE

/ PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Denne artikel er del af et tema:

Tema: Automation og robotter i produktionen

Robotter og automation er en af hovednøglerne til smartere produktion, højere trivsel og styrket konkurrenceevne. I dette tema stiller vi skarpt på automatiseringsløsninger som kollaborative robotter (cobots), AI-drevne robotceller, intelligente produktionslinjer, predictive maintenance med mere.

Relateret indhold

21.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Hvad koster det at vente?

08.07.2026Global AGV

Sponseret

Danpo investerer i førerløse trucks – styrker produktion og arbejdsmiljø

SCM.dk

AI Lab skal styrke danske virksomheders konkurrenceevne

SCM.dk

Seks måneders ekstra løn for at tage turen gennem Hormuz

25.06.2026Global AGV

Sponseret

Slip medarbejderne fri fra "dødt arbejde"

05.06.2026Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

Nyt vakuumanlæg har øget sikkerheden og halveret håndteringstiden

05.06.2026Antalis A/S

Sponseret

Emballageafgifterne er her: Automatisering bliver et strategisk valg

27.05.2026Global AGV

Sponseret

Få et gratis og uforpligtende automationstjek

19.05.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Når logistikken bliver flaskehalsen i produktionen

18.05.2026Brother Nordic A/S

Sponseret

Case: Integreret opmærkningsløsning sikrer compliance og skalerbarhed hos L’éclair Patisserie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.08.2026

Sted

On-Demand Webinar

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle

Dansk Standard
Kursus
ISO/IEC 27002 Diplomkursus - træf de rigtige foranstaltninger

På dette kursus får du hjælp til at træffe de rigtige foranstaltninger med ISO 27002, og bliv bedre til at kvalificere og udpege de handlinger, der er nødvendige for din virksomheds informationssikkerhed.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

18.08.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

18.08.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Context& A/S
Webinar
AI i finansafdelingen - hvad kan du automatisere?

Deltag i webinaret og se, hvordan AI automatiserer økonomiprocesser, reducerer manuelt arbejde og giver hurtigere adgang til indsigt i ERP-data.

Dato

18.08.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams