EU’s transportministre vil stå sammen i coronaens tid

I slutningen af sidste uge holdt EU’s transportministre en videokonference, hvor de diskuterede, hvordan branchen bedst kan holdes i gang under coronakrisen. Samarbejde, ’grønne korridorer’ og sikkerhed er nøgleord.

Coronavirussen lægger et stort pres på Europas transportsektor, hvilket EU's ansvarlige ministre holdt virtuelt møde om i sidste uge..

23.03.2020

SCM.dk

Og så europæisk plan skal lastbilhjulene bogstavelig talt holdes kørende, og hvordan det egentlig skal ske, var emnet for den videokonference, som EU’s transportministre afholdt i slutningen af sidste uge under ledelse af det kroatiske formandskab.

Økonomisk kontinuitet, glat flow af essentielle varer som mad og medicin, sundhed og sikkerhed for sektorens medarbejdere og deres frie bevægelse på tværs af landegrænser – alle disse aspekter skal prioriteres samtidig med at spredningen af virussen og den medfølgende sygdom covid-19 holdes i skak.

Blandt ministrene var der, sammen Europa-Kommissionen, bred enighed om at man vil arbejde tæt sammen for at minimere trafikale forstyrrelser, ikke mindst for godstransporten, som allerede bliver voldsomt påvirket af de enkelte landes tiltag for at inddæmme pandemien.

EU’s transportkommissær, Adina Vălean, understreger at unionen er klar til at hjælpe den hårdt ramte transportbranche. Foto: EU-Kommissionen.

Kommissionen har fremsat en list af tiltag, der skal sikre at det indre marked fortsat fungerer. De omfatter bl.a. fri bevægelighed for transportarbejderne, ’grønne korridorer’ – dvs. dedikerede spor til godstrafik ved grænserne, sådan som vi allerede har mellem Danmark og Tyskland – fleksible regler for køre-/hviletid og at de enkelte lande giver Kommissionen besked inden nye tiltag bliver sat i værk.

Kommissionen klar til at slække på regler
EU’s transportkommissær, rumænske Adina Vălean, udtrykker sin tilfredshed med den enighed, ministrene udviste på mødet og ser frem til at kunne bruge den brede opbakning til at sætte gang i de ”konkrete tiltag og det stærke samarbejde mellem medlemsstaterne”, som hun mener, der er brug for nu.

”Jeg har bedt om, at de vigtige ’grønne korridorer’ bliver etableret for at bevare den frie cirkulation af varer og mennesker, der har brug for at krydse grænser. Jeg har understreget vigtigheden af at beskytte transportarbejderne. Jeg har tilbudt Kommissionens støtte når det gælder de juridiske rammer og finansielle værktøjer for at hjælpe transportindustrien, som er blevet hårdt ramt de sidste dage, med at komme på benene igen”, siger hun.

Videre slår Kommissionen fast, at man er klar på at være fleksibel i forhold til at slække på relevante regler og man opfordrer medlemsstaterne til at følge trop, ’for at lette på byrden for en sektor i krise’, som det formuleres.

Læs også: Regeringen fremsætter akutte initiativer for at sikre dagligvareforsyningen

Samtidig påpeger Kommissionen også, at enhver medlemsstat, der indfører restriktioner på godstransport eller over for industriens ansatte, kun skal gøre det med folkesundheden for øje. Alle restriktioner skal således tage højde for de forskellige transportformers behov. Endelig opfordrer man til ’fortsat solidaritet og stærkt samarbejde’ på området.

-AK

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Er det tid til at opgradere jeres truckflåde? Traigo_i sætter helt nye standarder

SCM.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.03.2026SSI SCHÄFER

Sponseret

SSI SCHAEFER Group opnår det højeste niveau af indgående ordrer i koncernens historie

10.03.2026Blue Ridge Global

Sponseret

2026 State of the Supply Chain Industry Report

SCM.dk

Dansk satellitproducent leverer satellitplatform til Østrigs første militære satellit

SCM.dk

Agentur opfordrer til kæmpestor frigivelse af oliereserver

04.03.2026SCM.dk

Ligestilling på arbejdsmarkedet står bomstille

03.03.2026SCM.dk

Supply chain 2026: Nu handler det om at skabe strategisk forspring

02.03.2026SCM.dk

Lederne spiller vigtig rolle i et stærkt totalberedskab

26.02.2026Descartes

Sponseret

Europa under pres fra toldkaos og geopolitik

23.02.2026SCM.dk

Tidligere MI6-chef advarer danske topledere mod skjulte trusler

20.02.2026SCM.dk

Kunstig intelligens ændrer kompetencebehov i organisationer

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

16.03.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

16.03.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
IATA Packer Training

IATA Packer Training giver dig forståelse for opbygningen af IATA DGR og sætter dig i stand til at pakke og mærke farligt gods forsendelser i henhold til IATA DGR. Kurset medfører samtidig, at du overholder kravet til en Category 2 uddannelse i IATA kapitel 1.5.

Dato

16.03.2026

Sted

Hvidovre

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

17.03.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Afvigelseshåndtering og årsagsanalyse

I forbindelse med lukning af afvigelser og andre interne udfordringer er det meget vigtigt at få lavet en ordentlig årsagsanalyse. Årsagsanalysen laves for at identificere de grundlæggende eller underliggende årsager, få dem rettet og dermed forhindre gentagelser. Det sker jo af og til, at vi løser det samme problem igen og igen.

Dato

17.03.2026

Sted

Odense