EU-kommissionen undersøger PostNord for ulovlig statsstøtte

Danmark og Sverige er kommet i EU’s søgelys efter at have overført millioner til PostNord. Nu skal det undersøges, om der er tale om ulovlig statsstøtte. Undersøgelsen vækker glæde hos brancheorganisationen for dansk vejgodstransport, ITD, der selv henvendte sig til EU-Kommissionen.

EU-Kommissionen skal undersøge om de millionbeløb, som den danske- og svenske stat har udbetalt til PostNord, overtræder Lissabon-traktaten. Foto: PostNord.

17.06.2019

SCM.dk

En henvendelse fra brancheorganisationen for den danske vejgodstransport (ITD) har udløst en ’tilbundsgående undersøgelse’ af PostNord. Det er EU-kommissionen, der skal undersøge om Danmark og Sverige har udbetalt ulovlig statsstøtte til postselskabet.

Læs også: PostNord fyrer 2.500 mand i Danmark

Det er tre specifikke overførsler, der skal undersøges nærmer. Den ene fra den danske stat på 187 millioner kroner og den anden på 280 millioner kroner fra den svenske stat til PostNord. Derudover undersøges en udbetaling på 2,34 milliarder kroner fra PostNord til datterselskabet Post Danmark.

Begge stater udtaler, at der ikke er tale om ulovlig statsstøtte.

”Kommissionen er dog på nuværende tidspunkt bekymret for, at kapitaltilførslerne ikke er blevet gennemført på markedsvilkår. Hvis disse kapitaltilførsler til Post Danmark og PostNord viser sig at udgøre statsstøtte efter EU-reglerne, vil Kommissionen dernæst vurdere, om de er forenelige med det indre marked”, skriver EU-Kommissionen i en pressemeddelelse.

Den svenske stat ejer 60 procent af PostNord og den danske ejer de resterende 40 procent.

ITD fejrer undersøgelsen på vegne af de danske vognmænd
Allerede tilbage i 2017 anmeldte ITD statsoverførslerne til EU-kommissionen, men blev afvist.

”For ITD og især for de danske vognmænd er EU-Kommissionens udmelding en overordentlig stor sejr, som betyder, at hver en sten i den her sag bliver vendt, så vi kan få belyst, om statsstøtten til Post Danmark i det hele taget er lovlig. Det er et meget vigtigt led i den her sag, og samtidig er det forudsætningen for, at vi kan få underkendt og forhindret den konkurrenceforvridende statsstøtte til Post Danmark”, siger Lena Sandberg fra advokatfirmaet Gibson, Dunn & Crutcher, som repræsenterer ITD i sagen.

EU-kommissionen skal undersøge om udbetalingerne til PostNord overtræder Lissabon-traktatens artikel 107. Den skriver, at hvis støtte fra stater gives på samme vilkår, som selskabet kunne have fået på anden vis, er det ikke statsstøtte.

Hvis der er tale om statsstøtte, skal EU-Kommissionen herefter vurdere om statsstøtten har været i strid med EU's regler på området.

Læs også: Pressede lastbilchauffører får ikke flere p-pladser i ny infrastrukturaftale

”Danske transport- og logistikvirksomheder har ikke noget som helst imod konkurrence, det er de vant til, for sådan er markedet. Men, de hverken vil eller skal finde sig i at konkurrere med et selskab som Post Danmark, der med statsstøtte i ryggen kan dumpe priserne på levering af varer og stykgods”, siger adm. direktør i ITD, Carina Christensen.

- SDN

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

15.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Vi byder vores nye mand i marken velkommen

10.09.2026PALOMAT

Sponseret

Brug for rustfrit stål? Intet problem

SCM.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

SCM.dk

Industrien har styrket sin økonomiske robusthed

25.08.2026SCM.dk

Logistikmilliardær Klaus-Michael Kühne er død

11.08.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Automation lykkes ikke uden medarbejderne

10.08.2026RELEX Solutions

Sponseret

RELEX leverer rekordstor vækst i første halvår af 2026

06.08.2026SCM.dk

Hvordan foregår supply chain beslutninger hos jer?

28.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

”Vi har altid gjort det sådan”

14.07.2026SCANLOX ApS

Sponseret

Sommer giver pause. Men ikke nødvendigvis fra de gode idéer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR uddannelse om pakning, læsning og dokumentation

ADR Uddannelsen om pakning, læsning og dokumentation sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke forsendelser samt kontrollere og udarbejde dokumentation til transport. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia