EU-Kommissionen vil øge elektrificeringen til 32 procent og sænke elafgifter

EU-Kommissionen foreslår at indføre et europæisk elektrificeringsmål på 32 procent i 2030. Samtidig opfordrer EU-Kommissionen, at EU-landene skal reducere elafgifterne, så forbrugerne får en lavere elregning. Forslagene vil skabe et grønnere og mere konkurrencedygtigt Europa, som bliver mindre afhængig af import af fossile brændsler, mener Green Power Denmark.

”Danmark er desværre et af de europæiske lande med den højeste elafgift. En gennemsnitlig dansk familie kan spare over 3.000 kroner om året, hvis politikerne vælger at sænke elafgiften til EU’s minimumsniveau”, siger Ole Rydahl Svensson, afdelingschef for public affairs, EU og presse i Green Power Denmark. Foto: 123rf.com

28.02.2025

SCM.dk

EU-Kommissionen har fremlagt sine længe ventede planer for at nedbringe de europæiske energipriser og øge konkurrenceevnen - ”Clean Industrial Deal” og ”Affordable Energy Action Plan”.  Planerne rummer blandt andet et mål om, at 32 procent af den energi, der bliver brugt i EU i 2030, skal komme fra strøm. I dag er kun 23 procent af Europas energiforbrug elektrificeret, og i Danmark er det kun omkring 20 procent.

”Det har vi kæmpet længe for. Når man skifter naturgas, olie og kul ud med grøn strøm fra solceller og vindmøller, får man energi, der er billigere, mere sikkert, og som vi selv kan producere i stedet for at skulle købe det fra tredjelande, som vi måske ikke deler verdenssyn med”, siger Ole Rydahl Svensson, afdelingschef for public affairs, EU og presse i Green Power Denmark.

”Over 100.000 tjener deres månedsløn ved at arbejde i energibranchen. To ud af tre bor og arbejder vest for Storebælt, og flertallet er enten faglærte eller ufaglærte. Der er mulighed for endnu flere arbejdspladser, når Europa nu skal i gang med en massiv elektrificering”, siger han.

EU-Kommissionen har også fokus på at sænke den samlede energiregning for de europæiske forbrugere. Det kan ske ved at udbygge elnettet, så det bliver lettere af flytte elektricitet fra områder med høj produktion af billig vedvarende energi til områder med mindre produktion.

Kommissionen opfordrer også medlemslandene til at reducere afgifterne.

”Statslige afgifter på elektricitet er et levn fra den fossile fortid. Når vi skal bruge mere grøn elektricitet af hensyn til klimaet og vores sikkerhed, virker afgifterne mod hensigten”, siger Ole Rydahl Svensson.

I Danmark er elafgiften på 90 øre pr. kWh inklusive moms. Der er dog kun afgift på husholdningernes forbrug af strøm – virksomhederne er undtaget. Green Power Denmark har længe foreslået politikerne gradvist at sænke afgiften og har anvist en konkret finansieringsmodel.

”Danmark er desværre et af de europæiske lande med den højeste elafgift. En gennemsnitlig dansk familie kan spare over 3.000 kroner om året, hvis politikerne vælger at sænke elafgiften til EU’s minimumsniveau”, siger Ole Rydahl Svensson.

EU-Kommissionen lægger også op til at gennemføre en 3. auktion i den europæiske brintbank. Green Power Denmark glæder sig over, at Kommissionen fortsat har fuld fokus på grøn brint som et afgørende element i den grønne omstilling.

Læs også: Kunstig intelligens vil beskytte globale forsyningskæder mod det næste store chok

Der er enkelte elementer i Kommissionens plan, som kan skubbe udviklingen i den forkerte retning, mener Green Power Denmark.

”Kommissionen vil gøre det muligt at yde statsstøtte til naturgas i tilfælde af høje prisudsving. Det vil vi advare kraftigt imod. Det er uklogt at støtte og fastholde et stort forbrug af fossile brændsler, som vi i stort omfang importerer. Det vil formentlig også føre til højere elpriser på længere sigt”, siger Ole Rydahl Svensson.

Kilde: Green Power Denmark

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

13.08.2026SCM.dk

AI forandrer endnu ikke supply chain-modellen - sådan for alvor

13.08.2026SCM.dk

EU vil forenkle reglerne for højrisiko-AI

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

07.08.20269altitudes Danmark A/S

Sponseret

Engineer to Order stiller andre krav til ERP

06.08.2026SCM.dk

Missionpharma: AI skal løse forretningsproblemer først

05.08.2026TOPmanager A/S

Sponseret

Det digitale produktpas - DPP

05.08.2026Lyngsoe

Sponseret

RFID skaber overblik over logistikken på 180.000 m²

05.08.2026SCM.dk

Lyngsoe investerer i portugisisk logistikteknologivirksomhed

27.07.2026GS1 Denmark

Sponseret

PPWR stiller nye krav til emballagedata

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle