EU-lande vil trække nye klimaregler for shipping i land

En række syd- og østeuropæiske lande advarer mod kommende stramninger af klimaregler for shippingbranchen i EU. Danske shipping-repræsentanter peger på globale regler som den eneste løsning.

07.01.2025

SCM.dk

Som for mange andre sektorer er EU i disse dage ved at regulere shipping i en grønnere retning. 

Sidste år trådte ETS-kvotesystemet i kraft og med årsskiftet skal skibenes CO2-intensitet også sænkes med 2 procent. Og nu sidder EU og arbejder på fremtidens regulering, der skal få branchens CO2-regnskab til at gå i nul i 2050.

De mange, og stigende, klimakrav fra EU’s side får nu ni EU-lande til at række ud efter håndbremsen. De er bange for de negative indvirkninger på konkurrenceevnen, særligt hvad der angår udvidelsen af kvotesystemet.

Det er imidlertid ikke første gang denne gruppe lande udtrykker bekymringer for EU’s klimakurs. Danske Rederier mener, at kritikken er utidig.

”Det er enten udtryk for dårlig timing eller manglende handling, at nogen forsøger at ændre reglerne på et meget sent tidspunkt et år efter, at kvotereglerne er trådt i kraft”, siger Bjarne Løf Henriksen, der er leder af Danske Rederiers EU-kontor, til Finans.

Løsningen er global

Grundlæggende ligger problematikken i regional lovgivning som sådan. Regional lovgivning, som EU’s, kan skabe problemer, særligt i en international branche som shipping.

Danske Rederier peger i stedet på globale regler som løsningen og håber derfor, at shippingindustriens internationale organisation, IMO, vil vedtage nogen i år. 

”Skibsfarten reguleres nu engang bedst globalt, og regionale klimaregler er på lang sigt en udfordring for konkurrenceevnen. Den eneste kur herfor er medlemslandenes klare opbakning til en konkret løsning i IMO. En aftale om pris på skibes emissioner og standarder for grønne brændstoffer forventes i april og oktober i år,” siger Bjarne Løf Henriksen til Finans.

- lhs

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

16.10.2026SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

16.10.2026pinDeliver

Sponseret

7.500 flere lastbiler kan få vejafgift - fire steder at lede efter kilometer

SCM.dk

Bain-ejet konsulenthus åbner nordisk base i København

SCM.dk

A.P. Møller Capital køber havneoperatør

12.10.2026SCM.dk

Nu har de eldrevne lagt sig i spidsen

12.10.2026SCM.dk

Salling Group køber Proshop og styrker sin e-handel

09.10.2026SCM.dk

Vejafgift udvides til mindre lastbiler i 2027

08.10.2026SCM.dk

DHL tredobler fragtkapacitet i Shenzhen

08.10.2026SCM.dk

Trafikken gennem Hormuz styrtdykker efter angreb

08.10.2026SCM.dk

Kaptajner får millionløn for at sejle gennem Hormuz

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Risk Manager ISO/IEC 27005 - certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer inden for styring af informationssikkerhedsrisici med den internationale personcertificering, PECB ISO/IEC 27005 Risk Manager.

Dato

20.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

20.10.2026

Sted

Hvidovre

Bredana Axcite A/S
Seminar
SCM-dagen 2026

Vi gentager successen fra de forgangne år, med en hel seminardag om Dynamics 365 FO og Supply Chain emner!

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

AI Innovation House Innovations Allé 3 7100 Vejle

Context& A/S
Webinar
Webinar: AI i finansafdelingen - Fra proces til udførelse

Se, hvordan ERP AI-agenten automatiserer økonomiprocesser og omsætter ERP-data til analyser, dashboards og hurtigere indsigt.

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online - Microsoft Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle