EU-lande vil trække nye klimaregler for shipping i land

En række syd- og østeuropæiske lande advarer mod kommende stramninger af klimaregler for shippingbranchen i EU. Danske shipping-repræsentanter peger på globale regler som den eneste løsning.

07.01.2025

SCM.dk

Som for mange andre sektorer er EU i disse dage ved at regulere shipping i en grønnere retning. 

Sidste år trådte ETS-kvotesystemet i kraft og med årsskiftet skal skibenes CO2-intensitet også sænkes med 2 procent. Og nu sidder EU og arbejder på fremtidens regulering, der skal få branchens CO2-regnskab til at gå i nul i 2050.

De mange, og stigende, klimakrav fra EU’s side får nu ni EU-lande til at række ud efter håndbremsen. De er bange for de negative indvirkninger på konkurrenceevnen, særligt hvad der angår udvidelsen af kvotesystemet.

Det er imidlertid ikke første gang denne gruppe lande udtrykker bekymringer for EU’s klimakurs. Danske Rederier mener, at kritikken er utidig.

”Det er enten udtryk for dårlig timing eller manglende handling, at nogen forsøger at ændre reglerne på et meget sent tidspunkt et år efter, at kvotereglerne er trådt i kraft”, siger Bjarne Løf Henriksen, der er leder af Danske Rederiers EU-kontor, til Finans.

Løsningen er global

Grundlæggende ligger problematikken i regional lovgivning som sådan. Regional lovgivning, som EU’s, kan skabe problemer, særligt i en international branche som shipping.

Danske Rederier peger i stedet på globale regler som løsningen og håber derfor, at shippingindustriens internationale organisation, IMO, vil vedtage nogen i år. 

”Skibsfarten reguleres nu engang bedst globalt, og regionale klimaregler er på lang sigt en udfordring for konkurrenceevnen. Den eneste kur herfor er medlemslandenes klare opbakning til en konkret løsning i IMO. En aftale om pris på skibes emissioner og standarder for grønne brændstoffer forventes i april og oktober i år,” siger Bjarne Løf Henriksen til Finans.

- lhs

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

03.09.2026SCM.dk

Royal Arctic Line fragter helikoptere til Grønland

02.09.2026SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

SCM.dk

Fra Køge-virksomhed til global IoT-koncern

SCM.dk

Besætning forlader angrebet supertanker med råolie i Hormuzstrædet

01.09.2026SCM.dk

OK åbner lynladere til lastbiler på Sjælland

31.08.2026SCM.dk

Tyrkiske specialstyrker dræber 14 pirater

28.08.2026SCM.dk

Maersk i top på rettidighed trods markant globalt fald

28.08.2026SCM.dk

Nyt butiksgulv dæmper støj fra intern transport

27.08.2026SCM.dk

Bring øger pakkevolumen med 16 procent

26.08.2026SCM.dk

Maersk øger trafikken gennem Suez

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

07.09.2026

Tid

08:30

Sted

Online