Europa bør selv udvinde sine råstoffer

Der skal sættes gang i udvindingen af råstoffer på europæisk jord, mener Dansk Industri. Ellers risikerer de europæiske virksomheder at få problemer med at skaffe nok råstoffer, når priserne fluktuerer.

Der er blandt andet gode muligheder for at øge udvindinden af jernmalm i Europa, vurderer DI. Foto: Photos.com..

27.05.2013

SCM.dk

De europæiske lande forbruger i dag 25 procent af verdens mineralske råstoffer, men udvinder kun fire procent. Det er problematisk, fordi afhængigheden af import af råstoffer uden for EU gør os sårbare, når adgangen til råmaterialer begrænses af prisfluktuationer, mener Dansk Industri (DI).  

Desuden vurderer erhvervsorganisationen, at den manglende europæiske udvinding og forarbejdning af råstoffer betyder, at Europa går glip af arbejdspladser.

Sådan lyder en af de centrale konklusioner i DI’s Globaliseringsredegørelse 2013, som organisationen har offentliggjort for niende gang.

EU-regler for minedrift skal ses efter
DI kræver derfor nu et serviceeftersyn af EU-rammerne for minedrift - og ikke mindst et opgør med den europæiske modvilje mod at udvinde og bearbejde råstoffer på europæisk jord.

”Der er en direkte sammenhæng mellem at have adgang til råvarer og sikre job og produktion i Europa. Men minedrift i Europa bremses eller forhindres i dag alt for ofte med henvisning til miljømæssige eller naturbeskyttelse årsager – selv om udvinding og forarbejdning kan udføres på en miljømæssigt forsvarlig måde, hvis det er grundigt planlagt”, siger DI’s administrerende direktør Karsten Dybvad og fortsætter:

”Vi er nødt til at gøre op med den "ikke i min baghave"-holdning, som Europa har til minedrift”.

- JKK

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

04.06.2026SCM.dk

Global kerneplatform understøtter KK Groups enorme vækst

03.06.2026SCM.dk

Ledere vægter kultur højere end løn

SCM.dk

Fem barrierer bremser omstillingen af Europas fødevaresystemer

SCM.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

27.05.2026SCM.dk

UNCTAD advarer om nye chok for verdensøkonomien

27.05.2026SCM.dk

SMV’er løfter erhvervstilliden trods usikkerhed

26.05.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Møbelkompagniet rykker endnu tættere på kunderne med nyt showroom

22.05.2026SIRIUS advokater I/S

Sponseret

Kære Bestyrelse – Kender I jeres digitale værdikæde?

20.05.2026SCM.dk

Toldspecialist går ind på det danske marked

19.05.2026SCM.dk

Fire ud af ti nye varebiler kører på el

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Sådan forstår, opnår og forbedrer du din EcoVadis-vurdering

EcoVadis er i dag en af de mest anvendte platforme til vurdering af virksomheders bæredygtighedsindsats og anvendes bredt på tværs af brancher verden over.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Bredana Axcite A/S
Webinar
Få ens priser på tværs af markeder, valutaer og kanaler med Unified Pricing Management

Vil du også gerne bruge mindre tid på prisvedligeholdelse og mere tid på salg? Med UPM, Generic Currency og API er du sikret de korrekte kundespecifikke priser på tværs af alle interne og eksterne systemer.

Dato

10.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

nShift
Webinar
Webinar: Send nemt pakker med flere transportører

Det behøver ikke at tager ugevis at skifte transportør

Dato

10.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Refresher Training (Online)

By combining lectures, workshops and practical exercises, the purpose of the online APQP4WIND Specialist Refresher Training is to update and refresh knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind the changes, and to stimulate and mobilize the participants further for implementation.

Dato

11.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Management Awareness Refresher Training (Online)

The main purpose of the APQP4WIND Management Awareness Refresher Training is to update and refresh your knowledge of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it from a management perspective.

Dato

11.06.2026

Sted

Online