Få Dansk Industris bud på øget produktivitet i forsyningskæden

Dansk Industris produktivitetspanel giver anbefalinger til at styrke produktiviteten i forsyningskæden.

06.05.2014

SCM.dk

80 procent af danske virksomheders omkostninger kan ifølge Dansk Industri (DI) henføres til forsyningskæden. Alene derfor er det nødvendigt at flere virksomheder retter blikket mod tættere samarbejde på tværs af kæderne for at øge produktiviteten.     

Læs også: Automatisering kan øge produktiviteten med 25 procent

Danske virksomheder er generelt gode til styring af det operationelle niveau i forsyningskæderne og til implementeringen af nye driftsmæssige løsninger. Men desværre er der stadig mange virksomheder, som ikke i tilstrækkelig grad får indtænkt forsyningskæden i det fremadrettede strategiarbejde, skriver di.dk.

Afhængig af kompleksiteten i virksomhedens forsyningskæde slår DI på tromme for, at strategiarbejdet også kan give gevinst på den korte bane. Selv om det kræver ressourcer at forholde sig aktivt til virksomhedens fremtidige leverandør- og kundestrategi, vil det som regel blive opvejet af lavere kapitalbinding og forbedrede gennemløbstider i den samlede forsyningskæde.

Se anbefalingerne fra DI’s produktivitetspanel

- JKK 

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

05.10.2026SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

02.10.2026TECSYS A/S

Sponseret

Sådan bygger du en business case for WMS, som ledelsen kan sige ja til

SCM.dk

AI-truslen mod virksomheder er fordoblet på ét år

SCM.dk

Disse 5 supply chain områder vil vægte mest i de næste 5 år

29.09.2026SCANLOX ApS

Sponseret

En jobsøgende kan aflæse jeres arbejdsmiljø på få minutter

29.09.2026Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

28.09.2026SCM.dk

Nationalbanken ser robust vækst trods global uro

28.09.2026LOGISTIKCENTERET A/S

Sponseret

Agile Logistics: En anderledes tilgang til logistikoptimering

28.09.2026SCM.dk

Her er 6 tendenser i intralogistikken, du skal holde øje med

25.09.2026SCM.dk

AI skal måles på værdi – ikke aktivitet

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
Sikkerhedsrådgiver temadag

Vores sikkerhedsrådgiver temadage er eksklusive temadage for de virksomheder, vi er sikkerhedsrådgiver for. Temadagene indeholder forskellige relevante emner, som løbende vil fremgå af denne side. Fælles for emnerne er, at de alle har med farligt gods at gøre.

Dato

07.10.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du hjælp til at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO 27701, og få hjælp til at løse de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Dansk Standard
Kursus
Privatlivsbeskyttelse - ISO/IEC 27701 Diplomkursus – 2 dage

På dette kursus får du et solidt fagligt grundlag for at opnå en passende beskyttelse af personoplysninger i din organisations informationssikkerhed med ISO/IEC 27701. Kurset giver dig samtidig konkret hjælp til at arbejde systematisk og praksisnært med de gældende databeskyttelseskrav.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Webinar
Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

08.10.2026

Tid

08:45

Sted

Online