Fødevarevirksomhed træder hårdt på klimabremsen

Den internationale fødevarevirksomhed Paulig har grundlagt en klimafond, for yderligere at sætte skub i reduktionen af klimapåvirkninger i virksomhedens værdikæde. Fonden, som råder over 20,1 millioner kroner i 2023, vil blive allokeret til projekter, der har til formål, at reducere klimapåvirkningen i Pauligs hvede- og kaffeværdikæder, i logistik og i Pauligs egne produktioner.

”Vores ambition er at være et forbillede i fødevarebranchen, og vores målsætning er at reducere udledningen af drivhusgasser fra vores egen produktion og forretning med 80 procent og fra vores værdikæde med 50 procent i 2030. Med denne nye fond vil vi styrke vores effektivitet og speed to market af vores tiltag, forbedre vores innovative evner og accelerere vores udvikling indenfor vores ambitiøse klimamål. Fonden giver os muligheden for at drive de projekter, der har den største effekt på vores værdikæde på forretningsniveau”, siger Lea Rankinen, Director, Sustainability & Public Affairs hos Paulig. Foto: Paulig..

16.05.2023

SCM.dk

Projekterne udvælges på en årlig basis og implementeres sammen med Pauligs partnere og leverandører. I tillæg til fonden arbejder Paulig fortsat med sine bæredygtighedsinitiativer for at nå sine ambitiøse klimamål. Paulig har ved hjælp af en beregningsmodel, der med udgangspunkt i en omkostning per udledning per ton, fundet fondes beløb. Beløbet bestemmes på årsbasis og udgør i 2023 2,7 millioner EUR eller 20,1 millioner kroner.

“Vi har brugt vores interne kulpris på 50 EUR per Co2 ton, som styringsværktøj for at sætte det rigtige beløb til at sænke vores klimabelastning. Dette beløb er en omkostning, der nu er integreret i vores finansielle plan og i vores årlige budgetter. Ved at benytte kulpris-beregningsmetoden i vores finansielle planlægning, giver det os gennemsigtighed og forståelse for, at CO2 udledning har effekt på vores P&L og hvilke investeringer vi vælger”, siger Juha Väre, Paulig’s CFO.

Fokus på hvede og kaffe
Fondens budget er allokeret til strategiske projekter i Paulig. I udvælgelsen har man lagt vægt på hvert projekts potentiale for at reducere klimapåvirkning og styrke innovation, omkostningseffektivitet og muligheden for at skalere projektet. Fondens midler er primært allokeret til Pauligs værdikæde- og logistikarbejde med hvede og kaffe. Øvrige projekter er linket til at reducere miljøpåvirkningen i Pauligs egne produktioner, som for eksempel arbejdet med Co2 neutralitet på endnu flere af Pauligs fabrikker.

“Kriteriet for at udvælge projekter, baserer sig på Pauligs forretningsstrategi, bæredygtighedstilgang og SBTi mål. Da hvedetortillas og kaffe har størst klimapåvirkning i vores værdikæde, skal reduktionen primært findes i råvarehøsten og ved at forfine vores produktionsmetoder. De fleste af projekterne gennemføres med vores leverandører og partnere, for når vi arbejder sammen, kan vi finde på bedre og mere innovative løsninger”, siger Lea Rankinen.

Læs også: Klimaaftryk på fakturaen er et voksende krav indenfor IT

Klimapåvirkningen fra projekterne måles ved at bruge relevante kulstofregnskabsstandarder og udviklingen følges løbende.

”Vi overvåger udviklingen på vores klimaprojekter og måler op mod målsætninger og budgetter. Målet er at gøre best practice til rutiner og få dem indlejret i vores almindelige forretning. Vi vil også skalere de innovationer, metoder og teknologier vi finder i projekterne, ind i vores egen værdikæde”, Siger Lea Rankinen.


- PiB

Bredana Axcite A/S

Sponseret

I en ”Agentic World” er forudsigelighed stadig en konkurrencefordel

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

21.09.2026SCM.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

21.09.2026Antalis A/S

Sponseret

Når kompleksitet slår volumen: Multiline-ordrer i praksis

SCM.dk

Nye EU-krav skærper ansvar for IoT-sikkerhed

SCM.dk

Mellemøstkrig får supertanker ordrebog til at eksplodere

15.09.2026Körber Supply Chain DK A/S

Sponseret

AMR-løsninger udfylder et voksende hul i skandinavisk logistik

15.09.2026SCM.dk

Tænk sammenhæng når I automatiserer på lageret

11.09.2026SCM.dk

Forbløffende mange virksomheder ved ikke, hvor deres data er

10.09.2026KNAPP A/S

Sponseret

Skechers og KNAPP styrker den europæiske logistik med et nyt distributionscenter

08.09.2026Swisslog

Sponseret

Nowaste Logistics becomes the world's first company to implement AutoCase™ from AutoStore™, delivered by Swisslog

07.09.2026Delfi Technologies A/S

Sponseret

Effektiv mærkning sikrer sporbarhed hos AABO-IDEAL Group

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Consafe Logistics
Webinar
CYBERSIKKERHED – Beskyttelse af WMS-operationer

Forstå cyberrisici i moderne lagerdrift.

Dato

01.09.2026

Sted

On-Demand Webinar

Consafe Logistics
Webinar
Lås op for nøglen til smartere lagerautomatisering

Hvordan sikrer brancheledere, at deres automatiseringsprojekter giver ROI fra dag ét?

Dato

10.09.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

22.09.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning (emballager)

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning sætter dig i stand til at emballere, pakke og mærke farligt gods til transport i henhold til ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om læsning (trailer/container)

ADR-IMDG Uddannelsen om læsning sætter dig i stand til at læsse, stuve og fastsurre farligt gods i henhold til ADR-konventionen og IMDG-koden. Kurset medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ADR-IMDG uddannelse om pakning og læsning

ADR-IMDG Uddannelsen om pakning og læsning medfører, at du overholder uddannelseskravet i ADR kapitel 1.3 og IMDG kapitel 1.3, og kurset sætter dig i stand til at klargøre forsendelser af farligt gods og læsse CTU’ere til transport efter ADR-konventionen, IMDG-koden og de nationale bekendtgørelser.

Dato

22.09.2026

Sted

Fredericia