Første elektriske lastbil fremstillet med fossilfrit stål

Som verdens første globale lastbilproducent, er Volvo begyndt at levere de første elektriske lastbiler til kunder, hvor fossilfrit stål indgår i produktionen.

Som verdens første globale lastbilproducent, er Volvo begyndt at levere de første elektriske lastbiler til kunder, hvor fossilfrit stål indgår i produktionen. Foto: Arkivfoto..

12.12.2022

SCM.dk

I september i år begyndte Volvo Trucks som den første globale lastbilproducent at serieproducere kraftige, elektriske lastbiler op til 44 tons vogntogsvægt. Nogle af de elektriske lastbiler bliver også de første lastbiler i verden, hvori der indgår fossilfrit stål i produktionen.

”Vores rejse mod netto nul-emissioner i transportbranchens værdikæder omfatter både at gøre vores køretøjer fossilfrie under driften samt på sigt helt at erstatte nye materialer med fossilfrie samt genbrugsalternativer i vores lastbiler”, siger Jessica Sandström, Senior Vice President for Product Management hos Volvo Trucks.

Det fossilfri stål er produceret af den svenske stålproducent SSAB ved hjælp af en helt ny teknologi med brug af fossilfri strøm og brint. Resultatet er en markant lavere klimabelastning og et vigtigt skridt i retning af værdikæder med netto nul-emissioner af CO2. Blandt de kunder, der vil have fossilfrit stål i nogle af deres el-lastbiler, er Amazon og DFDS samt Unilever gennem transportvirksomheden Simon Loos.

Læs også: Klimarådet: El kan drive fremtidens lastbiler

”Hos Amazon er vi på vej til at gøre alle vores aktiviteter CO2-neutrale i 2040. Vi har brug for partnere som Volvo for at nå denne overgang”, siger Andreas Marschner, Vice President for Transportation Services Europe hos Amazon.

”DFDS har forpligtet sig til den grønne omstilling og til at levere mere grønne transport- og logistikløsninger. Ethvert skridt i den grønne omstilling af logistikkæderne bringer os tættere på et samfund uden CO2-udslip, og vi er derfor glade for at erfare, at nogle af vores nye elektriske lastbiler, som snart bliver leveret, også er produceret med fossilfrit stål”, siger Niklas Andersson, EVP for DFDS’ Logistik-division.

Det første fossilfri stål, der produceres med brint, bliver brugt i de elektriske lastbilers chassisrammer, der så at sige udgør lastbilernes rygrad, som alle andre hovedkomponenter er monteret på. Efterhånden som tilgængeligheden af fossilfrit stål øges, vil det også blive introduceret i andre dele af lastbilen.

90 procent af en Volvo-lastbil kan genbruges
I dag består ca. 30 procent af materialerne til en ny Volvo-lastbil af genbrugsmaterialer. Desuden kan op til 90 procent af lastbilens komponenter genbruges, når den skrottes efter et langt liv på landevejene. Fossilfrit stål vil være et vigtigt supplement til det traditionelle stål og genbrugsstålet, der anvendes ved produktion af nye Volvo-lastbiler.
Volvo Trucks har forpligtet sig til at overholde Paris-aftalens målsætninger mod klimaændringer og til at opnå netto nul-emission af CO2 i hele værdikæden senest i 2040.

- PiB

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Førerkomfort i fokus ved MillPart-truckvalg

Slimstock Nordic

Sponseret

An opinion Making Artificial Intelligence (AI) land in supply chain practice

Relateret indhold

10.09.2025Global AGV

Sponseret

Selvkørende trucks i international vækst: Optimismen gløder hos danske Global AGV

04.09.2025Fyns Kran Udstyr A/S

Sponseret

ECM Industries - Investering i god ergonomi og et godt arbejdsmiljø

03.09.2025Global AGV

Sponseret

Få 125.000 kr. til at afprøve en Global AGV

03.09.2025Global AGV

Sponseret

Din gratis adgang til smartere palletransport

01.09.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Sikkerhedslys, pynt eller nødvendighed?

01.09.2025SCM.dk

Et overflødighedshorn af mejeriprodukter venter i Herning

01.09.2025SCANLOX ApS

Sponseret

Jobsøgende OFL

29.08.2025SCM.dk

DTU og Topsoes tætte samarbejde om fremtidens brintteknologi

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

RELEX Solutions
Messe
RELEX Solutions at NRF

RELEX Solutions is heading to NRF 2025: Retail's Big Show Europe to showcase how our agentic AI transforms retail supply chain planning. Visit us at booth M-087!

Dato

16.09.2025

Sted

NRF 2025, Paris Expo Porte de Versailles

Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

16.09.2025

Sted

Dansk Standard, 12 etage, Lokale P Göteborg Plads 1 2150 Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Kvalitetskultur

Et effektivt ledelsessystem er kernen i en effektiv virksomhed og driver virksomheden frem mod sine strategiske mål. Det effektive ledelsessystem bør derfor forholde sig til sine interessenters behov og forventninger, risici og muligheder, lovkrav og ikke mindst organisationens værdier og kultur.

Dato

16.09.2025

Sted

Odense