Medicinalindustriens lavere vækst udfordrer dansk økonomi
Dansk økonomi står over for markant lavere vækst i 2027 og 2028. Lægemiddelindustrien advarer om behovet for stærkere konkurrencevilkår for eksporterende virksomheder.
Når vismændene spår, at vores ekstraordinære bidrag flader ud, bør det få de politiske advarselslamper til at blinke rødt på Christiansborg, siger adm. direktør i Lif, Thomas Senderovitz. Foto: Lif Lægemiddelindustriforeningen
Dansk økonomi kan se frem til en væsentlig opbremsning i de kommende år, når medicinalindustriens ekstraordinære bidrag til væksten aftager. Det fremgår af en ny prognose fra De Økonomiske Vismænd, som Lægemiddelindustriforeningen, Lif, kommenterer i en pressemeddelelse.
Ifølge prognosen ventes Danmarks bruttonationalprodukt at vokse med 4,2 procent i 2026. I 2027 forventes væksten at falde til 1,8 procent, mens den i 2028 ventes at lande på 1,3 procent.
Den høje vækst i år er i særlig grad drevet af medicinalindustrien. Men vismændene forventer, at branchens ekstraordinære bidrag ophører i de kommende år, og at medicinalindustriens vækst nærmer sig niveauet i de øvrige private byerhverv.
Eksportindustriens konkurrenceevne kommer under pres
Hos Lægemiddelindustriforeningen (Lif) giver prognosen anledning til bekymring for dansk økonomis fremtidige vækstgrundlag.
”Vi har båret en overordentlig stor del af den nationale økonomiske vækst”, siger Thomas Senderovitz, administrerende direktør i Lif.
Han understreger, at medicinalindustrien gennem flere år har bidraget betydeligt til den økonomiske fremgang og dermed til det politiske råderum.
Ifølge Lif bør udviklingen føre til et øget politisk fokus på konkurrencevilkårene for danske eksportvirksomheder.
Organisationen fremhæver især udfordrende globale handelsvilkår og konkurrencen fra Kina og USA som forhold, der stiller krav til virksomhedernes internationale konkurrenceevne.
Efterlyser investeringer i erhvervslivets rammevilkår
Lif opfordrer politikerne til at prioritere de rammevilkår, der skal understøtte fremtidig vækst i blandt andet life science-sektoren.
Organisationens budskab er, at den hidtidige økonomiske fremgang ikke kan betragtes som en selvfølge.
For danske produktions- og eksportvirksomheder aktualiserer prognosen dermed spørgsmålet om, hvordan konkurrencedygtigheden kan fastholdes i et internationalt marked præget af skærpet konkurrence.
Om Lægemiddelindustriforeningen
Navn: Lægemiddelindustriforeningen (Lif).
Organisationstype: Brancheorganisation for forskende danske og udenlandske lægemiddelvirksomheder i Danmark.
Medlemmer: Virksomheder, der udvikler nye lægemidler til forebyggelse og behandling.
Arbejdsområder: Rammevilkår for forskning, udvikling, produktion, markedsføring og distribution af lægemidler.
