Få svar på CSRD-spørgsmål fra hestens egen mund

EU-Kommissionen har udgivet et ”frequently asked questions”-dokument (FAQ) om CSRD. De er heller ikke enkle.

12.08.2024

SCM.dk

Europa-Kommissionen offentliggjorde i denne uge et sæt  Frequently Asked Questions (FAQ), der skal hjælpe virksomheder, deres rådgivere og revisorer med at gennemføre de øgede krav til rapportering, som CSRD fører til. CSRD er implementeret i dansk lovgivning fra juli 2024. 

Ifølge Kommissionen afspejler den nye FAQ input fra virksomhederne og har til formål at skabe større klarhed og sikkerhed med det formål at "… gøre det lettere for interessenterne at overholde de lovgivningsmæssige krav på en omkostningseffektiv måde og sikre anvendeligheden og sammenligneligheden af de indberettede oplysninger om bæredygtighed”.

Mairead McGuinness, kommissær med ansvar for finansielle tjenesteydelser, finansiel stabilitet og kapitalmarkedsunionen, udtalte i en meddelelse fra Kommissionen:

"EU har taget store skridt til at opbygge en omfattende ramme for bæredygtig finansiering i løbet af de seneste seks år og tilskyndet virksomhederne til at gå i gang med deres omstilling. Vores fokus er nu at sikre, at vores værktøjer er brugbare og effektive, samtidig med at vi fortsætter med at reducere den administrative byrde for virksomhederne."

Kræver nok fuld koncentration

CSR.dk’s gennemgang af FAQ’en efterlader det umiddelbare indtryk, at der helt sikkert er svar at finde, men at de måske ikke er så enkle at sætte sig ind i. Der er nogle umiddelbart anvendelige flowcharts og skemaer, og svar på spørgsmål, der måtte opstå i rapporteringsprocessen, kan måske besvares her. Det er en fordel at vide, hvad man leder efter. 

FAQ’en findes foreløbigt ikke i en officielt oversat udgave, men Kommissionens hjemmeside tilbyder en maskinoversat udgave, med de begrænsninger det indebærer. 

Ifølge ESG Today er de vigtigste emner i FAQ’en:  

  • reglernes anvendelsesområde, 
  • fastlæggelse af virksomhedsstørrelseskategorier for ikrafttrædelsesdatoer, 
  • undtagelser, 
  • hvilke sæt ESRS-krav der skal anvendes, 
  • overvejelser, der skal tages i betragtning ved anvendelse af estimater, hvis virksomhederne ikke er i stand til at indhente oplysninger om værdikæden, 
  • anmodninger om bæredygtighedsoplysninger, som SMV'er bør forvente at modtage som følge af CSRD
  • revisions- og erklæringsrelaterede spørgsmål, såsom godkendelses- og uddannelseskrav for revisorer og akkrediteringskrav for uafhængige erklæringsudbydere.

Klik her for at få adgang til FAQ'en.

N.C. Nielsen A/S

Sponseret

Efter 20 år med samme truckmærke sender lagerchef stafetten videre hos INOX

SCM.dk

Stort tema om smart produktion i praksis: Fra Industri 4.0 til 5.0

Relateret indhold

18.08.2026Consafe Logistics

Sponseret

Anna Jäger bliver ny CMO hos Consafe Logistics

17.08.2026SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

SCM.dk

Lemvigh-Müller sætter fokus på forsyningssikkerhed

SCM.dk

Rekordmange virksomhedshandler trods global usikkerhed

07.08.2026SCM.dk

Speditionselev fra H. Daugaard vinder DI-lærlingepris

06.08.2026SCM.dk

Rekordmange konkurser i USA øger eksport­risikoen

03.08.2026SCM.dk

Stabil ingeniørsøgning styrker fremtidens forsyningskæder

31.07.2026SCM.dk

Nyt center skal styrke ledelse i kriser

17.07.2026SCM.dk

Lager- og transportmedarbejdere søger sjældnere hjælp

16.07.2026SCM.dk

SMV’er skal tænke nyt for at tiltrække fremtidens arbejdsmarked

Hold dig opdateret med SCM.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ledelse af forsyningskæden, Nyhedsbrevet kommer kun to gange pr. uge.

Seneste temaer

Se alle

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
IATA Basic Training

IATA Basic Training sætter dig i stand til at håndtere, pakke og mærke farligt gods forsendelser til flytransport samt at udarbejde og kontrollere Dangerous Goods Declaration. Kurset medfører samtidig, at du overholder uddannelseskravet til en Shipper IATA CBTA 7.1 (tidligere category 1) eller Freight Forwarder IATA CBTA 7.3 (tidligere category 3) som krævet i IATA kapitel 1.5.1.2.

Dato

25.08.2026

Sted

Fredericia

Dansk Standard
Kursus
Bliv intern auditor for informationssikkerhed – ISO/IEC 27001 – 2 dage

På dette kursus lærer du at auditere et ledelsessystem for informationssikkerhed. Du får metoder til at etablere det interne auditprogram samt til at planlægge og udføre de enkelte audits. Kurset tager udgangspunkt i vejledningen ISO/IEC 27007.

Dato

25.08.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

26.08.2026

Sted

Vejle